Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Mozi cikkek
Vasárnap osztották ki a Los Angeles-i Beverly Hilton Hotel báltermében hatvanegyedszer a Hollywood Foreign Press Arany Glóbusz Díját, amelyet az Oscar-díj előfutárának is tekintenek.
A szobrocskák ura
A Gyűrűk Ura – A király visszatér rendezője nyerte a legjobb rendező díját, az új-zélandi Peter Jackson olyan vetélytársakat utasított maga mögé, mint Clint Eastwod (Titokzatos folyó – Mystic River), Sofia Coppola (Lost in translation), Anthony Minghella (Hideghegy – Cold Montain), Peter Weir (Kapitány és katona – Master and Commander). Ráadásul a hobbitok ténfergését bemutató nagy ívű kalandfilm kapta a legjobb film díját is.
Nézegessen önelégült sztárokat! |
A híres rendező, Francis Ford Coppola lánya, Sofia Coppola sem panaszkodhatott, hiszen filmje, amelyet ő írt és rendezett, három díjat is besöpört. A Lost in translation című alkotás, amelynek főszereplői többek közt egy japán motelszobában szenvelegnek a poén kedvéért, az eredeti forgatókönyv, és a legjobb vígjáték szobrocskáját is elvitte, sőt a legjobb vígjátéki férfi főszereplő a film sztárja, Bill Murray lett.
Sean Penn filmszínész nyerte a legjobb drámai férfi, a dél-afrikai Charlize Theron a legjobb női drámai színészi teljesítményért járó Arany Glóbusz Díjat.
Sean Penn a Clint Eastwood rendezte Titokzatos folyó (Mystic River) című filmben nyújtott alakításáért kapta meg a díjat, amelyben egy, a lánya gyilkosai ellen bosszút forraló apát játszik. Olyan színészeket előzött meg, mint Tom Cruise, Russell Crowe, Ben Kingsley és Jude Law. Sean Penn távollétében a díjat a rendező-színész Clint Eastwood vette át.
Charlize Theron kapta a legjobb női főszereplő szobrocskáját. A színésznő a Szörnyeteg (Monster) című filmben egy sorozatgyilkos prostituáltat játszik, és a szerep kedvéért majd 15 kilót fel kellett szednie. A legjobb drámai női főszereplőnek járó Arany Glóbuszra rajta kívül Nicole Kidman (Hideghegy – Cold Mountain), Uma Thurman (Kill Bill), Cate Blanchett (Veronica Guerin), Scarlett Johansson (Girl with a Pearl Earring) és Evan Rachel Wood (Thirteen) színésznőket jelölték még.
A Golden Globe győztese a vígjáték vagy musical műfajban a férfiaknál Bill Murray lett a Lost in Translationben bemutatott briliáns karakter megformálásáért, a nőknél Diane Keaton vihette haza a szobrot a Minden végzet nehéz (Something's Gotta Give) című filmben nyújtott alakításáért.
Michael Douglas filmszínész életműdíjat kapott. Az 59 éves művészt és hitvesét, Catherine Zeta-Jonest hatalmas ünneplésben részesítették. A most díjazott színész apja, Kirk Douglas 1968-ban részesült hasonló kitüntetésben.
Barbárok inváziója
A legjobb nem angol nyelvű film Arany Glóbuszát Sziddik Barmak afgán rendező Oszama című alkotása nyerte el, lekörözve a Good Bye, Lenin című német, illetve a Barbárok inváziója című kanadai filmet.
Tim Robbins Clint Eeastwood Titokzatos folyó (Mystic River) filmjében nyújtott alakításáért, Renée Zellweger pedig Anthony Minghella Cold Mountain filmjében mutatott teljesítményéért megkapta a legjobb férfi, illetve női mellékszereplőnek járó Golden Globe díjat.
Klikk a képre! |
Az Arany Glóbuszt – földgolyót mintázó, filmszalag ölelte aranygömböt – 1944 óta ítéli oda a hollywoodi külföldi újságírók szövetsége. Az Arany Glóbusz birtokosai általában jó eséllyel tekinthetnek az Oscar-díj két hónappal későbbi kiosztása elé.
Az alternatívak
Szinte a Godlen Globe-ünnepséggel egy időben adták át az amerikai alternatív filmipar díját is a Sundance Fesztiválon. A legjobb film itt a Premier című kis költségvetésű, alig több mint hétezer dollárból forgatott thriller lett, amely egy időgép körül bonyolódik, míg a dokumentumfilm kategóriában a Dig! című alkotás nyert, amely két rivális rockbanda harcát mutatja be. A legjobb rendező díját Morgan Spurlock nyerte Super Size Me című alkotásával, amelyben a rendező harminc napon át csak McDonald's-ban étkezik, és közben gondosan dokumentálja teste változásait.
A fesztivál közönségdíját pedig ezúttal egy spanyol nyelvű filmdráma nyerte, amely egy heroinfüggő kolumbiai kábítószercsempész történetét meséli el.