Növelheti csapatai számát az USA Irakban
További Külföld cikkek
- Óriási leépítésbe kezdett a Volkswagen, 35 ezer embert küldenek el
- Ezeket lehet tudni a magdeburgi támadás feltételezett elkövetőjéről
- Német sajtó: már legalább 5 halottja és több mint 200 sérültje van a magdeburgi támadásnak
- Vámokat vetne ki az Európai Unióra Donald Trump
- Donald Trump óriási boszorkányüldözést tervez a sajtóban
Mélyponton az elnök Irak-politikájának népszerűsége
Irakban azóta tartanak a koalíciós erők elleni tiltakozások, hogy a múlt héten az ideigelenes közigazgatás betiltott egy a szövetséges megszállás ellen fegyveres harcra uszító arab nyelvű lapot.
Hétfőn minden eddiginél véresebb összetűzésekbe keveredtek az amerikai csapatok a radikális síita vezér, Moktada Szádr híveivel, akik hét amerikai és egy salvadori katonával végeztek. Az összetűzésben 52 iraki életét vesztette. Kedden már helikoptereket is bevetettek Bagdadban. A síita vezető ellen a szövetségesek letartóztatási parancsot adtak ki hétfőn.
|
Csak vizsgálják a lehetőséget
Az újságíróknak névtelenül nyilatkozó CC illetékese elmondta: "a hétvége eseményei megmutatták, több erőszakra és tiltakozó demonstrációra számíthatunk. Ezért felkértük szakértőinket, vizsgálják meg annak lehetőségét, miként tudnának erőink a lehető leggyorsabban válaszolni."
Az illetékes ugyanakkor hangsúlyozta, csak tervekről, nem konkrétumokról van szó, és az Egyesült Államok "megfelelő erővel van jelen Irakban." Jelenleg 134 000 amerikai katona állomásozik az országban, az egyéb külföldi csapatok száma (főleg brit és lengyel) 21 000 fő.
Kennedy: Bush annyira hiteltelen már, mint Nixon
Bushnak eközben az elnökválasztási kampányban is helyt kell állnia, az iraki helyzet romlása pedig egyértelműen a demokratáknak kedvez, akik minden alkalmat ki is használnak, hogy szóvá tegyék az egyelőre döntetlenre álló iraki rendezést.
Bush Vietnámjaként jellemezte például az iraki konfliktust hétfőn Edward M. Kennedy szenátor, a tekintélyes Kennedy család tagja, aki ráadásul elsőként vont párhuzamot a Watergate botrányban belebukó Nixon és Bush elnökök között - számol be az AP.
Kennedy szerint azáltal, hogy az elnök félrevezette a közvéleményt Irakkal kapcsolatban, Nixon óta a leghiteltelenebb elnöke az Egyesült Államoknak. Az elnök "probléma, nem pedig megoldás. Irak George Bush Vietnámja, ennek az országnak új elnökre van szüksége."