További Belföld cikkek
- Olyat tett az Üllői úton egy mercis, amitől megállt a forgalom
- Tömeges elbocsátás zajlik a főváros marketingcégénél
- Megszólalt az ügyészség a Till Tamás meggyilkolásával gyanúsított férfi letartóztatásáról
- Kijöttek az adatok: csaknem 20 ezren fordultak orvoshoz a múlt héten
- Csak óvatosan a Budai alsó rakparton, ha nem figyel, könnyen büntetés lehet a vége
Mádl békítene
A tüntetéssel egy időben Mádl Ferenc fogadta a jászladányi polgármestert, a helyi cigány önkormányzat elnökét és a kisebbségi jogok országgyűlési biztosát. Kállai László, a cigány önkormányzat vezetője úgy véli: problémájukat - ami abból adódik, hogy az önkormányzat egy magániskola létrehozásával el akarta különíteni a cigány gyerekeket a többiektől - a köztársasági elnök segítségével tudják megnyugtatóan rendezni.
A szülök levelet írtak a miniszterelnöknek
A demonstráción megjelentek azok a szülők, akik az idei iskolaévre ebbe az intézménybe íratták be gyerekeiket. A település központjában tartott rendezvényen Bagi Zsolt helyi lakos, a szervezők egyike ismertette azt a levelet, amelyet az érintett szülők Medgyessy Péter miniszterelnöknek írtak.
A levélben kifejtik, hogy az alapítványi iskola működésének felfüggesztésével véleményük szerint megszűnt a törvényesség, miután az oktatási törvény a szülőknek biztosítja azt a jogot, hogy a lehető legjobb nevelést biztosítsák gyermekeiknek.
Bagi Zsolt emlékeztetett, hogy augusztus 22-én még 205 beiratkozott diákkal rendelkezett az iskola, volt működési engedélye, ám - mint fogalmazott - hirtelen, hazug rágalmak alapján, mindezt felső szinten megszüntették.
Ki magyar, ki roma?
Bagi Zsolt idézte a levélnek azt a részét, hogy a faluban senkinek sincs joga megállapítani, hogy ki magyar vagy roma származású, ha ezt az érintett önként be nem vallja.
Tóth Ibolya, az alapítványi iskola igazgatója arról beszélt, hogy a felvételikor senkit meg nem kérdeztek származásáról, és mindenkit felvettek, aki vállalta az intézmény által meghatározott feltételeket, többek között a havi 3000 forintos tandíj befizetését.
Szükségszerű volt az iskola indítása?
A demonstrálók többsége úgy látta, hogy az alapítványi iskola indítása szükségszerű volt, mert a faluból a tehetséges gyerekeket, jelenleg közel százat, más települések iskoláiba járatják. Sokan nem értették, hogy az ország több száz alapítványi iskolája közül miért pont ezt az egyet akarják megszüntetni.
A résztvevők közül többen megerősítették, a végsőkig kitartanak az alapítványi iskola mellett, és ha kell, nagyobb hatású tüntetésektől sem riadnak vissza. A demonstráció a déli órákban rendzavarás nélkül ért véget.