Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMA Művészetek Völgye visszatért a gyökereihez
Idén hivatalosan is visszakerült Csórompuszta a Művészetek Völgye helyszínei közé. Ez azért is számít viszonylag fontosnak a fesztivál életében, mert annak idején 1989-ben itt tartották meg először a rendezvényt. Pedig pár évvel korábban ezen a területen alig volt valami egy romos magtáron és pár épületen kívül.
Csórompuszta Kapolcs és Vigántpetend között található egy domb tetején, ahonnan gyönyörűen rálátni a völgyre és a hatalmas mezőkre is. Idén harmadjára dolgozik itt a Hello Wood építészeti tábor, alkotásaik hivatalos részét képezik a Művészetek Völgye programjának.
Ezzel egy szép hagyomány tért vissza a területre, hiszen 1989-ben itt tartották meg először a fesztivált. A területet annak idején friss diplomás grafikusok és építészek egy csoportja vette meg, és kezdett bele az építkezésbe. A hely különlegessége, hogy ésszerűtlen dózerolás helyett a már létező épületekhez alkalmazkodva alakították ki a mostani állapotokat. Nem véletlenül szerepelt több alkalommal is Csórompuszta különböző építészeti magazinokban.
Az építkezésnek és felújításoknak köszönhetően ma már akár száz ember is alkothat, táborozhat itt. A Hello Wood workshopra például majdnem 30 országból érkeztek építők, de nem ez az első alkalom, hogy Csórompuszta segíti a fesztivál utánpótlását.
Korábban évekig itt volt a főhadiszállása a kőbányai Szent László Gimnázium médiaszakos hallhatóinak, akik a fesztivál sajtójához tartozó Völgyhíradót és a Magtárlapot készítették. Ilyenkor a korábban takarmány tárolására épített magtárat több tucat számítógéppel és kamerával szerelték fel, ahol a diákok dolgozni tudtak az egész fesztivál alatt, ezzel fontos gyakorlati tapasztalatot szerezve az intenzív sajtós háttérmunkában.
A médiaszakosok mellett a szentesi Horváth Mihály Gimnázium drámaszakos tanulói (és a médiaszakos osztályból páran) is itt táboroztak. Mivel a fesztivál nagy hangsúlyt fektet az utcaszínházra, ezért a szentesi gimnazisták Csórompusztán találhatták ki, majd próbálhatták el a színdarabjaikat, mielőtt azokat bemutatták volna a nagyközönség előtt Kapolcson. Ahogy a pesti médiaszakosok, úgy a szentesi drámások is se jöttek többet egy idő után, a gazdasági válság, a pályázati pénzek elapadása miatt nem tudták megszervezni a munkát.
A két iskolának köszönhetően Csórompusztán kialakult egy olyan alkotói atmoszféra, ami nem csak a Művészetek Völgye hangulatához kapcsolódott szorosan, hanem a hely egyik legfontosabb jellemzője lett. A gimnazisták helyére végül a Hello Wood fiatal építői, építészei kerültek, akik már jóval tudatosabban tudtak bánni a környék adottságaival.
Az idén hatalmas létszámmal megjelenő, Hello Wood talán visszahozhatja azt a régi atmoszférát, ami korábban jellemző volt Csórompusztára. Alig három év alatt nemzetközivé vált a kezdeményezés, a helyiek szerint azonban még mindig bőven van hely, hogy akkora hatalmas alkotói bázissá válhasson Csórompuszta, amilyen csak kevés van az országban.
Rovataink a Facebookon