Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Média cikkek
- Puzsér Róbert és a Fókuszcsoport is nekiment Dancsó Péternek
- Ahol egy démon simán elmegy gyorsétterembe dolgozni
- Az Apatigris inkább házimacska, de kandúrkodni vágyik
- Meghalt Joe Ruby, a Scooby-Doo rajzfilmsorozat egyik alkotója
- Van olyan fajtája a szexuális erőszaknak, amiről én is most hallottam először
Van a Netflixen egy The Devil Next Door (A Treblinka Rettegett Ivánja) című dokumentumfilm-sorozat, ami a treblinkai haláltábor parancsnokáról, az ukrán Ivan Demjanjukról szól. A tábor a németek által megszállt Lengyelország területén feküdt, és pont ebből van most egy kisebbfajta probléma.
A sorozat első részében ugyanis az alkotók egy inzerten megmutatják, hol is voltak a náci koncentrációs táborok (pl. Auschwitz, Treblinka, Sobibór, stb.) ehhez a legmegfelelőbb eszközt, egy térképet használtak. Amin az látható, hogy a táborok Lengyelország területén fekszenek, azt az apróságot figyelmen kívül hagyva, hogy a területek akkor éppen német megszállás alatt voltak, és a lengyeleknek volt a legkevesebb közük ahhoz, hova építették őket. (Arról nem is beszélve, hogy a térképen az 1945 utáni határokat ábrázolták, miközben Európának ezen a fertályán 1942-43-ban minden országhatár teljesen máshol volt, sőt nemcsak Lengyelország volt éppen német megszállás alatt, hanem Csehszlovákia és Litvánia is.)
Mivel ezt a Netflix semmilyen formában nem jelezte, a lengyel miniszterelnök szerint a térkép tökéletesen alkalmas arra, hogy azt a látszatot keltse, mintha a táborok de facto lengyel illetőségűek lettek volna. Mateusz Morawiecki a kifogásait egy, a Variety szerint "határozott hangú" levélben közölte a streamingszolgáltatóval, és valamiféle megoldást kért a cégtől.
Az egyenesen Reed Hastings vezérigazgatónak írt levélben, a lengyel miniszterelnök azt írta:
Nem elég, hogy a térkép hibás, de arra a hibás következtetésre juttathatja a nézőket, mintha Lengyelország építtette és tartotta volna fent ezeket a táborokat, és követett el bennük bűncselekményeket. Mivel hazám akkoriban nem létezett önálló államként, és tudván azt, hogy a táborokban több millió lengyel honfitársamat is meggyilkoltak, a sorozat ezen szegmense szimpla történelemhamisítás.
A Netflix elismerte a hibát, elnézést kért, és jelezte hogy az ominózus térkép alá odaírják majd, hogy a haláltáborok a németek által elfoglalt lengyel területeken álltak. Azt viszont hozzátették, hogy a térképet Demjanjuk tárgyalásának 1980-as, Izraelben és a USA-ban sugárzott tévéközvetítéséből vették, amivel kapcsolatban annak idején nemigen panaszkodott senki. A 200 országban elérhető sorozat plusz feliratainak elkészítésére pár napot még várni kell, jelezte a Netflix, de dolgoznak rajta.
(via)