További Mozi cikkek
Bika, vér és lágy dallamok
Matadornő az agyhalál előtt |
Lydiát, a matadort felökleli a bika, kómába zuhan, szerelme Marcos, az argentin újság- és útikönyvíró pedig nem tehet mást, minthogy vár, és szinte beköltözik az imádott nő kórházi szobájába, hogy mindenképpen ott legyen, amikor az hetek, hónapok, vagy akár évek múlva végre visszatér az életbe. A férfi a kórházban megismerkedik Benignoval, a gyermeteg lelkű ápolóval, aki lassan már négy éve gondozza Aliciát, a vegetáló balerinát, akit nem csak páciensének, de szerelmének, sőt feleségének is tekint titokban. A két férfit a közös élmények egymás mellé sodorják, barátság szövődik közöttük, miközben az orvosok megállapítják, hogy valaki megerőszakolta a magatehetetlen Aliciát.
Mindent a férfiakról
Almodovar ezúttal a férfi lélekbe túrt bele könyékig, hiszen a filmben csak csendes mellékszereplők a nők, a középpontban a férfiak különös kapcsolata áll, meg persze az a két dacos szerelmi monológ, ami a realitásokkal szembeszállva kölcsönös érzelmi viszonynak hazudja az agyhallott nők ápolását. Persze a megátalkodott hímsoviniszták könnyelműen levonhatnák a film tanulságát, miszerint a férfiaknak a szerelemhez nincs szükségük arra, hogy érzelmeik tárgya mérhető agyműködést produkáljon, a feministák pedig mindezt interpretálhatnák úgyis, hogy a férfiak szerelme tulajdonképpen csak szellemi maszturbáció, de azért nem árt megjegyezni, hogy Almodovar filmjében ennél bonyolultabb igazságok megfogalmazására törekszik.
Randi kómában |
Almodovar azonban nem csupán egyetlen értelmezésnek ad teret, hiszen a film tele van apró jelekkel, utalásokkal, amik elemzésre késztethetik a posztmodern rejtvényfejtés kedvelőit. Ha alaposan figyelünk, kiderül, hogy ki erőszakolta meg valójában Aliciát, és megtudhatjuk azt is, mit érez Marcos Benigno iránt. De a Beszélj hozzá!-t pusztán a szép képekért, a különleges karakterekért, és a finom, de epés humorért is érdemes megnézni, nem beszélve arról, hogy emberjogi oktatófilmnek sem utolsó, hiszen a történet végén megismerhetünk egy börtönt, ahol az őrök előzékenyen segítenek tárcsázni a fogvatartottaknak, és ahol a portás kijavítja a figyelmetlen látogatót, miszerint itt nincsenek rabok, csak elítéltek.