Vizitdíj: tények, érvek, ellenérvek
További Belföld cikkek
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
- 60 milliós Merci, vagy nincs mit enni? – Anyagi különbségek karácsonykor
- Hamarosan megszólal Orbán Viktor, évértékelő interjút ad a miniszterelnök
- Jön a havazás Budapesten is, figyelmeztették a lakosságot
Népszavazási sorozatunkban eddig a tandíjjal és a kórházi napidíjjal kapcsolatos kérdéseket foglaltuk össze. Most következzen a harmadik népszavazási kérdés.
A vizitdíj
A vizitdíjat 2007. február 15-től vezették be. A rendelkezés értelmében 300 forintot kell fizetni az orvos és a beteg, illetve a beteg és az egészségügyi személyzet gyógyító, diagnosztikai célú találkozásakor. Ez alapján tehát nem számít vizitdíjköteles találkozásnak, ha csak a táppénzes papírt tölti ki az orvos, a gyógyszerfelírásért viszont kell fizetni az orvosnál.
A pénzt az ellátás elején kell megfizetni készpénzzel, vizitdíjbérlettel, bankkártyával, automatába vagy az önkéntes egészségpénztár pénztári kártyájával. A vizitdíj nem az ellátás ára, hanem fix összegű hozzájárulás (önrész) az egészségügyi ellátás költségeihez.
Az egészségügyi rendszer felesleges terhelése érdekében 600 forint a díj, ha valaki házhoz hívja a háziorvosát, holott el tudna menni a rendelőbe. Ennyit kell fizetni akkor is, ha a beteg nem saját háziorvosához megy (a 18 éven aluliak mentesülnek az emelt összegű díj alól). 1000 forint a vizitdíj összege ha indokolatlanul hívja ki az ügyeletet valaki vagy ügyeleti időben indokolatlanul keresi fel a rendelőt. Ugyancsak 1000 forintot kell fizetni a beutaló nélküli vagy más helyre szóló beutalóval igénybevett ellátásért.
Népszavazási kérdés március 9-én
Egyetért-e Ön azzal, hogy a háziorvosi ellátásért, fogászati ellátásért és a járóbeteg-szakellátásért a jelen kérdésben megtartott népszavazást követő év január 1-jétől ne kelljen vizitdíjat fizetni?
Ha valaki ugyanabban a kórházban egy nap több rendelésen és vizsgálaton is részt vesz, annak csak az első alkalommal kell megfizetnie a díjat. Ha valakit a háziorvosa több különböző intézménybe utal be vizsgálatra, annak minden esetben meg kell fizetni a 300 forintot. Egy évben a 20 vizitdíj összege (6 ezer forint) felett befizetett pénzt a területileg illetékes jegyzőnél visszaigényelheti a beteg (ezt nyugtával vagy számlával kell igazolnia).
Mentesülnek a vizitdíj fizetése alól a 18 éven aluliak, a hajléktalanok, a kismamák a terhesgondozás, a szülés, a gyermekágyas gondozás során, az életveszélyes sérültek állapotuk stabilizálásáig. Nem kell vizitdíjat fizetni a szűrővizsgálatokért, a járványügyi ellátásokért, a védőoltásokért.
Mentesülnek a napidíj alól a tartós orvosi kezelés alatt állók, például daganatos betegek, vesebetegek, cukorbetegek, HIV-AIDS betegek, skizofrének, kábítószer- vagy alkoholfüggők, ha alapbetegségükkel összefüggésben kezelik őket kórházban. Nem fizetnek a sürgősségi vagy kötelező pszichiátriai gyógykezelés alatt állók, a szolgálatteljesítés közben megsérült rendvédelmi dolgozók, és a legalább harmincszoros véradók.
A befizetett vizitdíj a háziorvos közvetlen bevétele, illetve a szakrendelést végző kórház költségvetésébe folyik be. A február 11-én elfogadott egészségbiztosítási törvény alapján a kórházakban a vizitdíj és kórházi napidíj bevétel legalább 30 százalékát az orvosok és egészségügyi szolgáltatók bérének teljesítményalapú növelésére vagy jutalmazására kell fordítani.
Tények
- A KSH szakértői anyaga már 2004-ben is 555 milliárd forintra becsülte a betegek által fizetett önrész nagyságát (gyógyszerek térítési díja, fogászati ellátás). Ez az egészségügyi finanszírozási források 29,5 százalékát tette ki.
