A Magyar Nemzet ingyenes lapként is működhetne
Interjú Milkovics Pállal, a Nyamm és Vau TV tulajdonosával
További Média cikkek
- Puzsér Róbert és a Fókuszcsoport is nekiment Dancsó Péternek
- Ahol egy démon simán elmegy gyorsétterembe dolgozni
- Az Apatigris inkább házimacska, de kandúrkodni vágyik
- Meghalt Joe Ruby, a Scooby-Doo rajzfilmsorozat egyik alkotója
- Van olyan fajtája a szexuális erőszaknak, amiről én is most hallottam először
Most akkor ön stróman?
Nem. Azaz, nem vagyok én strómanja senkinek.
És szeretne az lenni?
Jó strómannak lenni? A pénz önmagában nem elég. Én soha életemben nem csináltam semmit csak a pénzért, és nem is fogok. Gyerekként, a Haller utcai lakótelepen azt hittem, hogy a pénz az valami olyan, ami ha megvan, akkor boldogít. A közhely viszont igaznak bizonyult, és a pénz megléte önmagában még nem boldogít – azzal a kitétellel persze, hogy ha nincs, az talán még rosszabb. Strómanszerepben nem lehet elvinni a dicsőséget. És ennél én ambiciózusabb vagyok.
Akkor miért gondolják Simicskáék, hogy az? (A tulajdonosok azzal utasították el a vételi ajánlatot, hogy szerintük Milkovics a kormánynak játszaná át a cégeket, ezt a vevő egy nyilvános Facebook-posztban cáfolta - a szerk.)
Fogalmam sincs. Általában nem szoktam reagálni arra, ami megjelenik a sajtóban rólam – a csehországi médiában is vannak, akik nem nagyon kedvelnek – de erre ugrottam, mert ez nonszensz. Le lehet írni bármit, a papír ugye mindent elbír, de ez sok volt.
Perelt már ilyesmiért?
Még soha nem pereltem be senkit ilyenért, mert ha pereskedek, csak életben tartom a történetet. Én inkább úgy akarok a lapokba kerülni, ha valamit sikerre viszek. Az, hogy csak írjanak rólam, az nem izgat különösebben.
Menyire volt komoly a szándéka a Magyar Nemzet felvásárlására?
Abszolút. Amikor kiderült, hogy probléma van, azonnal leültünk a kollégáimmal, átgondoltuk, és már írtam is az emailt, hogy akár aznap este is hajlandó vagyok ideutazni, és megbeszélhetjük.
„Pali vagyok, jövök ma este, hozom a pénzt?”
Nagyon fontos eleme a történetnek, hogy én nem tettem vételi ajánlatot. Abbéli szándékomat fejeztem ki, hogy
ha kellek, nagyon gyorsan tudok lépni, mert annál rosszabb üzletileg nincs, hogy a lap nem jelenik meg pár napig, hiszen folyamatosan veszít az értékéből.
Én teljesen komolyan gondoltam ezt, a Lánchíd rádiót is hallgattam, ahol bemondták, hogy éjfélkor megszűnik, amit teljes képtelenségnek vettem, mert miért kellene megszűnnie? Folytassuk, csináljuk, gondoltam. De ezek szerint a tulajdonosoknak más szándékaik voltak ezzel.
Mik?
Azt én nem tudhatom. Nem tudok semmi hivatalosat, mert velem semmit nem közöltek, csak a saját véleményemet tudom elmondani. Én saját példámból azt tudom, hogy ha van egy cég, ami bajban van, és jön valaki, ami segítene, akkor meghallgatom. Nekem több sikertelen vállalkozásom volt, mint sikeres. Aki ismer, tudja, hogy csináltam rossz üzleteket. De ha ilyen helyzetben jön valaki, és azt mondja, próbáljuk meg, a vörös szőnyeget terítem le elé.
Milyen konkrét elképzelései voltak a Magyar Nemzettel kapcsolatban?
Van egy olyan érzésem, hogy azért tekintik strómannak azt, aki ma Magyarországon lapot venne, mert a lappiac nagyon nincs jó helyzetben, és politikai szándék híján épeszű ember nem fektetne bele. Mármint ezt gondolhatja a közvélemény. Azt nem tudom, most milyen helyzetben van a cég, de azt igen, hogy 2016-ban mínusz 700 milliót csinált, és a többi termék sem állt valami jól.
Nekem volt tervem, és azt gondolom, hogy ha megismerhettem volna a valódi anyagi helyzetüket, lehetett volna kezdeni is velük valamit.
A Magyar Nemzet brand például kifejezetten erős, hiszen egy 80 éve létező termékről van szó, aminek valódi értéke van, akármilyen megtépázott is most. Óvatosan fogalmazok, de van egy olyan érzésem, hogy akár enélkül a brand nélkül is lehetne kezdeni valamit a mai magyar nyomtatott lappiacon.
