Aláírásgyűjtés indult az MTI függetlenségéért

2012.04.20. 16:07 Módosítva: 2012.04.20. 16:17
A hírügynökségi dolgozók nagy része aláírta azt a nyílt levelet, amiben a négy közszolgálati médium összevonása ellen tiltakoznak és Szalai Annamáriától, a médiahatóság elnökétől kérik, hogy az MTVA állítsa vissza az MTI szakmai és szervezeti függetlenségét.

Szekeres Katalin, az MTI Zrt. Üzemi Tanácsának elnöke az Index kérdésére elmondta, az aláírásgyűjtést két üzemi tanács és a Sajtószakszervezet kezdeményezte.

A nyílt levelet a hírkészítők döntő többsége, 128 ember írt alá, de hogy ez hány százaléka az érintett dolgozóknak arra nem tudott válaszolni, mivel nincsenek adatai arra vonatkozóan, hogy a korábbi 330 dolgozóból hányat küldtek a két csoportos létszámleépítés után.

Szekeres szerint a nyílt levéllel azt szeretnék elérni, hogy az MTI visszanyerje szakmai és szervezeti függetlenségét, és véget érjen a hírügynökség mostohagyerekként való kezelése. Mint mondta, ez nemcsak arra vonatkozik, hogy a korábbi évekkel szemben jóval kisebb lett a költségvetése az MTI-nek, hanem arra is, hogy bár a teljes magyar sajtót ellátják hírekkel, a közmédián belül mégsem kapnak elég figyelmet.

A hírek szerint az MTI-ben nem túl jók a munkakörülmények sem, vannak olyan dolgozók, akik saját laptoppal, mobillal és magnóval végzik a munkájukat. Szekeres kérdésünkre megerősítette ezt, ugyanakkor azt mondta, hogy ez nem az MTI hibája, hanem az MTVA-é, amelynek a feladata lenne a megfelelő eszközök biztosítása a közmédia dolgozói részére.

Mint ismert, a médiatörvény módosítása után egyesítették MTVA néven egy cégbe a korábban önállóan működő MTI-t, Magyar Rádiót, a Duna Televíziót és Magyar Televíziót. Az összevonás sok problémával járt (felelősségi körök, utasítási jogok, szakmai kompetencia, stb.), a szakszervezetek már számtalan egyeztetést kezdeményeztek ezekről a kérdésekről, de nagyon kevés eredményt értek el.

Az Index megkereste az MTVA kommunikációs osztályát, hogy megtudja, mi a hivatalos álláspontjuk a kezdeményezésről, ám eddig nem kaptunk választ levelünkre. Az MTI vezérigazgatója, Belénessy Csaba kérdésünkre közölte, "a magyar közszolgálati média átfogó rendszerének kialakítása nem az én hatásköröm és feladatom".

Nyílt levél

Tisztelt Elnök Asszony!

Mi, a közmédia hírügynökségi területén működő üzemi tanácsok és szakszervezet vezetői, a hírügynökségi tevékenység szakmai és szervezeti önállóságának visszaállítása érdekében fordulunk Önhöz nyílt levelünkkel.

Az elmúlt másfél év tapasztalatai alapján úgy véljük, hogy a Magyar Távirati Iroda (MTI) esetében a közmédiumok összevonása nem vezetett a korábban deklarált és várt eredményekhez, leginkább azért nem, mert a hírügynökségi tevékenység és munka számos olyan sajátossággal bír, amely nem teszi lehetővé annak egységes kezelését a rádiózással és televíziózással.

Szerintünk ennek következménye az, hogy az elmúlt időszakban a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) azon törekvése, hogy egységes működési feltételeket teremtsen, számos, a hírügynökségi munkát nem segítő, hanem inkább akadályozó megoldáshoz vezetett.

Munkajogi szempontból aggályosnak tartjuk, hogy az MTVA-hoz került hírügynökségi újságírók vezetői a hírügynökségi tevékenységben nem vesznek részt, azt nem ismerik, miközben a napi munkában az irányítást az MTI Nonprofit Zrt. alkalmazottai gyakorolják. Ők azonban semmilyen munkajogi kapcsolatban nem állnak az általuk irányított MTVA-s dolgozókkal. A rendszer kizárólag azért működik mégis, mert az abban részt vevők a korábbi szokások alapján úgy tesznek, mintha mi sem történt volna.

A hírügynökségi munka sajátosságai miatt szinte értelmezhetetlen a megrendelő és gyártó fogalma, illetve megvalósíthatatlan ezek világos szétválasztása - ez is a szervezeti egység megteremtése, visszaállítása mellett szól.

Az elmúlt másfél évben számos probléma adódott a széttagoltságból, illetve abból, hogy az MTVA-ban a hírügynökségi területet nem ismerők hoztak a területre vonatkozó döntéseket, vagy nem hoztak meg olyan döntéseket, amelyek a napi működést segítették volna.

Április végéhez közeledünk, s az MTI Nonprofit Zrt. még nem rendelkezik üzleti tervvel 2012-re. Az MTI számára elkülönített idei költségvetési összeg nyilvánvalóan nem elegendő, noha az Országgyűlés megszavazta a közmédia, ezen belül az MTI finanszírozásához szükséges keretet.

A problémák minden szinten élesek, ékes példa, hogy másfél éve nem cserélik az újságírók mindennapi munkájához szükséges, teljesen amortizálódott eszközöket, számítógépeket, laptopokat, magnókat, mobiltelefonokat, fényképezőgépeket. Számos feleslegesen bonyolított elszámolási rendet vezettek be, egyebek között a tömegközlekedést használó újságírókat a 3000 forintos "bérlet-hozzájárulás" fejében "útvonal-nyilvántartás vezetésére" kötelezték.

A széttagoltság miatt mindmáig nem sikerült és valószínűleg nem is lehet hatékony felelősségi rendszert kialakítani a "hírgyártásban". Az erre a célra felállított hírbizottság sem talált megoldást erre a súlyos problémára.Az összevonás eredményeként az eddig viszonylag hatékonyan működő, adósságoktól mentes MTI megszűnt, elvesztette gazdálkodási önállóságát és felelősségét.

Kezdeményezésünket a közmédia hírügynökségi területén dolgozó 128 munkatársunk aláírásával is támogatja. Kérjük, hogy fontolja meg és vegye figyelembe az MTI-t és működését legközelebbről ismerők véleményét további döntéseiben. Szíves segítségét előre is megköszönjük.

Tisztelettel:

Nagy Eszter Dóra, MTVA, Naphegy tér 8., üzemi tanács elnöke

Szekeres Katalin, MTI Nonprofit Zrt. üzemi tanácsának elnöke

Papadopulosz Péter, MTI Sajtószakszervezet szb-titkár