További Belföld cikkek
- Teljesen kiégett egy hajó a Tiszán
- Sokan azt hitték, médiahack, de igaz: örökre bezárja kapuit a MikulásGyár
- Káoszról számolt be a bombariadó miatt megszakadt fővárosi buli egyik résztvevője az Indexnek
- Nyolcszáz hátrányos helyzetű gyermek látogatott el a Parlamentbe
- Emelkedik a hivatalból kirendelt igazságügyi szakértők óradíja
Krassó, a rendszerváltás idején, a Magyar Október Párt legemblematikusabb figurájaként vált ismertté. Pártja látványos, ám radikális akciói miatt azonban a politikai partvonalra szorult akkoriban. Hiába kezdeményezett tárgyalásokat az ellenzéki egységről, szóba sem álltak vele.
Mécs a börtönévekről
Mécs és Demszky |
A szabad demokrata politikus felidézte azt is, hogy Krassó Györgyöt kiszabadulása után szinte azonnal újra bebörtönözték nyolc hónapra. Az, hogy nem kellett újra börtönbe vonulnia annak köszönhette, hogy az új bírósági perben összezavarta a tanúkat, így felmentették.
Szabadság, szerelem
Krassó György |
Elismerte, hogy ekkoriban mindenki megrémült radikalizmusától, "így mi a kerekasztal lovagjai is" - utalt az Ellenzéki Kerekasztal résztvevőinek akkori reakcióira. Szavai szerint Krassó György , 56 igazságáról azt hirdette: a forradalomnak nem voltak kiemelt hősei, de harcosa volt az utca népe, a munkások és mindenki, aki a rendszeren változtatni akart.
Permanens forradalmár
Demszky Gábor az emléktábla avatáson arra hívta fel hallgatósága figyelmét, hogy Krassó György egy permanens forradalmár volt, aki a Kádári konszolidáció idején is folyton provokálta a hatalmat. Demszky az egykori barátról, mint egy őszinte pesti arcról beszélt, aki az 56-os Budapestet jelenítette meg.
"Perben állt mindenkivel és egy olyan abszolút igazságot keresett, ami talán nem is létezik" - vélekedett.
Krassó, mint pénztáros
Tamás Gáspár Miklós |
Demszky utólag látta ennek a találkozásnak a nyomait a titkosszolgálati iratok között, ami igazolta Krassó félelmeit, mert vendégei valóban ügynökök voltak és háromféleképp interpretálták szavait. Demszky szerint Krassó sajátossága volt, hogy senkiről nem mondott jókat, így a titkosszolgálatok által összegyűjtött anyagok arról szólnak, kinek mi volt a hibája. Demszky úgy véli: ha Krassó ma élne "nem értene egyet velünk, megglosszázná még a mostani megemlékezést is".
Emléktábla Londonban is
Krassó Györgynek állítottak emléktáblát a londoni Russell Squaren szerdán. Nagy Imre és Göncz Árpád egykori fogolytársa, akit annak idején 10 évi börtönre ítéltek az 1956-os forradalomban vállalt szerepéért, 1985-89 között élt a brit fővárosban, ahol a BBC és a Szabad Európa Rádió munkatársaként dolgozott. 1991-ben bekövetkezett halála után özvegye, Háy Ágnes a londoni Russell Square-en lévő parkban diófát ültetett emlékére. Itt avatott emléktáblát az '56-os forradalmárnak a londoni Magyar Kulturális Központ.