Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Média cikkek
- Puzsér Róbert és a Fókuszcsoport is nekiment Dancsó Péternek
- Ahol egy démon simán elmegy gyorsétterembe dolgozni
- Az Apatigris inkább házimacska, de kandúrkodni vágyik
- Meghalt Joe Ruby, a Scooby-Doo rajzfilmsorozat egyik alkotója
- Van olyan fajtája a szexuális erőszaknak, amiről én is most hallottam először
Weyer Balázs, háttérben Czabán Györggyel |
A Tilos a legutóbbi frekvenciaosztáson sugárzási engedélyt kapott négy rádió közül a legkorábban kezdte meg működését, a BBC magyar adása is csak szerdán indult el, a másik két nyertes pedig a napokban kért újabb hat hónapos haladékot. A korai kezdésnek az ideiglenes technikai feltételek közti sugárzás volt az ára. Az Antenna Hungáriával kötött szerződés értelmében a budai Schönherz kollégium tetejére szerelt antenna teljesítménye július közepére éri el maximumát, ígérte Weyer.
Lenyúlták a cigányokat
A technikai és jogi problémák elhárulásával a rádió nem az azonnali Nirvána állapotába került. A hét éve frekvenciaharcban álló Tilos, elérve a boldog békeidőket, szembekerült az általa vállalt témák, hangvétel és stílus korlátaival. Weyer sokat tapasztalt pszichológushoz illő önkritikával vallotta be, hogy a Tilos rádió négy éve kikristályosodott tartalmi jellegzetességei már nem számítanak progresszívnek.
Élő adás Szőke András vezetésével |
A betelefonálós műsorok, amelyeket az adó védjegyének tekintett, időközben szintén elterjedt formává váltak a hazai rádiózásban. Hasonló a helyzet az elektronikus zenével és gangsta rappel, amelyek a kilencvenes évek közepén új művészeti horizontot felvázoló stílusnak tűntek, és egyedül a Tiloson voltak hallgathatóak. A médiaevolúció azonban specializált rádiókat állított rá a tuctuc műfajára.
A jelenség nem csak a Tilosra jellemző, tágította a látóhatárt a kuratóriumi elnök. Bár a Tilosnál még nem érezhetők a kiüresedés tünetei, vélte, a nyugat-európai nonprofit rádiók példája intő jel lehet. Mivel a felvállalt témák ott is átkerültek a mainstream és az állami szférába, az adók mondanivaló nélkül maradtak, és ráadásul az elnyert célpályázatok kényszerpályára is állították őket.
Nemzeti napok és antiglobalizáció
Weyer Balázs, akit a Nemzeti felkelés műsorvezetőjeként ismerhetnek a hallgatók, a jövőbe szegezve tekintetét három kitörési utat vázolt fel a Tilos számára. Tartalmi vonalon a médiapiacon alulreprezentált témákat és csoportokat szeretnék megtalálni és megszólaltatni. Úgy látta, jelentősebb mozgás manapság az antoglobalizációs témában érzékelhető, és a rádió hajlandó is nagyobb teret engedni a környezeti-politikai mozgalomnak.
Formai tekintetben tematikus műsornapokkal tervezik felpezsdíteni a műsorrendet. Az első kísérlettel már csütörtökön megismerkedhetnek a hallgatók. "Szó elszáll" mottó alatt ugyanis a rádió egész nap a könyvhéttel, könyvekkel és irodalommal foglalkozik.
Beállítják Szőke András mikrofonját |
Technikai újítások kapcsán egy közép és egy hosszú távú terv került szóba. Műholdas sugárzással a Tilos országszerte hallgathatóvá válna. 2008-2009 körül pedig, a nemzetközi frekvenciakiosztást szabályzó Stockholmi egyezmény újratárgyalását követően lehetőség nyílna a digitális adás elindítására.
Maraton
Találkozásunk másik apropóját, a Tilos Maratont érintve megtudtuk, hogy a rádió jelenleg 6 millió forintos költségvetési hiánnyal rendelkezik, ami az évi teljes működtetési költségnek közel a negyede. A hiány lefaragásában segíthetnek most a hallgatók adományaikkal, amelyeket a Kultiplex kerhelységében délutánonként rendezett, nyílt, bekiabálós műsorok hevületében adhatnak át az ajándék Tilos-pólókkal jelölt illetékesnek.