Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMAz ifjú titán és a szétesett irodalmár Tobey Maguire és Michael Douglas |
Az egykor szebb napokat látott íróhoz csapódik a szexuális és szakmai karrierje origóján fortyogó ifjú írótitán, aki kőgazdag szülei ellen lázadva mindenre képes, ami a WASP-értékrendszerrel nem egyeztethető össze. Az amerikai mércével mérve extrémnek tűnő tanár-diák viszony furán illeszkedik a megszokott ,,egyetemi zseni" történetekbe (Good Will Hunting, Finding Forrester, stb), még furábban a teljes gőzzel beindult Bush-kurzusba. A közös füvezés, magánlaksértés és egyéb csínytettek mellett a fiú még az író-tanár-barát szerkesztőjével is lefekszik, aki ezzel egyben a leendő írófejedelmet is lenyúlja a felfedező mestere elől.
Mikor a bénázó szerkesztő miatt Tripp egész addig írt kéziratát elfújja a szél, hősünk végre megteszi a várva-várt nagy lépéseket: lemond a fűről és bevállalja a teherbe ejtett rektornét. Minden elhárul a következő könyv megírása elől, boldogan püfölheti a notebookot, míg meg nem hal. Körülbelül így fest ma az alkotói szabadság kiteljesedése Amerikában, legalábbis az ilyen értelmiségi beat-nosztalgia filmeken. A fílinget erősen fokozzák a Bob Dylan- és a késői Lennon-dalok. Egyestés, bealvós film, kora tavaszra.