További Pol cikkek
A Hiller István által Cannes-ban bejelentett, a világ legnagyobb stúdiójaként aposztrofált projektről a szerdai sajtótájékoztatón kiderült, hogy a stúdió tulajdonképpen műtermet jelent. Demján és Vajna kifejtették, a 37,7 milliárd forintból megvalósuló beruházás akár 5-600 millió eurót termelhet évente, és csúcsüzemben annyi munkaerőt foglalkoztatna, hogy az ország munkaerő felvevőpiaccá alakulhatna.
A magyar név megint szép lesz
Demján Sándor és Hiller István |
Hiller István kulturális miniszter méltatta a projekt megvalósulását lehetővé tevő filmtörvényt, és örömét fejezte ki, hogy az "üzleti világ rámozdult a lehetőségre". Leszögezte ugyanakkor, hogy adófizetői pénz nincs az üzletben, az állam a vállalkozásnak csak a lehetőségét teremti meg, és ez jó. Majd mielőtt feltehettük volna kérdéseinket, például hogy a minisztérium miért éppen az etyeki terv mögé állt, noha befejezés előtt áll egy jelentősnek mondott stúdiókomplexum Pomázon, Hiller - egy kezdődő ülésre hivatkozva - sietve távozott.
Stúdió és sztjudijo
A filmtörvény áldásos hatásaival nyitott Andy Vajna is, megemlítve, hogy Kanada csak 12 százalékos discountot engedett a filmeseknek, mégis "elcsábította fél Hollywoodot".
Vajna újságírói kérdésre adott válaszából kiderült, hogy a sajtó állóvizébe a világ legnagyobb stúdiójaként bedobott projekt a maga mintegy 50 hektáros területével távol van a valódi világelső Los Angeles-i Universal 170 hektárjától. A félreértés oka a studio szó kettős jelentésében keresendő, hiszen az egyszerre jelenti az egész stúdiót és műtermet is, világított rá a Terminátor hármat is jegyző producer.
Amiben Etyek valóban világelső lesz, az a focipálya méretű, 6069 négyzetméteres, fedett műterem, amiben helyet kap majd egy óriási, vízi és víz alatti forgatásra is alkalmas medence, állította Vajna. "Társad leszek Sanyi, ebben a nagy vállalkozásban" - adta át végül őszinte vallomás kíséretében a mikrofont Demján Sándornak.
Túl sok a pénz
A kelet-európai viszonyokon, többek közt a Skála áruházakon edződött vállalkozó kevésbé érzelmes hangvételben, de optimistán megjegyezte: korunk legnagyobb problémája, hogy "túl sok a pénz". Megfogásához tapasztalatai szerint két dologra van szükség: hozzáértő csapatra és vállalkozásbarát környezetre. Ennek alapján pedig úgy látta, "Magyarország az EU csatlakozás kapcsán egyetlen fontos lépést tett a szükséges ötszáz helyett", megalkotta a filmtörvényt.
A filmtörvény azonban csak lépéselőnyt jelent, mivel hasonló beruházásokra a környéken máshol is készülnek. A vállalkozó ezért tartotta fontosnak, hogy már 2005 elejére elkészülhet az etyeki stúdió, amely így fogadhatja a túltelített, hathónapos előjegyzéssel dolgozó prágai piacról kiszorult produkciókat.
Etyek forever
Andy Vajna a tervek előtt |
Ha a tervek valóra válnak, munkalehetőségben olyannyira nem lesz hiány, hogy a csúcsra járatott, évi 5-600 millió eurós bevételt hozó stúdiót nem tudja majd ellátni Magyarország szakmai stábja. Mivel jelenleg 2-5 szuperprodukciónál többet nem képes kiszolgálni a hazai filmes szakma, a projekt akár külföldi szakembereknek is munkát adhatna.
A mind lelkesebb hangulathoz végezetül csatlakozott Etyek polgármestere, Kálmán Lajos is, megjegyezve, ha igény lesz rá, átállítanák a helyi gimnáziumot filmes szakemberek képzésére.
|