Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMIgaz vagy hamis?
További Média cikkek
- Puzsér Róbert és a Fókuszcsoport is nekiment Dancsó Péternek
- Ahol egy démon simán elmegy gyorsétterembe dolgozni
- Az Apatigris inkább házimacska, de kandúrkodni vágyik
- Meghalt Joe Ruby, a Scooby-Doo rajzfilmsorozat egyik alkotója
- Van olyan fajtája a szexuális erőszaknak, amiről én is most hallottam először
Akkor az Index mellett az írott sajtó jelentősebb képviselői és a kereskedelmi csatornák hírműsorai is beszámoltak az ügyről, azonban azóta sem derült ki, hogy melyik félnek is van igaza.
Pro és kontra közt a homályban
A vitatott fotó |
"A National Geographic számára rendkívül fontos az a jó hírnév, amelyet hitelessége és igazmondása révén szerzett. A cikkek megjelenése előtt rendkívül aprólékos vizsgálatnak vetik alá a fotókat és a szöveget egyaránt, hogy igazolják azok hiteles voltát. Miután tudomást szereztünk a naturArt (a Magyar Természetfotósok Szövetsége - a szerk.) kételyeiről, számos neves madár- és rovartani szakértőt, természetfotóst és képszerkesztőt kértünk fel arra, hogy vizsgálják meg a képeket, különösen a jégmadarat ábrázoló fotót. A felkért szakemberek szerint a naturArt által kifogásolt részletekre alaposan indokolt, természetes magyarázat adható. Eszerint arra a következtetésre jutottak, hogy képriport természetes körülményeket és viselkedést mutat be, és a természetben készült. A szakemberek válasza alapján, meggyőződésünk, hogy a riport szigorú publikációs mércénknek megfelel" -áll a National Geographic szűkszavú nyilatkozatában, amelyből csak az nem derül ki, hogy milyen szakértők, milyen érvek alapján nevezték hitelesnek Szentpéteri képét.
A helyzetet bonyolítja, hogy internetes fórumokon felmerült, a szövetség kicsiny magja csupán irigységből támadja Szentpéterit, hiszen 1996-ban már egyszer hasonló indokok alapján kizárták az Év Természetfotósa pályázatból, miközben külföldön azóta is sikert sikerre halmoz, 2001-ben például a World Press Photón második helyezést ért el. A vádakra reagálva Kármán Balázs, a szövetség alelnöke, az ügy kirobbantója az Indexnek elmondta, hogy semmilyen személyes ellentét sincs közte és Szentpéteri közt, 1996-ban sem ő vagy a szövetség más tagja zárta ki a fiatal fotóst a pályázatból, hanem egy független zsűri találta hamisítványnak a jeligével, név nélkül beadott fényképeket. A fotósorozaton egyébként szigorúan védett madarak és békák voltak láthatóak.
Hova tűnt a negatív?
Szentpéteri L József |
Más szakértők szerint is a kérdéses fotót tartalmazó tekercs döntheti csak el véglegesen a vitát, hiszen ha a fotó valódi, a negatívon a címlap kép előtt és után jó néhány rosszul komponált kép is található, amely a Jégmadár repülését mutatja, ha viszont a fénykép hamisítvány, akkor a tekercs a kitömött állatokról készült, különböző szögből felvett képekkel van tele.
A negatív egyes információk szerint jelenleg Szentpéteri L Józsefnél, más források szerint viszont a National Geographic washingtoni irodájában van, annyi azonban biztos, hogy a lapban meg nem jelent képek publikálási joga továbbra is Szentpéterié, így csak ő tehet pontot az ügy végére. A fotóst azonban hiába kerestük mobiltelefonján, illetve munkahelyén, a pécsi egyetem botanikai tanszékén, csak annyit sikerült megtudnunk, hogy a hét végéig Romániában tartózkodik.