Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Média cikkek
- Puzsér Róbert és a Fókuszcsoport is nekiment Dancsó Péternek
- Ahol egy démon simán elmegy gyorsétterembe dolgozni
- Az Apatigris inkább házimacska, de kandúrkodni vágyik
- Meghalt Joe Ruby, a Scooby-Doo rajzfilmsorozat egyik alkotója
- Van olyan fajtája a szexuális erőszaknak, amiről én is most hallottam először
Választásokkor még nálunk is belöknek egy vagy több, éppen arra járó politológust a kamerák elé, előkapják a virtuális díszleteket és egész estés műsorfolyammal állnak neki az eseménynek. Ugyanez megy az Egyesül Államokban is, csak sokkal nagyobb pénzből, még hatalmasabb fejű politológusokkal és még látványosabb virtuális díszletekkel.
A nagy network tévék (CBS, ABC, NBC) mellett az összes hírcsatorna (pl. CNN, MSNBC, FOX News) is csak ezzel az egy témával fog foglalkozni a keleti parti idő szerint kedd este héttől. Akit annyira nem érdekel a sorsa, hogy inkább vetélkedőt vagy szappanoperát nézne, kénytelen lesz a kábelcsatornákra kapcsolni. Ilyen elvetemültből azért nem sok van, hiszen 2000-ben a Bush-Gore meccset közel hatvan millióan nézték az országban, és a statisztikai adatok alapján az ország összes tévékészülékének negyven százalékán politikai műsort néztek a választások éjszakáján.
A csillagrombolóból jelentik
Most kedden a közvetítés hajnal kettőig tart majd, és a tévék az előző elnökválasztáshoz képest sokkal látványosabb prezentációt, érthetően magyarázó (és vélhetően nem bakizó) műsorvezetőket ígérnek. A hírcsatornák 2004-es versenyének nagy győztese a republikánusokat favorizáló FOX News volt nyolcmillió nézővel (a CNN 6,2 millióval zárt, az inkább balos MSNBC 2,8 millió amerikait érdekelt), de a dolgok mai állása szerint a Keith Olberman vezette MSNBC idén felzárkózhat mögéjük. Az ABC-CBS-NBC trió pedig a hagyományos tévéközvetítés mellett az internetes tartalmakra is ráerősít, aki így nem találja meg azt az adatot, ami őt érdekli, az nagyon ügyetlen.
A FOX News stúdiójában a két műsorvezető feje fölött kivetített USA-térképen folyamatosan jelennek majd meg az eredmények, míg a képernyő alján futó csíkban (szakkifejezésel élve:tickerben) az egyes részeredmények és választási körzetek naprakész információit öntik a nézőkre. A két elnökjelölt kampánya kezdetén a FOX News egy érintőképernyős sarkot is beüzemelt, ahol az elemzőknek elég csak az adott állam képét megérinteniük, és máris megkapnak minden fontos adatot, sőt, ha az adott helyszínen tartózkodik FOX-tudósító, az ő arcképe is feltűni egy kis képben, és akár azonnal élő kapcsolatot létesíthetnek vele.
A CNN a választás estéjén olyan technológiát alkalmaz majd, amit látva a néző az Enterprise űrhajó hídján, vagy Luke Skywalker sufnijában képzeli magát: hologramok képében jelennek majd meg a távolról közvetítő riporterek és riportalanyok, már csak az hiányzik majd, hogy egyikük azzal köszönjön be, hogy "Obi-Wan, ön az utolsó reményünk."
A háromdimenziós, hologramos technológia azonban drága, így csak a két jelölt főhadiszállásáról, az Arizona állambeli Phoenixből (McCain) és az Illionis-i Chicagóból (Obama) kapunk majd ilyen képeket. Egy-egy ilyen interjúhoz a helyszínen 44 kamerát és 20 számítógépet üzemelnek majd be, ennyi szükséges ahhoz ugyanis, hogy 360 fokos szögből közvetítsék az éppen nyilatkozókat. A technológiát a CNN az izraeli illetőségű Virzt és SportVu nevű cégektől bérli.
Az ABC digitális térképeket vetít majd a képernyőre, amin 1960-ig visszamenőleg minden állam minden egyes megyéjének választási eredményét külön-külön feltüntetik. A képernyő alsó részét náluk is az információs sáv fogja elfoglalni, ebben úgy tűnik, nehéz újat hozni.
Az NBC ez elmúlt két évet arra használta fel, hogy tökéletesítsék virtuális stúdióikat és technikájukat. Az egyik ilyen stúdió falát egy virtuális, digitális térkép foglalja majd el, amin folyamatosan követhetők az exit poll eredményei, a másikban Chuck Todd, a csatorna vezető politikai elemzője magyarázza majd az adatokat, mint Baló György az m1 stúdiójában ülve.
Abban minden adó egyetért, hogy ha valamelyik jelölt eléri a bűvös 270-es számot, azaz megvan a megválasztásához szükséges 270 elektori szavazata, akkor hivatalosan is bejelentik, hogy ő lesz az USA következő elnöke, és nem várják meg, hogy az időeltolódás miatt még esetleg nyitva levő nyugati parti szavazóhelyiségekben is összesítsék a szavazatokat.