- Az MSZP és az SZDSZ politikusai a 2006-os választási kampányban cáfolták, hogy fizetőssé tennék az egészségügyet.
- A vizitdíj 300 forintos összegét (a tandíjjal ellentétben) nem kötik az átlagkeresethez, gazdasági mutatókhoz vagy más tényszámokhoz. Az összeget úgy határozták meg, hogy az érzékelhető bevételt hozzon a háziorvosnak, a beteget ne tartsa vissza az orvoshoz fordulástól, de az egészségügyi ellátás gyakori, indokolatlan igénybevételét megakadályozza.
- Magyarországon átlagosan évente 6-7-szer keressük fel az orvost.
- 2007-ben havi egy vizitdíj összegével növelték a gyesen lévő kismamák, a nyugdíjminimumot kapó nyugdíjasok, a rendszeres szociális segélyben részesülők járandóságát. A nyugdíjminimum és annak kétszerese közötti összeget kapók és a munkanélküliek ellátását havi 200 forinttal emelték.
- Az orvosok 2007-től a korábbi 30 nap helyett már három hónapra is felírhatnak receptet. A rendszeresen gyógyszert szedőknek emiatt ritkábban kell orvoshoz fordulniuk és vizitdíjat fizetniük.
- 2006 végén megszűnt a háziorvosok eszköz- és ingatlantámogatása. A két támogatás összege havi 25-70 ezer forint volt.
- A háziorvosi praxisok finanszírozásának alapját jelentő "kártyapénz" összege nominálisan nem változott 2006-2007 között, reálértéken azonban csökkent.
- A vizitdíjbevételből a háziorvosok átlagosan havi 180 ezer forint bevételhez jutnak. A szórás praxisonként jelentős, 100 ezertől 400 ezer forintig terjedhet.
- Egy háziorvosi praxis havonta átlagosan 600-800 ezer forint támogatást kap az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól. A praxisokban ebből, illetve a vizitdíjbevételből kell a rezsit, az asszisztens, a takarítónőt fizetni, illetve eszközöket vásárolni, fejlesztéseket végrehajtani.
- A vizitdíj bevezetésének évében 2006-hoz képest 25 százalékkal csökkent a betegforgalom a felnőtt háziorvosi praxisokban, a vegyes (felnőtt-gyermek) háziorvosi praxisokban 19 százalékkal. A gyermekorvosi praxisokban, ahol nem kell vizitdíjat fizetni, a csökkenés 1 százalék volt.
- A szakrendelőket működtető kórházaknál is jelentkezik vizitdíj bevétel. Ennek összege egy kórháznál havi 4-5 millió forintot, egy nagyobb intézmény 10 millió forintot jelenthet. A rendelőkben dolgozó orvosok közvetlenül nem részesednek a vizitdíjból, legföljebb a befolyó pénzből kiosztott jutalmat kaphatnak.
- A vizitdíj fizetésével a háziorvosoknál 2007 február és október között 6,8 milliárd, a járóbeteg-ellátóknál 4,4 milliárd forint bevétel keletkezett.
- A siófoki kórházban a napidíj- és a vizitdíjbevételből illetve más forrásokból 2007 végén egyhavi juttatást adtak a dolgozóknak.
- A vizitdíj az emberek 18 százalékát befolyásolja, 15 százalék emiatt el is halasztja az orvoshoz fordulást, állapította meg a GfK Hungária piackutató intézet. A felmérés szerint a legnagyobb arányban (26 százalék) a 90 ezer forintnál kevesebbet keresőket befolyásolja a vizitdíj az orvoshoz fordulásban.
- Szlovákiában korábban 20 koronás (160 forint) vizitdíjat és 50 koronás (400 forint) kórházi napidíjat kellett fizetni. A 2006-os választások után a Fico-kormány eltörölte ezeket a díjakat.
- Az európai országok kétharmadában van az egészségügyben önrészfizetés (co-payment). Finnországban az első három orvosi konzultációért kell 11 eurót fizetni, Belgiumban az ellátás díjának 10-25 százaléka a díj. Németországban negyedévente 10 euró a vizitdíj, Portugáliában 2-8 euró, Svédországban 11-16 euró alkalmanként. Az Egyesült Királyságban, Spanyolországban nincs vizitdíj.