Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMVáclav Klaus tájékoztatta döntéséről Miroslav Jelíneket, a cseh újságíró-szövetség elnökét, aki korábban a törvény megvétózására szólította fel a köztársasági elnököt, most pedig alkotmánybíróság elé viszi az ügyet, mert alkotmányellenesnek tartja a jogszabályt, írja a Lidové Noviny című cseh lap.
Az „újságírói szájkosár”-nak nevezett törvény ellen az országos lapok főszerkesztőin és neves közéleti személyiségeken kívül az európai újságkiadók szövetsége (ENPA) és a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró jogvédő szervezet is tiltakozott.
„Kizárólag a bíróságnak van joga eldönteni, hogy egy lehallgatás hozzájárult-e a bűncselekmény felderítéséhez vagy sem” – írja levelében Václav Klaus, és kifejtette, hogy megérti az újságírók és a laptulajdonosok érdekeit, de neki mint köztársasági elnöknek nem egy szervezet érdekeit, hanem az egész társadalom érdekeit kell védenie.
A 200 tagú alsóházban a múlt heti végső szavazáskor a tartózkodó kommunisták kivételével minden párt támogatta a jobboldali polgári demokraták kezdeményezte törvényjavaslatot. „Sajnálatos, hogy a képviselők többsége támogatta, hogy a média ne hozhassa nyilvánosságra a politikusok erkölcstelen dolgait” – reagált a törvény elfogadására Robert Cásensky, a legolvasottabb cseh véleményformáló napilap, a Mladá Fronta Dnes főszerkesztője. Szerinte ilyen törvény a civilizált országokban nem létezik.