Szalai Annamária válaszolt az MTI levélíróinak
További Média cikkek
- Puzsér Róbert és a Fókuszcsoport is nekiment Dancsó Péternek
- Ahol egy démon simán elmegy gyorsétterembe dolgozni
- Az Apatigris inkább házimacska, de kandúrkodni vágyik
- Meghalt Joe Ruby, a Scooby-Doo rajzfilmsorozat egyik alkotója
- Van olyan fajtája a szexuális erőszaknak, amiről én is most hallottam először
A nap folyamán nyílt levéllel fordult Szalai Annamáriához, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnökéhez az MTI üzemi tanácsa, illetve szakszervezete, valamint az MTVA telephelyi üzemi tanácsa, kérve a közszolgálati hírügynökség önállóságának visszaállítását.
Az NMHH elnökéhez, szalai Annamáriához eljuttatott nyílt levél írói felvetették: megítélésük szerint az elmúlt másfél évben számos probléma adódott a széttagoltságból, illetve abból, hogy az MTVA-ban a hírügynökségi területet nem ismerők hoztak a területre vonatkozó döntéseket, vagy nem hoztak meg olyan döntéseket, amelyek a napi működést segítették volna.
Utaltak arra is, hogy noha már április vége közeledik, az MTI Nonprofit Zrt. még nem rendelkezik üzleti tervvel 2012-re. "Az MTI számára elkülönített idei költségvetési összeg nyilvánvalóan nem elegendő, noha az Országgyűlés megszavazta a közmédia, ezen belül az MTI finanszírozásához szükséges keretet" - jegyezték meg.
A válaszlevélben Szalai Annamária azt írta, hogy a médiaszolgáltatásokról és tömegkommunikációról szóló törvény "szabályaiból eredően a Magyar Távirati Iroda Zártkörűen Működő Nonprofit Részvénytársaság működése tekintetében sem a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, sem annak Médiatanácsa, sem az elnöke semmilyen hatáskörrel nem rendelkezik".
A törvény egyértelművé teszi a közszolgálati médiarendszer felépítését, a szereplők feladatát, felelősségük körét, ettől érvényesen eltérni nem lehet - olvasható.
Szalai Annamária rámutatott: a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) a médiaszolgáltatásról szóló törvény által meghatározott keretben látja el a feladatát. A jogszabály szerint az MTVA szerint önálló jogi személy, gazdálkodó szervezet, amely felelős vezetéssel rendelkezik.
A Médiatanács, mint jogalkalmazó kíséri figyelemmel a kezelői jogkörében az MTVA tevékenységét, a médiaszolgáltatásról szóló törvénnyel való megfelelést, és "összességében kezelőként elégedett a működés eddigi eredményeivel" - írta Szalai Annamária.
"Az Önök által konkrétan felvetett bosszantó, a napi működést adott esetben nehezítő munkaszervezési problémák - például az, hogy a dolgozók 3000 forintos bérlet-hozzájárulás fejében útvonal nyilvántartás vezetésére kötelezettek -, egy olyan méretű és mélységű átalakítás esetében, mint amilyen az elmúlt másfél évben ezen a területen megvalósult, bizonyára előfordulhatnak" - áll a levélben.
Szalai Annamária közölte, ezek kivizsgálása, kezelése, és általában a munkafolyamatok megszervezése, hatékonyabbá tétele, összehangolása az érintett gazdálkodó szervezetek menedzsmentjének, nem pedig az NMHH-nak, Médiatanácsnak vagy az NMHH elnökének a hatáskörébe tartozik.
"Meggyőződésem, hogy a levelükben megjelölt, az operatív működés körébe tartozó fennakadások, amennyiben beigazolódnak, a munkáltatók, az üzemi tanácsok és a szakszervezetek jóhiszemű, jobbító szándékú együttműködésével feltárhatók, és orvosolhatók, a felelősségi rendszerek egyértelműbbé tehetők" - fogalmazott.
Szalai Annamária szerint a hosszú távú megoldások érdekében felderíthetőek azok a körülmények is, hogy mi vezethetett el például ahhoz a valóban aggasztó állapothoz, hogy az átalakulás után alig másfél évvel a munkavállalók már "teljesen leamortizálódott eszközöket, számítógépeket, laptopokat, magnókat, mobiltelefonokat, fényképezőgépeket" használnak.
"A fentiek alapján kérem, hogy az Önök rendelkezésére álló információkkal forduljanak a munkáltatók képviselőihez" - zárta levelét Szalai Annamária.
Az NMHH elnökéhez eljuttatott, az MTI érdekvédői által jegyzett nyílt levélben az olvasható: "az elmúlt másfél év tapasztalatai alapján úgy véljük, hogy a Magyar Távirati Iroda (MTI) esetében a közmédiumok összevonása nem vezetett a korábban deklarált és várt eredményekhez, leginkább azért nem, mert a hírügynökségi tevékenység és munka számos olyan sajátossággal bír, amely nem teszi lehetővé annak egységes kezelését a rádiózással és televíziózással".
Ennek következménye az, hogy az elmúlt időszakban MTVA azon törekvése, hogy egységes működési feltételeket teremtsen, számos, a hírügynökségi munkát nem segítő, hanem inkább akadályozó megoldáshoz vezetett - olvasható a levélben.
A levélírók munkajogi szempontból azt is aggályosnak tartják, hogy az MTVA-hoz került hírügynökségi újságírók vezetői a hírügynökségi tevékenységben nem vesznek részt, azt nem ismerik, miközben a napi munkában az irányítást az MTI Nonprofit Zrt. alkalmazottai gyakorolják. "Ők azonban semmilyen munkajogi kapcsolatban nem állnak az általuk irányított MTVA-s dolgozókkal. A rendszer kizárólag azért működik mégis, mert az abban részt vevők a korábbi szokások alapján úgy tesznek, mintha mi sem történt volna" - fogalmaztak.