Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Klassz cikkek
Vér, nyomor, pillanatfelvétel
Tekintse meg képeinket! |
Az egyenhorror ellenére mégis más ez a kiállítás, mint a tavalyi, hiszen idén úgy tűnik kevesebb az olyan kép, ami csak azzal nyűgözte le a szakmai zsűrit, hogy a fotóriporter a megfelelő ütemben emelte fel a gépét, és a rekesz éppen abban a századmásodpercben eresztette be a fényt a kamrába, amikor mondjuk valakinek vörös ködfelhővé vált a feje egy nagy sebességgel érkező lövedék nyomán vagy éppen jókor kattintott, hogy elkapja az elsuhanó pillanatot, amikor két focista pont úgy gabalyodott össze, mintha tangózna.
Itt van ugyan Ahmed Jadallah palesztin fotóriporter, aki azért nyert a hír kategóriában, mert még akkor is tű éles képet készített, amikor egy becsapódó gránát repesze a földre döntötte és az ütőeréből fröcskölt a vér. Meg persze azért, mert képével elkapta azt a döbbent pillanatot, amikor mindenki ijedten hátrafordul és egyenesen a kamerájába néz, mintha csak azt mondta volna, hogy "Most repül a kismadár!"
A megkomponált valóság
De az ilyen jól elkapott pillanatok mellett idén több olyan fotó is nyert, amin látszik, hogy a riporter nem volt olyan szerencsés, hogy valaki mellette vérezzen el, de amikor belenézett a keresőbe már nem csak azt tudta, hogy mit akar lefényképezni, de azt is, hogy mit fog jelenteni majd mindez.
Klikk a képre! |
A képen egy iraki hadifogoly, fején a hírekből már jól ismert csuklyával, ül egy szögesdrót mögött, és magához ölel egy megriadt kisfiút. A téma itt nem rohant el, a férfi minden bizonnyal hosszú percekig nyugtatgatta a fiát, a fotós pedig komponált, nem csak a gombot nyomogatta vadul. Az előtérben húzódó drótkerítés, a mozdulat, a földön heverő cipő, mind jelentéssel bírnak, sőt többet magyaráznak meg az iraki háborúról, mint a vaskos vizsgálóbizottsági jelentések vagy több száz oldalas riportregények. Az ilyen képekért érdemes megnézni minden évben a World Press Photo válogatását. A többi csak vér, halál és szinkronúszás.