Közpénzszórás a pénzügyi felügyeletnél?
További Belföld cikkek
- Üzenet Európának: a keresztény örökség kulcs a jövőhöz
- Megsérült egy híd Tatánál, több mint 10 kilométeres a torlódás az M1-es autópályán
- Jégtömbök zuhantak az autók közé a Megyeri hídról
- Már csak 10 napja maradt a lottónyertesnek, utána elveszíti 300 milliós nyereményét
- Újabb állat pusztít a Balatonon, fegyverrel védik a tavat
A Miniszterelnöki Hivatal honlapja így tudósít a konferenciáról: " Egy másik, a napokban megjelent KEHI-jelentést említve az államtitkár a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) belső működési problémáiról szólt. Mint mondta, 30 százalékos hátralék halmozódik fel azért, mert nem volt kijelölt szervezeti egysége a PSZÁF-nak arra, hogy a bírságokat beszedje. Keller László a KEHI vizsgálatának egyik megállapításával kapcsolatban jelezte: a PSZÁF-nál szerinte kijátszották az engedélyezett köztisztviselői keretet munkaerő-kölcsönzéssel, valamint olyan munkakörökben alkalmaztak embereket megbízási szerződéssel, ahol csak köztisztviselőket lehetett volna." Az Index úgy tudja, hogy ezekre a megbízási szerződésekre az elmúlt két évben több tízmillió forintot fordítottak.
Titkok és pletykák
A jelentés tartalmának közlője tehát államtitkot sért, ami nem akadályozott meg több - nem meglepő módon neve elhallgatását kérő - a dokumentum tervezetét ismerő forrást abban, hogy az Index érdeklődésére beszéljenek róla. A szigorúan nem hivatalos beszélgetésekben szó esett például arról, hogy az egyik évben a felügyelet összes munkatársainak- beleértve a portásokat és a gépírókat is - közel fele utazott volna hivatalosan külföldre. Rebesgettek olyasmit, hogy a pénzügyi szervezetek őrei szerződés nélkül fizettek volna ki több százmillió forintot egy, a PSZÁF által alapított külső cégnek meg hogy a székház fenntartása bizonyos számítások szerint évi 1 milliárdba kerül, meg hogy egyes felügyeleti vezetőkkel a munkaszerződésük mellett ugyanazon feladat ellátására megbízási szerződéseket is kötöttek volna. Nem tudhattuk, hogy ezeknek a híreszteléseknek van-e bármiféle valóságalapjuk (sőt azt sem, hogy a KEHI jelentésében szerepel-e egyáltalán ilyesmi).
A köd a felügyelet és a KEHI megkeresése után sem oszlott el. A PSZÁF kimérten a titkosságra hivatkozott és egyelőre elzárkózott bármiféle nyilatkozattól. A cikk megjelenéséig a KEHI sem reagált elküldött kérdéseinkre. Főként azt szeretnénk megtudni, hogy a korábban megszokott módon miért nem közölték a részleteiben amúgy titkosított jelentés kivonatos lényegét. Informális csatornákon azt is szerettük volna megtudni, hogy az eddig általában harciasnak mutatkozó KEHI miért nem tett feljelentéseket. Erre kaptunk - informális - választ: azért nem terveznek jogi lépéseket, mert úgy érzékelik, hogy erre nincsen kormányzati szándék. Pedig korábban még úgy tűnt, hogy a kormánykoalíció hangadói kifejezetten megorroltak Szász Károly PSZÁF-elnökre, aki elkövette például az Ősbűnt és az előző kormány alatt a Földi László-féle Defend Kft.-t szerződtette a felügyelet épületeinek őrzésére.
|