Mondok egy példát: az Evening Standard napilap 180 évig fizetős lap volt, majd 2009-ben ingyenessé tették. A példányszám megemelkedett egymillióra, a vállalat ma kifejezetten sikeres. Azt gondolom, hogy ez egy érdekes piaci modell lehetne.
A Magyar Nemzetből ingyenes lapot csinálni?
Nem ismerem a Magyar Nemzet helyzetét, de én ezen az opción gondolkodtam el. A nyomtatott sajtó jelenlegi üzleti modellje halott. Nem tudom mennyibe került egy Nemzet az újságosoknál, gondolom, nem nagy összeg lehet. Ha ezt elvesszük, de a példányszámot mondjuk hat- vagy hétszeresére növeljük, akkor a reklámbevételekből a lap meg tudna élni. Nekem ez volt az elképzelésem, és még a mai napig is gondolkodok rajta, de már nem a Nemzettel. Onnan hivatalosan visszaléptem, mármint az érdeklődésemet vontam vissza.
Az ingyenes lapra egy példa: a cseh piacon van egy életmódagazinunk, ami ingyenes, de regisztrálni kellett hozzá online. 40 000-nél állítottuk le a regisztrációt, ezt két hét alatt értük el. A regisztrációnál megadott adatok alapján a hirdetéseket pontosan tudtuk targetálni, megvolt a korcsoport, a háttér, minden. Ez egy jó üzlet. Leteszteltük a modellt egy politikai hetilappal is, az érdeklődés nagy volt az iránt is. Szóval a cseh példa mutatja, hogy ez egy járható út. A cseh piacon a Metro is kiválóan elvan.
A Nemzet politikai napilap volt, a Metro nem az. Ha az a modell, az markáns változás lenne.
Nem azt mondom, hogy nem kellene politikával foglalkozni, hanem azt, hogy nem úgy, ahogy a mai nap a magyar nyomtatott lapok foglalkoznak. Kellene egy józan hang, amit az olvasók elfogadnak, amiről azt mondják, hogy oké ez itt egy hír, nem előjeles, hanem igaz. És kész.
Amivel viszont meg akar jelenni a magyar piacon, az két tévécsatorna. Ezekről még mindig van szó?
Természetesen. A Vau TV és a Nyamm TV a két adó, az első cuki kisállatos videókat sugároz egész nap, a másik meg egy életmód-gasztrotévé lesz. Folyamatosan az induláson dolgozunk, ezért is vagyok most itt.
Komolyan egy olyan tévét akar indítani, amin kiskutyák cukiskodnak egész nap?
Ez nagyon beakadt maguknak, az Indexen meg is kaptam a "kutyatévés" jelzőt. Igen, azzal, és azért, mert Csehországban működik.
Az mit jelent? Nézik?
Ha nem néznék, nem lenne. Kisállatos videók és reklámok mennek rajta. A fenntartási költségei minimálisak, nincsenek saját gyártású műsorok, licenszelünk mindent, a tartalmat a világ minden országéból vesszük. Van egy cég, ami erre szakosodik, mármint a beszerzésre, mi velük vagyunk kapcsolatban, illetve már egyre több olyan videónk van, amit a nézők küldtek be. A végcél az, hogy egész nap ilyen videókból álljon össze a programunk.
Az ilyen videókért a YouTube-ra meg az ember. A piac átalakul, a tévék mennek az internetre, ön meg az internetet hozza a tévébe, ennek van létjogosultsága?
A YouTube-ra fel kell menni, el kell indítani egy alkalmazást, rá kell keresni a tartalomra, következőt találni, klikkolni, stb.
Mi ezt odatesszük a képernyőre, és nem kell érte tenni semmit, bekapcsolja, ott a kismacska. A kényelmi szempontot nem szabad lebecsülni. Ennél egyszerűbb koncepció nem nagyon van.
A cseh piacon, amikor országos terjesztésben voltunk, 0,6 százalék közötti közönségarányunk volt 15-69-ben, mert ott ebben mérnek (itthon a 18-49 az általános). Amióta nem vagyunk benne az országos terjesztésben, 900 000-es havi nézettségük van, ami nem rossz, hiszen a helyi multiplex-szolgáltatóknál vagyunk csak a kábelszolgáltatók mellett.
És a másik tévé?
Hasonló, mint a TV Paprika, de ez sokkal drágább is, hiszen 50 százalék a saját tartalom aránya. Cserébe a termékelhelyezés, a szponzoráció, a reklámok szépen hoznak pénzt. Itt több lehetőségünk van, a macskatévénél a mai napig nincsenek szponzorált tartalmak, mert nem akarunk, hiszen nem állattartók tévéje, hanem főleg gyereknek szól, de akár az idősebb korosztálynak is. A magyar Vau TV nevű kiadása az első félévben elindul, a Nyamm pedig az év második felében.
Ez is a cseh mintát követi majd?
