További Külföld cikkek
- Nagy Csaba: A háború árnyékában a gyerekek mosolya ad reményt
- Két ember eltűnt, miután egy orosz teherhajó elsüllyedt a Földközi-tengeren
- Vlagyimir Putyin afrikai hatalma kezd összeomlani
- Elon Musk szerint csak az AfD mentheti meg Németországot
- Az Aszad utáni Közel-Keleten Irán a legnagyobb vesztes, a legnagyobb nyertes pedig Törökország
|
Járdán szólították meg
A vezető baloldali brit napilap szerint két cseh politikus egymástól függetlenül állítja, hogy a BAE Systems, amely a Gripeneket gyártó svéd Saab ipari csoporttal áll konzorciumban és értékesíti a harci repülőgépeket, kenőpénzt ajánlott nekik annak fejében, hogy nem szavaznak az 1 milliárd font értékű Gripen-vásárlási ügylet ellen. Michael Zantovsky, a cseh parlament védelmi bizottságának liberális elnöke tavaly májusban egy ismeretlen hívótól 1 millió fontnyi pártfinanszírozásra kapott ajánlatot, arra az esetre, ha megváltoztatja az ügyletet ellenző álláspontját. Zantovsky bizottsága éppen előzőleg javasolta a Gripen-vásárlás elvetését.
Egy másik cseh törvényhozót a bizottsági szavazás előtt, a járdán állított meg két ismeretlen, megkérdezve, hogy fog szavazni. Amikor közölte, hogy nemmel, megkérdezték, hogy választókörzetének nincs-e szüksége új beruházásokra - írta a The Guardian. A lap szerint az amerikai kormány szintén azzal vádolja a brit nagyvállalatot, sőt a mögötte álló kormányzati támogatókat is, hogy "korrupt módszereket" alkalmaztak a cseh fegyverüzlet ügyében. Washingtonnak a CIA és rivális amerikai cégek küldtek erről jelentéseket - írta a The Guardian.
Másfélmillió fontot különítettek el
A brit törvények alapján külföldiek megvesztegetése is bűncselekménynek számít. A brit védelmi minisztérium illetékese azonban, akinek az amerikaiak személyesen megküldték panaszaikat, nem kezdeményezett rendőrségi vizsgálatot, hanem arról értesítette a Pentagont, hogy a panaszokat kivizsgálták és alaptalannak találták - áll a cikkben. A brit minisztérium a vádakat nem találta megalapozottaknak.
A BAE annyit mindazonáltal elismer, hogy "pénzügyi kedvezményeket" ajánlott egy cseh tévétársaság vezetőjének, akitől 2001-ben támogatást várt - írta a The Guardian. A vezető londoni újság prágai forrásai szerint a BAE Systems évi 1,5 millió fontot különített el "a cseh álláspont befolyásolására". Két évvel ezelőtt négy rivális cég - köztük két amerikai - visszavonult a versenytől, közösen tiltakozva az általuk a BAE javára előre lejátszottnak tartott ügylet ellen.
A The Guardian szerint a brit-amerikai konfrontáció napvilágra kerülése különösen súlyos annak ismeretében, hogy mind Tony Blair kormányfő, mind Geoff Hoon védelmi miniszter személyesen is - jóllehet sikertelenül - lobbizott Prágában a BAE érdekében.
Csehország korábban 24 új Jas-39 Gripen vadászgépet tervezett vásárolni a brit-svéd konzorciumtól, de a tervet egyelőre jegelték.