Gyurcsány kiüríti a minisztériumokat
További Belföld cikkek
- Elfogtak és előállítottak egy szökevény tengerimalacot a budapesti rendőrök
- Sokaknak nem futja ajándékra, de vannak, akiknek meleg ételre sem karácsonykor
- Betiltották a szilveszteri tűzijátékozást a III. kerületben
- A dolgozók váratlan élethelyzetei miatt szünetel a fül-orr-gégészeti ügyelet a szekszárdi kórházban
- Tízmillió forintos büntetést kapott a Magyar Vízilabda Szövetség
A minisztériumok felett álló Nemzeti Fejlesztési Tanács és az Államreform-bizottság határozhatja meg a Gyurcsány-kormány politikáját. A miniszterelnök csütörtökön meghirdetett új kormányzati struktúrájának eredményeként lecsupaszítanák a minisztériumokat, melyek a jövőben csupán a törvény-előkészítéssel és a kormányzati döntések végrehajtásával foglalkoznának.
Gyurcsány rángatná a szálakat
Politikai kérdésekről a jövőben az Államreform-bizottság, illetve a miniszterelnök politikai kabinetje foglalkozna. A 15-20 fős stratégiai agytröszt vezetője a Népszabadság értesülései szerint Draskovics Tibor, Medgyessy Péter volt kabinetfőnöke és pénzügyminisztere lehet, akit posztjáról pont Gyurcsány mozdított el.
A minisztériumok pénzosztó feladatait a Nemzeti Fejlesztési Tanács, illetve a döntéseket koordináló Fejlesztési Kabinet veheti át. Gyurcsány indoklása szerint eddig teljes összevisszaság volt a rendszerben, területfejlesztési pénzeket eddig például négy minisztérium és a területfejlesztési tanácsok osztogattak koordinálatlanul. A jövőben egy kézben öszpontosulhatnak a döntések.
A közvetlenül a miniszterelnök alá - azaz a minisztériumok fölé - rendelt Fejlesztési Kabinet vezetője a Népszabadság értesülései szerint Bajnai Gordon, a Budapest Airport Zrt. vezérigazgatója, a Wallis Csoport korábbi vezérigazgatója lehet.
Egy központ intézné a háttértevékenységeket
Ugyancsak a racionalizálással indokolta a kormányfő azt, hogy a minisztériumok úgynevezett háttértevékenységeit - mint például a bérszámfejtés és a gépkocsibeszerzés - is kiszervezik, a feladatokat a Kormányzati Szolgáltató Központ veszi át. Az egységes rendszer lehetővé teszi, hogy megváljanak a minisztériumok bérszámfejtőitől és csökkentsék a minisztériumi munkatársak létszámát. A KSZK vezetője a Népszabadság értesülései szerint Szetey Gábor lehet. A fiatal menedzser jelenleg a Philip Morris argentínai személyzeti főnöke, korábban a magyarországi leányvállalat HR-ese volt.
A Kormányszóvivői Iroda az MTI érdeklődésére nem tudta megerősíteni a Népszabadság értesüléseit a személyi kinevezésekről.
A kormányzati struktúra átalakításának egyik pontja, a közigazgatási államtitkári poszt megszüntetése a Népszabadság értesülései szerint ugyanakkor zavart keltett az SZDSZ-ben. Az eddigi rendszerben a közigazgatási államtitkárok végezték az irányítási munkát, a szakmai feladatokat most politikai szerepvállalásra is kész embereknek kéne átvennie.
Hiány közigazgató politikusokból
A lap értesülései szerint az SZDSZ nem bővelkedik szakmailag és politikailag egyaránt elfogadható jelöltekben, például a gazdasági miniszter mellé kiszemelt Csepeli Györgynek ugyan politikai államtitkári tapasztalatai vannak, de közigazgatási tapasztalatai egyáltalán nincsenek. Ahogy a környezetvédelmi államtitkári poszt várományosának, Csőzik Lászlónak is legfeljebb Érd alpolgármestereként volt alkalma igazgatási tapasztalatokat szerezni.
Az egészségügyi államtitkári poszt várományosa, Badacsonyi Szabolcs a Budai Gyermekkórház igazgatójaként rendelkezik igazgatási tapasztalattal, a Népszabadság szerint azonban politikaival alig, pedig a kemény reformok keresztülvitelére készülő miniszter, Molnár Lajos jól járna, ha a politikai ütésváltásokat álló államtitkárt kapna.
Gyurcsány füle
A kormány méretének csökkentése a titkosszolgálatok felügyeletében is változást hozhat. Tóth András államtitkár utód nélkül távozik a kormányból, a titkosszolgálatok felügyeletét a Magyar Nemzet értesülései szerint a Miniszterelnöki Hivatal irányítójaként Szilvásy György veheti át. A titkosszolgálatokat Medgyessy hatalomra kerülése előtt külön miniszter felügyelte. Demeter Ervin, az utolsó titokminiszter szerint a feladat egész embert kíván, ő annak idején napi tíz-tizenkét órában foglalkozott az ügyekkel. A Nemzetnek nyilatkozó Demeter kétli, hogy a kancelláriaminiszternek elég ideje lesz a titkosszolgálatok felügyeletére is.