Fény és sötétség harca Moszkvában

2007.04.02. 21:44
Melyik oldalra állsz? - ezt a kérdést teszi fel Lukjanyenko első magyarul megjelent regénye, az Éjszakai őrség, melynek filmváltozata Magyarországon is nagy siker volt.

Szergej Lukjanyenko Éjszakai Őrség című, a Galaktika könyvek sorozatban frissen megjelent könyve az első tagja egy négy részes sorozatnak. A sorozat megfilmesítése folyamatban van, Magyarországon csak az elsőt láthattuk, az Éjszakai őrség filmes folytatása, a Nappali Őrség azonban külföldön már a mozikban van.

A történet szerint Moszkva utcáin a hétköznapi emberek között természetfölötti lények járnak észrevétlenül. A Sötét és a Fény erői egyaránt jelen vannak, s a két tábor közötti törékeny fegyverszünetet - melyet ők maguk is lépten-nyomon megsértenek - az Éjszakai és a Nappali Őrség vigyázza. A másfélék szabadon dönthetnek arról, hogy varázserejüket, amely velük született, melyik oldalon akarják hasznosítani: a Fény vagy a Sötét oldalán.

Történetünk főszereplője, Anton a Fény oldalán áll, az Éjszakai Őrség tagja. A főnöke által mellérendelt nővel, Olgával - akit bagolytestbe börtönöztek be - kell nyomába erednie egy nőnek, Szvetlanának, akit hatalmas átok sújtott. Antonéknak ettől az átoktól kell megszabadítaniuk, mert egy ekkora átok talán egész Moszkva pusztulását hozza. Mindeközben egy kisfiú, Jegor tűnik fel a színen, akinek hatalmas varázsereje van, s kedve szerint tud belépni a homályba, abba a világba, amely az általunk ismert világ „mögött” helyezkedik el egyfajta más-világként.

Mindkét oldal, a Fény és a Sötét is nyomába ered ennek a két embernek, s megkezdődik a hajsza: kihez csatlakoznak vajon a varázserővel megáldott személyek, akiknek talán hatalmukban áll az, hogy a Fény és Sötét közötti kényes egyensúlyt egyik, vagy másik fél hasznára felborítsák.

A könyv remekül ötvözi a hagyományos fantasy-regények megszokott elemeit (varázsolás, alakváltás) a modern korral, karakterei rendkívül kidolgozottak, cselekménye fordulatos és elgondolkodtató. Nem létezik benne az a hagyományos klisé, hogy a jók csak jók, a rosszak csak rosszak – nekünk kell választanunk a két oldal között. A választás pedig nem könnyű.