További Bulvár cikkek
Van amiből sohasem elég |
Brit tudósok egy csoportja úgy gondolta, hogy valamilyen módon biztosan meg lehet szüntetni a csokoládéfüggőséget. A függőség és a felfokozott étvágy a csokoládé mellékhatása. Fogyasztás után ugyanis az édesség összetevői stimulálják az agyat, ami szerotonint kezd termelni. Ez a vegyület, a kutatók szerint növeli az étvágyat.
Illatos tapasz a vágy ellen
A megoldást tapaszban kínálják, amit a kézfejre kell ragasztani. Az érdekesség mégis az, hogy bár gyógytapaszról van szó, mégsem a bőrön át felszívódó anyagokkal fejti ki hatását, hanem az illatával. Ha a kutatók nem tévednek, akkor betapaszolt csokizabálónak nem a csokoládé elfogyasztása stimulálja majd az agyát, hanem az édes illat.
A tapasz hatóanyaga kizárólag a vanília, illetve vaníliakivonat és néhány más egyéb aroma. A páciens egész nap érzi az édeskés vaníliaillatot, és emiatt nem vágyik a torkoskodásra. A kutatók állításukat klinikai tesztekkel bizonyították, mivel a tapaszt jól datálható és szakmailag elfogadható módon tesztelték.
Placebó és társai
A feltalálók első lépése a placebó-effektus kiküszöbölése volt, azaz meg kellet győződni arról, hogy valóban a szer hat, nem pedig az a tudat, hogy gyógyhatású készítményt kap a beteg. Az önként jelentkezők egyharmada valódi tapaszt kapott, egyharmaduk citromillatút, egyharmaduk pedig illatmenteset.
Ezek után felkérték a résztvevőket, hogy jegyezzék fel édességfogyasztási szokásaikat, illetve testsúlyuk változását, annak tudatában, hogy gyógyhatású készítményt viselnek, amelynek mellékhatása az illat!
Jobb mint a fogyitabletta
A kísérleti eredmények még a kutatókat is meglepték, az általuk kifejlesztett tapasz ugyanis jobban hat, mint a gyógyszertárban kapható fogyókúrás készítmények, és mellékhatásai sincsenek. A vizsgálati alanyok, mindannyian túlsúlyosak, veszítettek a súlyukból. Az átlag két kilogrammos súlyveszteség a vaníliás tapasz viselőire volt jellemző, míg a citromos specialitás viselői ennek felét veszítették, a szagtalan verziót viselőknél semmilyen változást nem tapasztaltak.
A bevitt csokoládémennyiség feleződött a pácienseknél, ami a kívánt súlycsökkenést is elősegítette, ezek szerint a tapasz csökkeni az édességek utáni vágyat. Ennek ellenére az alanyok ugyanolyan jó étvággyal ettek zsíros és fűszeres ételeket, mint azelőtt, azaz az édes illatok csak a csokoládé utáni vágyat mérsékelték.
Az embernek nem a szeme, hanem az orra kívánja meg az ételeket
A megoldás tehát az illat, habár a tudósok maguk sem tudják biztosan, hogy hogyan hat. Mindenesetre a kísérlet azt látszik igazolni, hogy az embernek nem a szeme, sokkal inkább az orra kívánja meg az ételeket.
És ha a kutatás sikeréből indulunk ki, akkor hamarosan elkészülhetnek a marhapörkölt nokedlivel, illetve töltött káposzta zsíros tejföllel illatú tapaszok is, a kóros étvágyúak kezelésére.