Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMJövő héten kezdődik a 2012-es Campus Fesztivál
Több mint kétszáz fellépő, zene, humor, mozi, megannyi színes program és érdekesség várja a fesztiválozókat. Fellép a finn világsztár Apocalyptica, a Prágában összeállt, de Európa-szerte ismertté vált formáció a N.O.H.A., a Vancouverből érkező The Real McKenzies, de olyan magyar ikonok is, mint a Tankcsapda, a Republic, a Magna Cum Laude, a Quimby, és persze a teljes magyar pop-rock elit.
A nyár legnagyobb debreceni bulija minden évben a zene mellett a sport, a humor és a művészetek jegyében történeik, a programok minden korosztály számára tartalmas kikapcsolódást biztosítanak. A kisebb színpadok mellett öt fő helyszínen, a Pepsi Nagyszínpadon, a T-Mobile Teraszon a Dreher Arénában, az OTP VIP Lounge-ban és a Campus védjegyének számító Víztorony melletti Pódium színpadon zajlanak majd az események, a nap minden órájában.
Nemzetközi hangok
A fesztivál arculatának megfelelően sok új program állt össze, a népszerű hazai csapatok mellett hat nemzetközi produkció erősíti a kínálatot. A N.O.H.A., a The Real McKenzies és az Apocalyptica mellett érdekes formációk érkeznek Angliából és a drum and bass fővárosából az ausztrál Perth-ből is. Az elektronikus zene világában otthonosan mozgó közönségnek táncos estéket hoz Friction & Lingustcs (UK), Matrix & Futurebond (UK) és az egyik legígéretesebb D&B tehetség ShockOne (AUS).
A Campuson nemcsak az Európai Nyelvek Utcája válik nemzetközivé, hanem a Telekom Terasz is a fesztiválzáró estén. Az idei fesztivál egyik legbulisabb együttesének számító Noise of Human Art (N.O.H.A.) tagjai a nyelvészeknek is feladják a leckét, a zenészek között kölni billentyűs és prágai szaxofonos éppúgy található, mint New York-i MC és spanyol énekesnő. Ha pedig mindez nem elég, a repertoárban öt különböző nyelven hallhatóak még a dalok is. Valamennyi slágerük ilyen bábeli összetevőkre épül, zenéjükbe vegyül flamenco, breakbeates, drum and bass, és house is. A Philip Noha által létrehozott Noise of Human Art július 28-án az eddigi legjobb felállásában érkezik a debreceni bulira.
Finn metallisták
Az Apocalypticát aligha kell bemutatni, hiszen jellegzetes stílusukkal, magával ragadó előadás módjukkal már itthon is letették névjegyüket. Egyedülállóak a világon, mivel nincs még egy olyan együttes, melyben három klasszikus múlttal rendelkező csellista játszana. Ők azok, akik megmutatták, hogyan lehet átmenetet képezni a klasszikus zene és a heavy metal között anélkül, hogy valamelyik is vesztene értékéből.1996-ban robbantak be a zenei életbe Metallica feldolgozásalbumukkal, megalakulásuk óta 7 stúdiólemezt jelentettek meg, volt olyan album amelyen Faith No More-, Sepultura-, Pantera-, vagy Rammstein-feldolgozás is szerepelt a saját szerzemények mellett.
Az elmúlt években minden stúdióalbumukon vendégszerepelt valaki a rock/metal világ aktuális kedvencei közül. A Guano Apes énekesnőjével, Sandra Nasickal készítették el a Path című dalt, a Bittersweet című dalban a HIM énekese, Ville Valo és a Rasmus frontembere, Lauri Ylönen is hallható. De zenéltek együtt a Slayer dobos Dave Lombardoval, a Slipknot énekesével Corey Taylorral is. A Rammstein vokalistája, Till Lindemann egy Dawid Bowie és Brian Eno által énekelt dal átdolgozásában a "Helden"-ben, míg a Three Days Grace énekese, Adam Gontier szívből énekelt az "I Don't Care" című nótában. A finn zenekar július 28-án lép fel a Campuson.
