Orbán: Nyílt és szervezett politikai hazugság áldozatai lettünk
További Belföld cikkek
- Vörösbe borul a Lánchíd vasárnap este, fontos problémára hívják fel a figyelmet
- Kigyulladt egy autószállító kamion az M7-es autópályán
- Megmozdult a föld Pest vármegyében
- Az Építési és Közlekedési Minisztérium feljelentést tett a műemlékvédelemről kitálaló főtanácsos miatt
- Számos munkavállalójától válhat meg az ELTE kancelláriája karácsonyig
A XVII. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor hagyományos záróprogramján Orbán Viktor bírálta az MSZP-t, mert szerinte a politikai hazugság hibájába estek. A választások előtt egészen mást ígértek a társadalomnak, mint amit jelenleg tesznek. A Fidesz ismertette új aláírásgyűjtő akcióját is, aminek a "Jó reggelt, Magyarország!" nevet adták (ld. lenti keretes).
Nem túlzás, hazugság
A Fidesz elnöke a tusványosi táborban összegyűlt több száz ember előtt úgy vélekedett: különbséget kell tenni a "kommunikációs túlzás" és a "politikai hazugság" között. "Az a 300 milliárd forint," - idézzük - "amit a kormány szétosztott a választások előtt, megtette a hatását: mindenki azt hitte, hogy van pénz. De most új fejezet kezdődik a magyar demokrácia történetében. A szocialisták eddig el tudtak hárítani a kudarcos gazdaságpolitikájuk felelősséget. 1990-ben az Antallékra hárították. 1995-ben pedig Bokrosra, de most már nincs kire hárítani."
Orbán hazugságot orront
A hazudozás árt a gazdaságnak
"Nem hallottunk mást, mint egy politikai kommunikációs sablont" - fogalmazott -, hozzátéve: "Orbán Viktor semmilyen modernizációt nem akar, nem akarja a haladást, sokkal inkább a maradiságot képviseli, a maradi erők vezetőjeként lépett fel" - mondta a frakcióvezető-helyettes.
Mesterházy Attila a "politikai hazugságra" reagálásában elmondta: "furcsa Orbán Viktor szájából kritikaként hallgatni a politikai hazugság fogalmát és a nemzeti összegfogás fogalmát, mint az ő jellemzőjét", hiszen a szocialista párt nem mondott mást a választási kampányban, mint most: egy új Magyarország programot ajánlott a választóknak, aminek az alapjait az új egyensúly program teremti meg.
A szónok szerint megengedhetetlen, hogy egy politikai erő a választások előtt baloldali utat jelöl meg, majd a választások után jobboldali irányt vesz. Orbán úgy vélte: ez a fajta hazugság aláássa az ország jövőjét. Nagy kárt okoz gazdasági téren, hiszen a korszerű piacgazdaság nem viseli el az igazmondás hiányát, a befektetők egy idő után elveszítik bizalmukat. A másik súlyos következmény szerinte az, hogy az ilyen magatartás tönkreteszi a demokratikus alapokat, hiszen a választás nem más, mint szerződés az adott párt és a választók között arról, mit ígér az az erő a szavazatokért cserében. Ha ezt a szerződést az egyik fél megszegi, akkor a demokrácia alapelvét sérti meg. Orbán szerint egyébként az említett "politikai hazugság" korlátozza a választópolgár tájékozódáshoz való jogát, ezáltal pedig megfosztja az embereket a választás szabadságától.
A szokásos szöveg
Orbán beszéde elején említette, hogy a kormány eddig csak az anyaországon belülieket ugrasztotta össze a határontúliakkal, most pedig az otthoniakat is egymásnak ugrasztják. Beszélt arról, hogy a kormány aláássa az orvosok tekintélyét, és lejáratja a vállalkozókat azzal, hogy adócsalónak tekintik a vállalkozókat.
Újságírói kérdésre válaszolva Orbán megvédte Sólyom Lászlót a megszorító csomag aláírásával kapcsolatban: a pártelnök szerint az alkotmány nem adott mozgásteret arra, hogy másképpen döntsön.
Választásokról utólag
Orbán elmondta, hogy szerinte a Fidesz azért vesztett, mert a kormány eltitkolta a gazdasági helyzetet. "Ezt mára minden ki tudja, csak a Fidesz nem volt elég erős a kampány alatt, hogy ezt elhitesse az emberekkel." Elmondta: a kormány félrevezette a vállalkozókat. "Aki nem ismeri az igazságot, az nem tud felelősen dönteni. 2006-ban nyílt és szervezett politikai hazugság áldozata lett az ország, és mivel a modern gazdaság bizalomra épül, ezért az ilyen hazugságok szükségszerűen vezetnek gazdasági csődhöz."
Orbán a rendszerváltó erők összefogását sürgette: "Össze kéne fogni, mint '89-ben, és közösen ki kéne mondani, hogy nem akarunk olyan világot, mint '89 előtt volt, nem akarjuk, hogy a politikai hazugság ismét teret kaphasson" - mondta. "A 2010-es dátumot nem kell kimondani, mert a jelenlegi helyzet nem indokolja ezt a politikai pesszimizmust" - célzott Orbán arra, hogy előrehozott választásokat jósol.
