A rendőrség erőt akart mutatni
További Belföld cikkek
- Drámai helyzet alakult ki egy magyar szállodában, a tűzoltóknak kellett fellépniük
- Újabb részletek: több bűnbanda tarthat rettegésben egy budapesti kerületet
- Fantasztikus év lesz – Ujhelyi István csokorba szedte, miként beszélt a Fidesz 2010-től az elkövetkező évekről
- Nagy meglepetést tartogat a szilveszteri időjárás, erre mindenképp készüljön fel
- Menczer Tamás rákontrázott Magyar Péterre, ő is újévi beszédet mond
Amikor odaértem a Batthyány-örökmécseshez, nagyjából harminc, a Kossuth téri tüntetésekről ismert arccal találkoztam. Nem volt náluk Molotov-koktél vagy kockakő, azt kiabálták, mint tavaly ősz óta oly sokszor: "Gyurcsány takarodj!". A környéken alig jártak autók, a tüntetők nem akadályozták sem a közlekedést, sem a parkolást. A rendőrség valamiért mégis erőt akart mutatni.
Tavaly szeptember óta tucatnyi be nem jelentett tüntetésről tudósítottam, soha nem vitték el a sajtó munkatársait, mert megértették, ahogy ők sem, mi sem szórakozni jöttünk. Most valahogy egészen más volt a helyzet. Éppen a harmadik felszólítás után, a tüntetőktől jól láthatóan elkülönülve, körülbelül 10 méterre tőlük helyzetjelentést adtam a kolléganőmnek, amikor a rendőrök odaléptek hozzám. (Hamarabb, mint a Batthyány-örökmécses körül élőláncot alkotó tüntetőhöz). Mondták, hogy igazoljam magam. Mondtam, hogy újságíró vagyok, és éppen dolgozom, azért telefonálok. De kiderült, ez nem számít.
Azt mondták, hogy ugyanolyan állampolgár vagyok, mint bárki más, és mivel a rendőri felszólításra nem mentem el, ez bizony szabálysértés. Ott álltam az örökmécsesnél, és nem hittem, amit hallok. „Elő fogjuk állítani” – mondta a rebiszesek egyik alparancsnoka. A kollégáim próbáltak intézkedni, hogy munkámat végző újságíró vagyok, de ez nem hatott. Első körben megmotozott egy fiatal rendőr, aztán sorbaállítottak a rabszállítónál, hogy várjak az elszállításomra. Ekkor már a fiatal rendőr személyi biztosítómmá vált, ő szólt rám, ha például telefonáltam.
Még a rabszállítóba kerülés előtt a mikrobuszhoz állítottak, és az amerikai filmekből ismert módon újra megmotoztak, a javaimat - pénz, telefon, munkáltatói igazolás, napilap - az apám táskájába rakatták. (Az apám amúgy miattam jött oda, nem tüntetni, hiába vagyok annyi éves, ahány, féltett, és nem bírtam elküldeni.) A műanyag gyorsbilinccsel mindenkit megbilincseltek. Mielőtt megkaptam a magam karperecét, még közölték, hogy szabálysértést követtem el, és nyilatkozzak.
Ezt megtagadtam, bilincset kaptam, és beülhettem a mozgó cellába Gonda László és az édesapám mellé. Nekem volt a legjobb, mert az én kezemre már nem jutott gyorsbilincs, így fémet kaptam. Abban legalább egy papírzsebkendőt elő tudtam szedni, a többiek ennyit se tudtak mozogni.
A VII. kerületi rendőrségre mentünk, ahol elsőként hagyhattam el a rabszállítót. 20-25 percre felvittek a fogdába, de ott megtudtam, hogy az ügyeletes tiszt döntése értelmében nem kerülhetek egy cellába a tüntetőkkel, ezért egy három négyzetméteres ügyvédi beszélőhelyiségbe kerültem. Talán azért szabadulhattam onnan olyan hamar, mert megjelent a kapitányságon az Index ügyvédje. Ezután éjfélig - órákig ellenőrzés nélkül - a folyosón kellett ülnöm, aztán amikor meglátogattam a földszinten üldögélő apámat, már két rendőr is vigyázott rám.
Egy embert a mellettem lévő szobában hallgattak meg. Kérdezte az előadó, mégis miért volt ott a be nem jelentett tüntetésen, Azt felelte erre, olyan ritkán mozdulhat ki az öreg, beteg felesége mellől, ez jó alkalomnak tűnt. „De menne hozzá már haza, mi?” – kérdezte az előadó. „Persze, mert tudom, hogy nem evett” – hangzott a válasz. Azért még biztos, ami biztos, a hatvanas férfit visszavitték a fogdába.
„Jogszerű intézkedéssel szembeni engedetlenség” szabálysértésével gyanúsít a rendőrség, állítólag majd postán értesítenek, mi a döntés.
A rendőrség előállította a hvg.hu egyik munkatársát is.