Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Média cikkek
- Puzsér Róbert és a Fókuszcsoport is nekiment Dancsó Péternek
- Ahol egy démon simán elmegy gyorsétterembe dolgozni
- Az Apatigris inkább házimacska, de kandúrkodni vágyik
- Meghalt Joe Ruby, a Scooby-Doo rajzfilmsorozat egyik alkotója
- Van olyan fajtája a szexuális erőszaknak, amiről én is most hallottam először
A médiában, elsősorban a televízióban és a számítógépen megjelenő erőszak egyértelműen növeli a gyerekek agresszivitását, hangsúlyozta Ranschburg Jenő pszichológus egy konferencián tartott előadásában pénteken. Az erőszak jelensége a gyermektársadalomban címmel az MSZP országos emberjogi és gyermek tagozata rendezett konferenciát Budapesten.
Az ismert pszichológus professzor arról beszélt, hogy az agresszivitás a gyermekeknek nem öröklött, velük született tulajdonsága, hanem egy "tanulási folyamat" eredménye, amelyben nagy szerepet játszik a média. Felhívta a figyelmet a szülők felelősségére. Azt tanácsolta egyebek között, hogy szülők gyermekeikkel együtt nézzék a televíziót, és hívják fel a figyelmüket arra: az agresszió, az erőszak másoknak fájdalmat okoz. A szülőknek segíteniük kell gyermekeiknek abban, hogy ezt tudatosan átérezzék. Nem szabad engedni - mondta a pszichológus -, hogy a kicsik "szörföljenek" a készülékeken, mert nagy valószínűséggel leragadnak az agresszív, erőszakos képeknél.
Ranschburg Jenő véleménye szerint a magyar médiában a Tom és Jerry televíziós rajzfilmsorozat vetítése vetette fel először élesen az agresszivitás kérdését, a szakemberek ekkor mutattak rá arra a veszélyre, hogy a gyerekek nagy mértékben azonosulnak az agresszorral, az erőszakos "hősökkel", legyenek azok "akár a jó, akár a rossz" oldalon.
A szocialista párt emberjogi és gyermektagozatának elnöke, Hanti Vilmos arról beszélt, hogy egy felmérés szerint a gyerekek egyre agresszívebbek, ebben azonban - tette hozzá -, visszatükröződik társadalmunk is, amelyben élünk. A tagozat kampányt indított a jelenség visszaszorításáért, ennek célja, hogy a gyerekeket minél inkább szoktassák rá az "optimális képernyőhasználatra".
Kondorosi Ferenc, az "Új rend és szabadság" programért felelős kormánybiztos elmondta, hogy Magyarországon az elmúlt évben 421 ezer bűncselekményt követtek el, ebből mintegy 4200-at 14 éven aluliak. Hozzátette: az elmúlt évek átlagában ez a szám 3800 és 4200 között mozgott, és ezen bűncselekmények 75 százalékát 12 és 14 év közötti gyerekek követték el.
Szólt arról, hogy a büntethetőség korhatára Magyarországon jelenleg 14 év, a büntető törvénykönyv megújításának folyamatában felmerült az is, hogy ezt a korhatárt vigyék le 12 évre. Mint mondta, személy szerint ezzel nem ért egyet, azt viszont kiemelte, hogy szükség van a fiatalkorúakkal kapcsolatos büntetőjog kidolgozására, ami komplex társadalmi megközelítést igényel.