Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Pol cikkek
Az európai kulturális főváros címet 1985-ben Athénnak adományozták először. A díjat 2004-ig kevésbé átlátható kormányközi megállapodások részeként adományozták egy-egy városnak, jövőre azonban már rotációs rendszer alapján viseli a kulturális főváros címet az írországi Cork. A tíz új tagállamnak nem kell 2019-ig várnia, amíg a rotációs rendszer alapján rájuk kerülne sor. A litván Vilnius, Linzcel közösen, már 2009-től megkapja a kulturális főváros címet.
Budapest
Budapest beadta pályázat a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumához, jelentette be a főpolgármester sajtótájékoztatón hétfőn. Projektjüket az ENSZ 2005-2015 közötti programjával összhangban a "Víz és metropolisz" mottóval látták el.
A most még csak nagy vonalakban létező tervek szerint ideiglenes úszó szigetet építenének a Dunára, megépítenék az aquincumi Duna-hidat, a fővárosi tulajdonú gázgyári területen egy új Műszaki Múzeumot, illetve "science parkot" létesítenének. Újjászületne a kihasználatlan Várkert-bazár, a budai alsó rakpart 6 kilométeres szakaszán pedig tíz méter széles zöld sétányt alakítanának ki. A város déli részén a Közraktárak tömbjét újítanák fel, amely így koncert- és színháztermeknek, galériáknak, kávéházaknak adhatna helyet. A felsorolt nagyberuházások zöme már szerepel Budapest már elfogadott városfejlesztési koncepciójában.
Demszky Gábor elmondta, tisztában van vele, hogy kiváló kultúrájú vidéki városok is pályáznak a címre, szerinte azonban különféle okokból egyedül Budapesten lehetne kis befektetésből nagyot profitálni. Ezt részben infrastrukturális okokkal (autópálya, nemzetközi repülőtér) indokolta, részben azzal magyarázta, hogy a fővárosban van elég szálláshely, színház, mozi, kocertterem, és a szponzorként szóba jöhető cégek is Budapesthez kötődnek.
Debrecen
Európa első romamúzeumát nyitnák meg Debrecenben, amennyiben a város elnyeri az európai kulturális főváros címet, tudta meg az Index Gulyás Gábor pályázati koordinátortól. Az intézmény a kiállítások mellett egyfajta kutatóhely lenne. Új színházépületek mellett műcsarnok és modern művészetek múzeuma is gazdagítaná a várost.
Építészeti kuriózumnak szánnák a Kossuth téren felállítandó üveghegyet, amelynek magassága a Nagytemplomét is meghaladná. Debrecenben egy tízezer négyzetméteres központ is épülne. A beruházások egy része egyébként akkor is megvalósulna, ha a hajdúsági város nem nyerne a pályázaton.
Eger
Az érseki palota alatti pincerendszert hasznosítaná a város egy győztes pályázat esetén. A föld alatt mutatnák be a város történelmét, de egy garázst is a felszín alá vinnének, nyilatkozta az Indexnek Nagy Imre polgármester. A főiskola épülete alá a természettudományos jelenségek bemutatását, egyfajta - a polgármester szavaival - "csodák pincéjét" terveztek.
Kepes György, Amerikában élő magyar kinetikus festőművész hagyatékát új helyen, a belváros volt zsinagógájában helyeznék el.
Győr
Győrött a Magyar Tudományos Akadémia Rechnitzer János professzor által vezetett Nyugat-dunántúli Tudományos Intézete állította össze a pályázatot, melynek középpontjában a technika, a kultúra és a környezet mint a jövő harmóniája áll. Elsősorban nem a történelmi múlt, hanem a jövő üzenetét fogalmazták meg. A pályázati anyagnak egyébként nem minden részét szánták a nyilvánosságnak, mert, ahogy Balogh József polgármester fogalmazott, nem szeretnék, ha "ellopnák" annak egyes elemeit.
Kaposvár
Szabadság-Európa-Kaposvár. Ez a címe annak a hatvan plusz négyszáz oldalas anyagnak, amely a somogyi megyeszékhely pályázati anyagát tartalmazza. A szabadságmúzeumban az európai népek és a magyar szabadságharcok történetét mutatnák be. A régi kaposvári vár környékén épülne egy Európa-vár, ahol különböző kulturális rendezvényeket tartanának, kiállításokat szerveznének.
Tervezik egy koncertterem kialakítását a belvárosban, a Kaposvár melletti Deseda-tónál pedig természetvédelmi bemutatóhely kialakítását.
Kecskemét
A pályázat elkészítésébe a polgármesteri hivatal pályázatkészítő csoportján kívül a város kulturális intézményeinek szakemberei és a művészeti ágak képviselői is bekapcsolódtak.
Miskolc
"Miért Miskolc?" lett a jelmondata a borsodi megyeszékhely pályázatának. Több mint kétszáz szakember dolgozott a csaknem 20 kilósra hízott pályázati anyagon, amely két részben mutatja be a város és a régió értékeit, a megyeszékhely mintegy hetvenezer éves történelmét. A pályázatot csütörtökön mutatják be.
Pécs
Pécs százoldalas pályázata azokat a kulturális, továbbá a történelmi múlttal, a helyi infrastruktúrával kapcsolatos információkat foglalja magában, amelyekkel bizonyítható: a város megfelelő adottságokkal rendelkezik a rendezvénysorozat lebonyolításához.
Sopron
A soproni pályázat elsősorban a város közelében, a jelenleg Ausztriához tartozó Doborjánon született zeneszerző, Liszt Ferenc kultuszára építette programjait, kulturális fejlesztéseit. Sopron emellett meg szeretné mutatni a Fertő-táj világörökségének természeti és épített értékeit is Európának. A pályázat másik alappillére az uniós csatlakozás jegyében az, hogy 1989-ben, a sopronpusztai páneurópai piknik során több száz kelet-német állampolgár juthatott át Nyugat-Európába.
Székesfehérvár
"A koronázó templomból nemzeti emlékhelyet létesítenénk" - nyilatkozta Szelle István közművelődési irodavezető a székesfehérvári tervekről. Felújítanák a Hiemer-házat, a belváros legnagyobb épületegyüttesét, és főleg kulturális célokra hasznosítanák.
Veszprém
A veszprémi önkormányzat elsősorban a város történelmi tradícióira épített, különös tekintettel a "királynék városa" rangra. Veszprémben szeretné megszervezni egyebek között az európai királynék találkozóját. Elmondása szerint olyan kulturális seregszemléket is kívánnak majd tartani, amelyeken egy-egy műfaj, művészeti ág "királyi női", azaz legkiválóbb művésznői lépnek fel.