Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Média cikkek
- Puzsér Róbert és a Fókuszcsoport is nekiment Dancsó Péternek
- Ahol egy démon simán elmegy gyorsétterembe dolgozni
- Az Apatigris inkább házimacska, de kandúrkodni vágyik
- Meghalt Joe Ruby, a Scooby-Doo rajzfilmsorozat egyik alkotója
- Van olyan fajtája a szexuális erőszaknak, amiről én is most hallottam először
No de csukjuk be a tankönyvet és vegyük elő a munkafüzetet: figyelmezzünk az elővevés konkrét eredményére, vagyis a most műsorra tűzött első részre. A szegényházi kézimunka jegyei ritkán kendőzhetők el; a kevéssé támogatott magyar művészek jobbára öniróniával szokták betömködni a pénzhiányos lyukakat. Ez a krimi viszont nagyon komoly akar lenni: iróniának nyoma sincs, és humor is szigorúan csak rossz poénok képében kerülhet bele, mint például a verekedés után elkövetett tárgyilagos főhősi benyögés.
A Linda egyedülálló film, mert itt nem a rossz színész teszi tönkre a karaktert, hanem a figurát igazították már eleve az ő szerény képességeihez; kitaláltak egy irreálisan apatikus nőt, akit talán botfejjel is el lehet játszani. Görbe Nóra nemcsak arra képtelen, hogy úgynevezett arcjátékkal vagy egyéb gesztusokkal kísérje a felmondott szöveget, hanem a mondathangsúlyt is lazán hasbarúgja, mondhatni, a nonverbális elemek kérlelhetetlen ellensége ő. A sors fintora: a nagy nosztalgiavető túl messzire hord, az emlékképek közül előbodorodnak azok az alámondásos VHS-filmek, Inframan Hongkongból és Godzilla.
Ha már így előbújt a japán minimálsztori, ültessük le magunk mellé, nézze ő is Lindát. Lehet, hogy csöppet elhamarkodva, de mégis reális valószínűségi irányok mentén tűnik úgy, hogy a történet világa méreteiben egy karórán futtatott Mátrixnak felel meg: már az első részben kiderül, hogy az a néhány szereplő, akivel gazdálkodunk, több szálon is kapcsolódik egymáshoz, vagy ha még nem, hát akkor persze hogy összefutnak a kisboltban. Ezek azok a krimik, ahol a végére már az sem okozna meglepetést, ha a nyomozó varázsolna egyet, aztán kiolvasná birkabélből a megfejtést. Valami hasonló készül; az legalábbis gyanús, hogy Linda nem eszik húst és Buddha-szobrot tart a műszerfalon.
Erre az ormótlan törzsre aggatódnak fel aztán a hasonlóan nézőellenes díszek: a tökéletesen értelmetlen, ám percekig tartó töltelékképek, Bodrogi Gyula és Szerednyei Béla fáradt komikuma, a fekete rendőroktató és az amerikaiul is tudó, kedélyes körzeti megbízott. Ennél többet nem nyújt, tehát nem is érdemel több szót a Linda. Kétségtelen: a folytatólagosság itt másodlagos; a sorozat elsősorban azért került az m1-re, mert senki más nem venné meg. Remek üzleti lehetőség minden öntudatos polgár számára: adjunk el üveggolyókat az MTV-nek. Mint láttuk, vevők rá.