Gyerekkora óta a köztévé riportere akart lenni, két év után felmondott

2019.08.12. 08:48

A 444-nek adott interjút az MTVA egykori munkatársa, Balogh Krisztina  aki 2016-ban, 23 évesen került a közmédiához, de két év után felmondott, hiába volt az a gyerekkori álma, hogy itt dolgozzon. Az utolsó csepp a pohárban az volt, amikor 2018 végén, az MTVA-székháznál történt ellenzéki akció közben Varju László, a Demokratikus Koalíció politikusa a szemébe vágta, hogy hírhamisító. 

Kapcsolódó
Lehet cigány, csak fehérbőrű legyen

Lehet cigány, csak fehérbőrű legyen

Az örökbe fogadó szülők többsége nem akar roma gyerekeket, pedig elvileg hivatalosan azt sem lehet(ne) tudni, hogy melyik gyerek cigány. Jövőjük bőrszínüktől és vezetéknevüktől függ.

Balogh Krisztina, akinek egy cikke 2015-ben nálunk is megjelent, a Híradó végi, kis színes anyagokat gyártotta szociális vagy kulturális témában, és ugyan kerülte a politikát, de egy idő után rájött, erre nem lesz lehetősége.

A könyvhétről forgattam, és nyilvánvalóvá tették számomra, hogy baloldali vagy liberális beállítottságú írókat nem szabad megszólítanom. Ott tanakodtunk Péterfy Gergellyel, a szervezővel, hogy vajon ki az, aki beleférhet, ki nem

– nyilatkozta.

Hasonló falakba ütközött akkor is, amikor a lombikprogramról készített riportot, ehhez sem szólaltathatott meg ellenzéki beállítottságú embereket. Ahogyan a bevándorlás egyre fontosabb téma lett a közmédiánál, úgy fokozódott a helyzet, egyszer például arról kellett anyagot készítenie, hogy „milyen rémes új betegségeket hoznak be a migránsok Európába”.

Nagyon ritkák voltak az ilyen esetek, nagyon alacsony számú esetről találtam csak számadatot, de addig kellett kutakodnom, amíg egy „szakértő” el nem mondta, hogy mennyire veszélyes ez a sok afrikai és arab ember

– tette hozzá.

Állítása szerint a politikai anyagokat készítő riportereket tájékoztatták arról, hogy milyen témában kit és miről kérdezzenek, és hogyan lehet provokálni az ellenzéki politikusokat. A jelentősebb anyagoknál pedig Németh Zsolt hírigazgató is leült a kollégákkal, de az utasítások általában szerkesztőkön keresztül, illetve levélben jutottak el a riporterekhez, az pedig házon belül nyílt titoknak számított, hogy a kormányzati kommunikációt felügyelő államtitkárságáról küldik meg a használandó paneleket és témákat – mesélte Balogh a 444-nek. 

Akadt, aki szándékosan beemelt a riportjába olyan elemeket, amikről pontosan tudta, hogy ki fogják vágni onnét – csak azért, hogy így nyugtassa lelkiismeretét. A többség nem tud azonosulni a szerkesztési gyakorlattal, de megélhetés miatt kénytelen vállalni a kompromisszumokat.

Aztán eljött 2018 decembere, amikor több ellenzéki politikus is megpróbált bejutni az MTVA Kunigunda útjai székházába, hogy beolvassák követeléseiket. Balogh Krisztina nehezen viselte, hogy a feletteseik bezárták őket a newsroomba.

Engem addig apám se, anyám se zárt be soha sehova, nemhogy egy „felelős szerkesztőnek” nevezett személy. Akkor döntöttem el, hogy ezt velem nem lehet csinálni

–  emlékezett vissza arra napra. Az sem esett neki jól, hogy hírhamisítónak nevezték, és úgy érezte, egyre kevésbé tudja vállalni azt, ami a közmédiában folyik, ahogyan ő fogalmazott, nem érezte fairnek az adófizetőkkel szemben, hogy az ő pénzükön ilyen műsorokat készítsenek. Abban, hogy felmondott, persze közrejátszott egy magánéleti lökés és egy külföldi lehetőség is, de nem ez a kettő volt a fő ok – állítja.

Sokan felmondtak hozzám hasonlóan, másokat a kapcsolataik tartanak benn, van, aki hisz abban, ami ott zajlik, és kifejezetten élvezi a munkát. De a többségnek nincs választása. Őket a megélhetés tartja az MTVA-nál, és egyszerűen csak kénytelenek arcukat adni a propagandához. A rendszer igazi működtetői sosem látszanak a képernyőn.

 Balogh Krisztina most barátjával Ausztriában dolgozik a vendéglátóiparban. 

(Címlapkép: Roma Produkciós Iroda / Youtube)