Nem, mert ott elérhetőek a vásárolt tartalmak, itthon a TV Paprika és a Lichi TV minden elérhető gasztrotartalmat felvásárolt Gordom Ramsey-től Jamie Oliverig, így ezzel más irányba indulunk el. Napi 12 órás, reggel 6-tól este 6-ig tartó élő adást sugárzunk majd. Nem kifejezetten csak gasztrotartalmakat sugároz ma, sőt, hülyeség lenne harmadikként ezzel piacra lépni.
Úgy kell elképzelni, mint egy amerikai műsort, amiben a stúdió három blokkra van bontva, és ebből csak egy a konyha, ahol főznek, a többiben beszélgetés folyik, profi műsorvezetőkel, érdekes vendégekkel.Mint a Reggeli volt az RTL-en, amiben főszerkesztő voltam annak idején, laza életmódcsatornának szánjuk.
Miért éri ez meg? A gyártás, az élő műsor drága, azt szajkózza minden tévé.
Szerintem jó alternatívát kínálunk a hirdetőknek, így ha nem is rögtön, de hosszútávon kifizetődő lehet. Ugyanis nincs másik ilyen tévé jelenleg a magyar piacon. A reggel 6-10 órás sáv lesz a kemény, akkor van valós konkurencia a TV2-n vagy az RTL-en, de utána mindkettőn teleshop jön meg jósműsorok, és délután 4-ig nem nagyon van saját gyártás sehol. A cseh piacon kipróbáltuk 3 hónapon át, hogy csak saját gyártást sugároztunk, a nézettségünk megnőtt, szóval értelme van, de anyagilag ott nem érte meg nekünk, mert vásárolni olcsóbb.
Van vagy 150 magyar nyelvű csatorna, hogy lehet ebből a zajból kitűnni?
A Vau TV esetében nem kell ragozni, a kismacskás videók eladják saját magukat, ez virális kontent, marketingre nagyon sokat nem kell költeni. A Nyamm TV esetében érdekes műsorvezető és tartalom kell, és rá fognak találni a nézők, mert aktuális lesz és friss, programajánlókkal, időjárás-jelentéssel, olyan vendégekkel akiknek van mondanivalójuk. Jelenleg minden nagy kábelszolgáltatóval tárgyalunk, és ugyan nem egyszerű a dolog, de haladunk. Szerintem meglátják ők is a két tévében azt, hogy olyat nyújtanak, amit senki más.
Szó volt arról, hogy egy 24 órában sugárzó hírtelevíziót is indít a cseh piacon, még 2017-ben. Most 2018 áprilisa van, a tévéje működik?
Nem még, mert nem sikerült olyan színvonalon összerakni, amilyenen lett volna értelme, így elhalasztottuk az indulást.
Klasszikus hírtévéről van szó?
A Z24-et nem a CNN mintája felépített hírtévének kell elképzelni, hanem egy véleményeket ütköztető, politikai elkötelezettségtől mentes tévének, amiben megjelennek különböző álláspontok. Mint az LBC nevű brit rádióban, ahol mindenféle vélemény megjelenik.
Milyen izgalmas már, hogy egy betelefonáló véleménye nem egyezik meg a műsorvezetőjével vagy a következő vendégével, és ott helyben kell ütköztetni az álláspontokat? Én ebben látok fantáziát.
És ha valaki betelefonál és vadul arabozni vagy zsidózni kezd?
Azonnal le kell keverni. Szélsőséges véleményeket, uszítást nem lehet megjelentetni.
De akkor a "minden álláspont" elv menten sérül.
Nézze, én a LBC alapelveinek mintájára akarom ezt a tévét felhúzni, abba ez nem fér bele. Egyébként is vannak olyan erkölcsi alapszabályok, amiket be kell tartani. Nem uszítunk senkit arra, hogy valakit bántson. Ez elég univerzális.
Egy ilyen tévé itthon is megélne?
Minden piacon megélne. Maga a vita és az ellentétes álláspontok ütközése érdekes és előremutató. Még mielőtt kérdezi, azért nem szerepel a rövid távú magyar terveink között, mert nem ismerem a piacot és a politikai viszonyokat eléggé ahhoz, hogy kívülről szóljak bele. Az elmúlt 10-12 évet Csehországban töltöttem javarészt, a cseh piaccal tisztában vagyok, a magyart most tanulom.
Az a piac mennyire átpolitizált?
Egyáltalán nem az. Az ottani köztévé például a BBC alapelveit tette magáévá, teljen független és pártatlan. Próbálkozás persze van a befolyásolására de úgy, hogy az adófizetők pénzéből közvetlenül kapják a költségvetésüket, nem nagyon sikeres, hiszen nem a kormány dönti el, miből készítenek műsort. Ők a hírek mellett érdekes tartalmakat (filmek, vételkedők, dokumentumfilmek, stb.) közölnek. És ha mégsem így van, akkor a nézők tiltakoznak.
Ne maradjon le semmiről!