Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Mozi cikkek
Forradalmi eszmék csapnak össze a külvárosi kispolgárság örök értékeivel |
A film kezdetén Elisabeth, a háztartásbeli elunja férje agresszív viselkedését és alkoholizmusba hajló italozásait, ezért két gyerekét hóna alá kapva fivéréhez Göranhoz költözik. A helyzetet bonyolítja, hogy Göran nem éppen svéd mintapolgár, hiszen a társadalom konvenciói ellen lázadva egy kommunába költözött barátnőjével együtt. A két eltérő világ találkozása furcsa, néha humoros, néha pedig groteszk helyzeteket szül, amik során tulajdonképpen a forradalmi eszmék csapnak össze a külvárosi kispolgárság örök értékeivel: radikális kommunizmus a túlfejlett demokrácia ellustult szocializmusával, vegetarianizmus a gyorséttermi hamburger kultusszal, és a homoszexualitás a frigiditással.
A küzdelmek során kiderül, hogy a kommunába költözött hippik csak unalmukban lázadó, elveszett emberek, a kispolgárok pedig érzelmeiket és problémáikat mélyen magukba záró boldogtalan szerencsétlenek. A fenti tétel igazolása gyanánt feltűnik egy divat-leszbikus, egy gazdag szüleitől a kommunizmusba menekülő frigid fiú, egy fáskamrában önkielégítő családapa, és még egy-két kitűnően kitalált, elesettségében is emberi karakter.
A különböző meggyőződésű emberek mindenfajta erőlködés és görcs nélkül válnak barátokká |
A lezárás ügyetlenségét, a happy end kényszerét azonban feledteti velünk a jó színészi játék, és a briliáns korrajz. Ez utóbbit az ABBA slágerei és a most már csak trendi streeterek ruhatárában fellelhető flanelingek jellemzik a legjobban, de a látványos kellékeken kívül a párbeszédek és a felvetett problémák is autentikusan a hetvenes évek termékei. Mindent összevetve az Együttlét olyan, mint egy jó vasárnapi ebéd: gazdagon fűszerezett, mégsem fekszi meg az ember gyomrát.