Ritka nagy bomba, ritka nagy feladat
“A második világháborúból visszamaradt bombák hatástalanításának megvan a szokásos protokollja. Először azt kell látni, hogy milyen bombáról van szó, vagyis szükséges-e a környék megtisztítása”, mondta Hajdu Gábor mérnök ezredes a honvedelem.hu érdeklődésére.
Ezután a szerkezet orr-, és farokgyújtó-szerkezeteit kell megvizsgálnia és azonosítani. Csak ekkor dönthető el, milyen módszert lehet alkalmazni a hatástalanításhoz.
– Az biztos, hogy valamilyen eszközt szükséges alkalmaznunk, hiszen kézzel ilyen gyújtót kicsavarni nem lehet. Vannak olyan eszközeink, amelyek lazítják a kötést a gyújtószerkezet és a bombatest között – mondta Hajdu Gábor.
Mindaddig, amíg a bombát ki nem szabadítják a megtalálási helyéről, több tűzszerész dolgozik a helyszínen, mondta a tűzszerész parancsnok. Amikor viszont a tűzszerész szakmunka, vagyis a gyújtószerkezet kicsavarása kezdődik, már csak a tűzszerész rajparancsnok tartózkodik a bomba közvetlen környezetében, segédei is biztonságos távolságban vannak.
Ekkora bombát az elmúlt évtizedben nem találtak Magyarországon. A tűzszerész zászlóalj parancsnoka szerint az utóbbi néhány hónapban azért találnak a korábbinál sokkal több, a világháborúból visszamaradt légibombát, mert megkezdődtek azon területek átépítései, amelyek a háborúban stratégiai objektumok, vagy éppen nagyobb gyárak, üzemek, vagyis potenciális légi célok voltak. Emiatt ezen területeken jóval nagyobb az esély arra, hogy a munkálatok során bombákat találnak a földben.
Az egykori ferencvárosi malom területén hétfőn délután megtalált bombáról pillanatnyilag csak feltételezéseik vannak a tűzszerészeknek, hiszen a veszélyes szerkezet nagyobbik része a földbe, illetve betonba fúródott. Vélhetően egy két tonnás, angolszász gyártmányú bomba kerül elő, de lehet esetleg szovjet, vagy éppen német gyártmányú robbanószerkezet is, olvasható a honvedelem.hu-n.
Ezeknek a bombáknak általában több mint a fele robbanóanyag, a tömeg maradék része pedig a fém váz. Amennyiben egy ekkora bomba felrobban, több mint háromszáz méteres sugarú körben mindent elpusztít, a repeszek azonban még a robbanástól számított egy kilométeres körzetben is képesek halálos sérülést okozni.