További Pol cikkek
Sátán trükkjei
Aki vette a fáradtságot és megismerkedett a történetekkel, tudja, hogy a Harry Potter-mágia csak a kötelező happy end-ig vezető út eszköze. Az elitélt, sátáni eredetű gyakorlatok (varázspálca, seprűn lovaglás, varázstrükkök) két egyszerű oknál fogva sem alkalmasak az ifjú közönség megrontására. Először, mert, mint -Könyves Kálmán óta e kies tájon is köztudott-, ilyesmik nem léteznek. (Lehet, hogy nem Széchenyivel kellett volna kezdeni a népokítást?) Másodszor pedig azért nem, mert a siker titka e művek esetében is a sekélyesség. A varázslás úgy jelenik meg, hogy az még a videojátékokon nevelkedő nemzedék számára is élvezhető legyen. A mágia nem sötét tanításokban, hanem például boszorkánysöprűn bemutatott üldözési jelenetekben kap szerepet.
Az Új Ember című katolikus hetilap idevágó cikke azonban nem áll meg a felszínes bírálatnál, feltárja Harry Potter mélyrétegeit is. Vitának ezek után helye nincs. Megtudjuk rögtön, hogy a könyv legtöbb szereplőjének "bizarr megjelenése, ábrázata, szeme van". "A bizarr, az ijesztően meghökkentő" pedig köztudottan "a gonoszlélek megjelenési formái közé tartozik. Ezzel szemben a Szentlélek művei mindig szépek, harmonikusak, rendesek."
Tiszta sor. Amúgy sem egyszerű világunkat csak bonyolítja ez a sok logikázás, érv-ellenérv csata, bizonyítékok után való, időt rabló kutakodás. Mennyivel egyszerűbb lesz a másik szemébe nézve, böcsületes, magyar emberhez méltón megmondani, ki a rendes ember, és kit szállt meg a gonosz. Most már csak azt kell eldönteni, ki néz kinek a szemébe, de az egyháznak erre vonatkozóan szerencsére mindig voltak elképzelései.
További súlyos hiba, hogy "Istenről vagy Jézusról szó sem esik a könyvben". Bizony így van ez. Szembe kell néznünk a ténnyel, hogy rengeteg munkánk lesz az elkövetkezőkben. Az Isten-Jézus duó szerepeltetése nélkül nincs értelme irodalomnak, filmnek. A megtévedt alkotók műveit pedig, helytakarékossági okokból esetleg el lehetne égetni.
Ezek után persze a mágia bűnei közé kell sorolnunk a Rodolfó bűvészdobozok húsz évvel ezelőtti szabad árusítását, melyek egész generációkat tettek sátánistává. Le kell kerülnie a polcokról a Grimm meséknek, Török Sándor gyermekregényeinek, pusztuljon Mikkamakka (mi az, hogy Négyszögletű kerekerdő?!) és ez a Winnettou is csak a nagy Manitou-ról hadovált.
Jól tudjuk, ez nem logika, hanem évezredes reflexek kérdése. A hívők egy része -a kereszténység nevében-, még mindig kész fellépni az egyéni vélemények, gondolatok vagy eszmék ellen - persze csak ha a korhangulat lehetővé teszi. Hogy az egyház a legszemélyesebb vagy leghülyébb kérdésekben is megmondja nekünk a tutit, nem a vallásról, hanem jelen korunkról árulkodik. Mert "mi is a mágia?"- teszi fel a kérdést az Új Ember írója. "Rövidre zárt úton hatalmat gyakorolni."-adja meg a választ. Erről van itten szó.