Nem csak a tévében készülnek
Akinek nincs tévéje, internetundora van, és az utcán akarja tölteni a választás estéjét, az sem menekül meg a hírektől: New York egyik emblematikus helyszínén, a Times Square-en két gigantikus kivetítő is csak a politikát ontja majd magából - ez egyiken az ABC, a másikon a FOX elemzői magyarázzák majd a színes grafikonokat és a számokat. Kicsivel arrébb, a Rockefeller Center híres jégpályájának jegére az NBC hatalmas USA-térképet vetít majd ki, ígéretük szerint percről-percre frissülő eredményekkel az egyes államokból, ráadásul a csatorna székházának oldalán két oszlopban folyamatosan megjelenítik a két elnökjelölt által bezsebelt elektori szavazatokat is.
Amerikába utazik az egész világ
Ami a nemzetközi érdeklődést illeti, a világ politikai és gazdasági helyzetét nagyon is befolyásoló "történelmi" választást nem csak az Egyesült Államokban fogják élőben tudósítani, hanem Európa számos országában is. A nagy európai tévék elemzői szerint soha nem látott érdeklődés kíséri a választást, a nagy brit tévék internetes oldalainak ezzel foglalkozó rovatai hetek óta rekordmennyiségű találatot jelentettek. A BBC első alkalommal fog össze BBC America nevű leányvállalatával, és mintegy 200 fős stábbal közvetíti az eseményeket élőben, így közel 200 országot érnek el világszerte. A műsorban az ismert amerikai tévés újságíró Ted Koppel melett Ricky Gervais komikus fogja kommentálni ez eseményeket. A konkurens SKY News, az ITV és a CNN International Londonból fogja nyomon követni a történéseket.
Az Al Jazeera angol nyelvű programja 12 órás élő közvetítést ígér, amivel potenciálisan 53 millió nézőt érhetnek el a világon. A ZDF már pár napja rendszeresen beszámol a kampányfinisről, a választás éjszakáján németországi stúdiójukból tudósítanak majd. Még abban a Spanyolországban is kiemelten érdeklődnek a 2008-as amerikai elnökválasztás eseményei iránt, ami hagyományosan közömbös az USA belpolitikája iránt: minden nagy spanyol adó saját stábot delegált Amerikába, és mindkét párt főhadiszállásáról élőben fognak bejelentkezni a hajnali órákban.
Itthon majdnem teljes a csend
A magyar kábelszolgáltatók kínálatában elérhető tévéadókat (BBC, BBC News, CNN, International) hajnal egy órától érdemes figyelni, ekkortól lehet számítani az első exit poll eredményekre. De nem csak a külföldi adók foglalkoznak majd az elnökválasztással, a nagy országos kereskedelmi adóknak is van kint tudósítója, igaz az RTL Klub a világpolitikai eseményeket figyelmen kívül hagyva egy Rém rendes család epizóddal adózik az elnökválasztásnak, a Tv2 meg biztos, ami biztos alapon lead egy Szőke András-filmet. De azért ma este és holnap reggel is élőben kapcsolják majd Amerikát.
Ennél is szokatlanabb azonban, hogy a HírTv sem készül semmivel, sőt éjfélkor, amikor odaát kezdenek felizzani a stúdió reflektorok, az egyetlen magyar hírcsatorna műsorszünetet rendel el. Nem meglepő, hogy az EchoTv is ugyanígy tesz,míg az ATV a Vidám vasárnap ismétlésével köszönti az új amerikai elnököt.
A köztévében sem éjszakáznak azért az elnökválasztás miatt, de a választás napján és másnapján a Híradó és az Este részletesen foglalkozik a témával és az eseményekkel a helyszíni tudósítók, illetve szakértők, elemzők segítségével. November 5-én reggel, amikorra a végeredmény várható, hét órakor a szokásosnál hosszabb, húsz perces Híradó jelentkezik. Ráadásul a közszolgálati csatornának nem csak Bombera Krisztina jutott, aki New Yorkból értékeli az eseményeket, de kapcsolják Chicagót és Phoenixet is. Barack Obama, demokrata párti elnökjelölt választási központjából, Chicagóból Bártfai Gergely jelentkezik, John McCain, republikánus jelölt főhadiszállásáról, az arizonai Phoenixből pedig Mészáros Antóniát, az Este szerkesztő-műsorvezetőjét kapcsolja az MTV.
Ha valaki mégis csak az amerikai adókat választaná, és még a nemzetközi mutációkkal sem elégszik meg, annak tudjuk ajánlani a TVU elnevezésű programot, amivel az ABC, az NBC, a CBS és a Fox News műsorát is lehet nézni. A szoftver peer to peer technológiával sugározza többek közt a nagy amerikai csatornák műsorait, tulajdonképpen mindenki letöltő és megosztó egyszerre, de ennek ellenére teljesen legális, így még azok is használhatják, akik valamiért ódzkodnak a szerzői jogi szabályok megsértésétől.
De persze szerényen ajánlanánk ehelyett vagy emellett az Index választási mellékletét, ahol élőben és persze magyarul követheti az eseményeket.