Fel sem tartóztatták volna a szökevényt
További Bulvár cikkek
Fegyver nélkül, csupán az épület védelmére alkalmazták a Katonai Ügyészségen azokat a vagyonőröket, akik között a múlt pénteken Tamás Imre Zoltán megszökött, mondta az Indexnek az épület őrzésével megbízott fővállalkozó, a HM EI Zrt. sajtószóvivője, Schieber József. Tamás a gyanú szerint hosszabb ideje készülhetett a szökésre, és végül egyszerűen kisétált a Katonai Ügyészség Fő utcai épületéből.
Milyen védelmet kért az ügyészség?
Minden egyes épület őrzése más, mondta a szóvivő, és elmondta, hogy a megrendelő - esetünkben a katonai ügyészség - írja elő, milyen védelmet kér. A Fővárosi Főügyészséget az zrt. alvállalkozója, a HFT Kft. védte.
Vagyonőreik rendzavarás, károkozás esetén avatkoznak közbe, és a rendőrség kiérkezéséig visszatarthatják az elkövetőket, mondta Schieber. Arra, hogy az elmúlt időszakban volt-e a múlt péntekihez hasonló szökés, az ügyészséget 2004 óta védő cég szóvivője nem tudott válaszolni.
A BRFK körözi Tamás Imre Zoltánt
A HM EI Zrt. számos objektumot őriz, mondta el Schieber, és kérdésünkre, hogy más igazságszolgáltatási ingatlanok vannak-e közöttük, azt javasolta, hogy tekintsük meg honlapjuon a referenciáikat. A felsorolt épületek, ingatlanok között számos kormányzati objektum van, de bíróságok, ügyészségek közül egy sem, így a katonai ügyészség sem. Mikor rákérdeztünk, Schieber kijelentette: a cégvezetéssel abban állapodtak meg, hogy csupán ennyi információval szolgálnak.
A megrendelő, a Katonai Ügyészség még ennyit sem árult el. Szóvivőjük szabadságon van, a vezetők vidéken, egy tanácskozáson. Arra, hogy kapcsolatba léphetünk velük, még ígéretet sem kaptunk. A HFT Kft. központi számán egész kedden délutánig senki sem jelentkezett.
Csongrád, Szabolcs, a főváros
Utánanéztünk, hogy máshol milyen biztonsági megoldásokat alkalmaznak. A legveszélyesebb bűnözőket Szegeden, a Csillag börtönben tartják fogva, ezért a Csongrád megyei bíróságon érdeklődtünk először. Cseh Attila elnökhelyettes elmondta, hogy az épületet saját fegyveres biztonsági őrség védi, de ha bűnözőt szállítanak át a bíróságra, azért már a büntetés-végrehajtási intézet felel. Különleges esetben a rendőrséggel is felveszik a kapcsolatot. A bíróságon az általános rendfelügyelet beléptetőrendszerrel kezdődik, tette hozzá Cseh Attila.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei bíróság elnökhelyettese arról számolt be, hogy Nyíregyházán éppen tavaly újították fel az épületet és a biztonsági rendszert is, már kártyás beléptetőrendszer és rendészeti szolgálat is hozzátartozik. Az épület körül és belül a folyosókon is kamerával figyelik a folyosókat. A rabok elkülönítőben várakoznak a bíró szólítására. Nyakó Zsuzsa szerint kizárt, hogy náluk valaki rabruhában és bilincsben elhagyhatja az épületet.
Ha fegyvere van, inkább hagyják
A Fővárosi Bíróság védelméről a Köztársasági Őrezred gondoskodik. Kardos Imre ezredes elmondta, hogy megszervezett biztonsági rendszerrel meg lehet akadályozni egy rab szökését. Más történet, ha a rabnál, mint a Fő utcából megszökött Tamásnál, fegyver van. "Ilyen esetben főszabály, hogy akkor lehet lőni, ha mások testi épségét nem veszélyeztetik." Az őr ilyenkor azzal sincs tisztában, kivel áll szemben, miért ítélték el a rabot, ráadásul, tette hozzá Kardos ezredes, a bírósággal egybekötött intézményekben az ügyfélszolgálat is folyamatos.
Az őrezred parancsnoka kijelentette, hogy az őröknek nem feladatuk a rab elfogása, az ő dolguk az objektum védelme, így náluk is előfordulhatott volna, hogy a fegyveres rab kisétál. "Beosztottaimnak azt szoktam mondani, hogy a fegyver utáni kapkodás az utolsó, azt meg kell előznie vagy nyolc más lehetőségnek" - közölte Kardos ezredes.