Egyre több képviselő tagadja meg az alkoholszonda használatát
További Belföld cikkek
- Teljesen kiégett egy hajó a Tiszán
- Sokan azt hitték, médiahack, de igaz: örökre bezárja kapuit a MikulásGyár
- Káoszról számolt be a bombariadó miatt megszakadt fővárosi buli egyik résztvevője az Indexnek
- Nyolcszáz hátrányos helyzetű gyermek látogatott el a Parlamentbe
- Emelkedik a hivatalból kirendelt igazságügyi szakértők óradíja
A parlament mentelmi biztottsága vizsgálja, hogy az elmúlt időszakban, miért szaporodtak meg azok az esetek, amikor a képviselők közúti ellenőrzéskor megtagadják az alkoholszonda használatát, hangzott el a testület keddi ülésén.
Törvényt módosítanának
A belügyminiszter a múlt héten kezdeményezte Géczi József Alajosnál, hogy a bizottság nyújtson be olyan törvénymódosítási javaslatot, amely szerint a közúti ellenőrzések során a képviselők mentelmi jogukra hivatkozva ne tagadhassák meg az intézkedést. A miniszter azzal indokolta javaslatát, hogy az elmúlt időszakban megszaporodtak azok az esetek, amikor a közúti ellenőrzés során eljáró rendőr intézkedése alól a mentelmi jogot élvező személy képviselői sérthetetlenségre hivatkozva megtagadja az alkoholszonda megfújását.
Hány képviselő
Géczi József Alajos elmondta, hogy Lamperth Mónikával abban állapodtak meg, hogy megvizsgálják, valóban elszaporodtak-e az ilyen jellegű ügyek, és hány képviselő esetében történt intézkedés. Elmondta: a mentelmi jog értelmezése a szabálysértési eljárásban nem egyértelmű Magyarországon nemcsak az országgyűlési képviselők, hanem a bírák és az ügyészek esetében sem. A testület ülésén szóba került, hogy kétharmados törvények újraszabályozása mellett szükség lenne fegyelmi jogra vagy etikai kódexre is a magyar Országgyűlésben.
A kérdés azért vált különösen aktuálissá, mert Fenyvesi Máté, fideszes képviselő nemrégen a gazdatüntetésről hazafelé tartva autójával összeütközött egy másik autóval. A kiérkező rendőrök kérése ellenére sem fújta meg a szondát, és képviselői mentelmi jogára hivatkozott.