Magyar zene
A nemzetközi produkciók mellett, a hazai zenei élet legjobbjaival is találkozhatunk a Nagyerdőn. A kétszáznál is több fellépőt biztosító programban a legnagyobb várakozás az új felállással Debrecenben először koncertező Tankcsapdát és a Kelet-Magyarországon csak itt látható Quimbyt kíséri. A Nagyszínpadon lép fel többek között a debreceni legendának számító PG Csoport, a domoszlói rock and roll fenegyerekekből álló Road, jön az Irie Maffia, a Republic, és a Campuson először lép fel a Magna Cum Laude.
A nyitónapra érkezik az Ocho Macho, valamint Frenk, és a hazai színeket erősíti sok év „campus-kihagyás” után újra a Bëlga. Első alkalommal lesz a fesztivál vendége a magyar világzene egyik legelismertebb énekesnője, a számos nemzetközi sikert is a háta mögött tudó Palya Bea. Külön öröm, hogy több mint két év koncertmentes időszak után, kisfia születését követően, pedig visszatér Debrecenbe, Péterfy Bori is. Kiscsillag, Pluto, Akkezdet Phiai, Subscribe és Lord, csupán csak egy rövid felsorolás abból a stílus kavalkádból, ami a debreceni buli négy napját jellemezi.
Debrecen országos viszonylatban is az egyik legtöbb zenésznek ad otthont. Ezt kívánja a Campus Fesztivál az FM90 Friss Rádió Színpaddal összefogni, melyen minden nap több helyi előadó lép fel, köztük olyanok is, akik már országos hírnévre tettek szert. Érdemes minden egyes fellépőjére külön odafigyelni, mert remélhetőleg még sokat hallunk felőlük.
A koncertek, sport- és kulturális programok mellett szórakoztató, humoros előadásokkal is várja a fesztiválozókat a Stand Up Dumaszínház. A Lovarda színpadáról már jól ismert humoristák nyomják majd a poénokat. Többek között Hadházi László, Kőhalmi Zoltán, Tóth Edu, Kiss Ádám, Beliczai Balázs, Hajdú Balázs, és Dombóvári István.
Természetvédelem és civilek
A fesztivál rendezői a programok mellett kiemelten fontosnak tartják a gyönyörű nagyerdei környezet megóvását. Az erőfeszítéseket jól mutatja, hogy minden évben jelentős támogatást nyújtanak különböző természetvédelmi programoknak és civil szervezeteknek. A fesztivál ideje alatt pedig nem csak a rendezvényterületen, hanem még a környező utcákon is folyamatosan figyelnek a hulladékok gyűjtésére és elszállítására.
A zene és a környezetvédelmi program mellett a Campus Fesztivál nagy erőssége a civil kezdeményezések támogatása is. Idén is több mint harminc civil szervezet kínál egész napos kikapcsolódást pavilonjainál, a Civil Pont Sátorban pedig a fiatalokat és idősebbeket egyaránt érintő közéleti témákról rendeznek fórumbeszélgetéseket, sőt még reggeli tornával is várják a korán ébredőket.
Irodalomi Sátor és Nyelvek Utcája a Campuson
A Campus Fesztivál nem csak programkínálatban, hanem különleges helyszínekben is bővelkedik. Idén két új is debütál a debreceni Nagyerdőn. Fesztiválokhoz mérten igazi kuriózumnak számít a művészeteknek, és zenés esteknek otthont adó Kulter.hu Irodalmi Sátor és az Európai Nyelvek Utcája.
Az Európai Nyelvek Utcájának célja, hogy a nyelvtanulást és az európai kultúrát népszerűsítse a Debreceni Egyetem nyelvszakjainak, kulturális intézményeknek, nagykövetségeknek és nyelviskoláknak a segítségével. A nagy érdeklődés garantált, a komoly témák mellett játékok is segítik a nyári szabadtéri nyelvtanulást. Lesz sör, és csoki kóstolás, valamint a mini színpad fellépői várják a „nyelvek utcáján” fesztiválozókat.
Rovataink a Facebookon