A Fidesz elnöke beszélt arról is, hogy a modern elektronikus média használata nem lehet egyenlő a nyílt és szervezett hazudozással. A hazugságot szerinte leginkább a fiatalok utasítják el, ezért a Fidesz feladata, hogy behozza őket a politika közelébe.
Egy a tábor
A sajtótájékoztatón feltették neki a kérdést: megbukott-e az "egy a tábor, egy a zászló" stratégiája, mire Orbán a következőt válaszolta: "Nem. A Fidesznek továbbra is ez lesz a politikai stratégiája, hiszen a baloldalon is ez hozott választási sikereket. Valamennyi szélsőbaloldali szavazó megtanulta, hogy annak érdekében, hogy a Fidesz ne kerülhessen hatalomra, az MSZP-re kell szavaznia. Az összes szélsőbal párt nem kapott 1,5 százalékot a választásokon, míg a jobb oldalon a 3. helyre befutó MIÉP-Jobbik 2,5 százalékot kapott, ami ha a Fideszhez kerül, akkor ma kormányon lennénk."
Az MDF probléma
Az MDF-problematikát boncolgatva elmondta: megfontolandó, hogy az MSZP és az SZDSZ az első forduló utáni napon meg tudta kötni a szövetséget a második fordulóra, míg a Fidesz és az MDF két hét alatt sem volt képes.
"Igazuk van azoknak a baloldali politikusoknak," - mondta - "akik azt mondták, hogy a jobboldal nem alkalmas kormányzásra, mert még a saját pártjai sem tudnak megegyezni egymással a választásokon. A jobboldal valóban addig nem érdemel kormányzati szerepet, amíg meg nem tanulja, amit a baloldal már megtanult. Ne fogadjuk meg azoknak a baloldali szakértőknek a tanácsát, akik a jobboldali pártok felszeletelését tanácsolják! Ha annyira hatékony stratégiának tartják a felszeletelést, akkor kezdjék a saját pártjukon."
Jó reggelt, Magyarország!
Tusnádfürdőn a Fidesz közölte, aláírási akciót kezdeményez. Szeptember 23-ára a Hősök terére várja mindazokat, akik tiltakozni szeretnének a "nyílt politikai hazugság" ellen - olvasható abban a kiáltványban, amelyet a párt országgyűlési képviselőcsoportja szombaton juttatott el az MTI-hez. Részletesen lásd a keretes szöveget.
Kiáltvány
Mi, a polgári demokratikus ellenzék hívei, akik a rendszerváltozás idején közösen küzdöttünk a diktatúra hazugságai ellen, és sokakkal együtt kivívtuk Magyarország függetlenségét és szabadságát, most, hogy a politikai hazugságok újra felütötték fejüket hazánkban, közös kiáltványt fogalmazunk meg:
- mi, a kiáltvány aláírói tudomásul vesszük, hogy a modern politika nem mentes a tömegkommunikációs és reklám eszközök használatától, ugyanakkor hangsúlyozni kívánjuk, hogy ezek a jelenségek az európai demokráciákban sehol nem léphetik át a hazugság határait;
- 2006-ban, a rendszerváltoztatás óta először Magyarországon szervezett és nyílt politikai hazugság történt;
- nyíltan hazudtak az embereknek megint, eltitkolták az ország valós helyzetét, korlátozták az igazság megismeréséhez való jogot, a tájékozódás szabadságát, ezzel pedig az állampolgárok demokratikus jogát a döntés szabadságához;
- mi, a kiáltvány aláírói elítéljük a politikai hazugságokat és felhívjuk a figyelmet arra, hogy Európában politikai hazugságokra nem épülhetnek demokratikus kormányzatok;
- mi, a kiáltvány aláírói elítéljük továbbá, hogy a politikai hazugságok árát a családokkal, és különösképpen a magyar fiatalokkal fizettetik meg;
- ezért felszólítunk mindenkit, aki szabad és őszinte országban akar élni, hogy tegyünk a politikai hazugságok és az emberek igazságtalan megsarcolása ellen;
- felhívunk minden magyar embert, hogy éljen az Alkotmány adta jogaival, ne engedje, hogy ismét megfosszák a döntés szabadságától, ne engedje, hogy vele fizettessék meg a politikai hazugságok árát;
- felhívunk mindenkit; ne törődjünk bele, hogy a rendszerváltozáskor kivívott jogainktól 16 év után megfosszanak bennünket;
- arra kérünk mindenkit, akinek fontos a döntés szabadsága, hogy aláírásával csatlakozzon a "Jó reggelt, Magyarország!" kiáltványhoz;
- a politikai hazugságokra épülő egypártrendszer 1989-ben az '56-os forradalom kivégzett áldozatainak búcsúztatásával a Hősök terén bukott meg, amikor Magyarország polgárai hitet tettek a nemzeti függetlenség, a szabadság és a demokrácia mellett. Ma, 50 évvel a forradalom után a szabadság magyar híveinek ismét bátorításra van szükségük, hogy érezhessék, nincsenek egyedül, millió szám vannak sors- és eszmetársaik;
- hívunk hát mindenkit, találkozzunk szeptember 23-án, a magyar szabadság születésének helyszínén, a Hősök terén.
2006. július 22.
Gál Kinga, Orbán Viktor, Németh Zsolt, Varga Mihály, Navracsics Tibor, Schöpflin György, Szájer József, Gyürk András
Kiadta a Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja