További Pol cikkek
A Fővárosi Önkormányzat már csak azért sem intézkedhetett az ügyben - tette hozzá Czuk - mivel hivatalosan nincs közük az ügyhöz. Igaz, hogy a lakást 1994-ben még Demszky Gábor adta át Gönz Árpáddal együtt a költőnek, de az ingatlan továbbra is a XIII. kerületi önkormányzat fennhatósága alá tartozik. Ennek ellenére a főpolgármester közvetítő szerepet vállal az ügyben, és mindent megtesz, hogy mielőbb megoldás születhessen. A Fővárosi Önkormányzat tízmillió forinttal tervezi támogatni Faludy György lakásvásárlását. A támogatást azonban még jóvá kell hagynia a Fővárosi Közgyűlésnek, így a végleges válaszra csütörtökig várni kell.
Különös méltányosság
Faludy György |
Gellért elmondta, hogy az ügyben az önkormányzat már eddig is igen méltányosan járt el. Jóváhagyták, hogy Faludy György új felesége, Kovács Fanny bejelentkezhessen a lakásba, és "különös méltányosságot" gyakorolva hamarosan jelentős összeggel járulnak hozzá ahhoz, hogy a költő megvásárolhassa a lakást.
Faludyékkal az ügy kezdeteinél Király András, az Angyalföldi Vagyonkezelő RT igazgatója tárgyalt. Király tagadta, hogy bérleti szerződést akartak volna kötni az idős költővel. A lavina szerinte akkor indult el, mikor az új feleség, Kovács Fanny be szeretett volna jelentkezni a lakásba, de férje semmilyen irattal nem tudta alátámasztani a lakás használati jogát. Ekkor szembesültek a ténnyel, hogy Faludy György nem tulajdonosa, hanem csak ingyenes használója a lakásnak. Vásárlási szándékukkal megkeresték az önkormányzatot, felajánlva a feleség budai garzonjának eladásából remélt tizenötmillió forintot. Az Angyalföldi Vagyonkezelő RT azonban 35 millió forintban állapította meg a 250 négyzetméteres, Dunára néző ingatlan értékét.
Király András elmondta, hogy tulajdonba adásról sosem volt szó, ami érthető is, hiszen az állam nem adhatja ajándékba valaki más, nevezetesen az önkormányzat tulajdonát. A XIII. kerületi önkormányzat 1994-ben, egy tulajdonosi bizottsági döntéssel tehát örökös használatba adta az ingatlant, cserébe pedig Faludy könyvtárgyűjteményét és munkái szerzői jogait kérte.
Mivel ez utóbbit az örökösök megvétózták, "szerződés végül valahogy nem íródott az ügyről", de ennek ellenére Faludy nyolc évig a megbeszélt feltételek mellett használhatta a lakást.
Lapunk úgy értesült, hogy a főváros és a kerületi önkormányzat mellett a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma is tervezi, hogy jelentős összeggel járul hozzá a lakás megvásárlásához. Ha a terveket elfogadják, mindhárom forrásból tízmillió forintot, azaz összesen harminc milliót utalnának ki Faludy György számára.
Szerződés nélkül
Kovács Fanny |
Kovács Fanny, a költő néhány hónappal ezelőtt eljegyzett, ifjú felesége is valótlanságnak nevezte a támogatásra vonatkozó állításokat. "Hiába ígérték meg, hogy intézkednek. Éppen ma délelőtt járt itt egy mérnöknő, hogy megnézze, hogyan fogják lefalazni a múzeumnak fenntartott részt." A két nagy szoba a lakáshoz tartozik ugyan, de a tervek szerint a későbbi Faludy-múzeumnak adna majd otthont. "Most ott magánlakásokat fognak kialakítani." - vélte a költőfeleség.
Kovács Fanny nem erősítette meg a Havaria Press hírét, miszerint a születésnapon a Fővárosi Önkormányzattól kapott levél robbantotta ki a botrányt. "Nem kaptunk levelet. A főváros részéről Forró Zoltán kereste meg az ügyvédünket, hogy a megvételről vagy bérbeadásról tárgyaljanak."
Az Index kérdésére, miszerint az önkormányzat az eredetileg fennálló, ingyenes lakáshasználati jogot is fel akarja, vagy fel akarta-e mondani, nem kaptunk választ. "De hiszen nincsen semmilyen szerződés, mi sem kaptunk, ők sem tudnak ilyet mutatni." - mondta Faludy György. Majd hozzátette: "Megelégeltük a huzavonát, és el fogunk költözni a feleségem lakásába. Nem bírom ezt tovább."