Az ellenzék győzőtt Spanyolországban
További Külföld cikkek
- A magyar kormány reakciójában Pressman személyes, pitiáner bosszújáról beszél
- Szankciós listára tette a távozó amerikai kormány Rogán Antalt
- Bejelentette lemondását a dél-koreai közlekedési miniszter a Jeju Air katasztrófája miatt
- Újból letartóztatási parancsot adtak ki a dél-koreai elnök ellen
- Két holttestet találtak egy repülőgép futóművében az Egyesült Államokban
Zapatero lesz az új miniszterelnök
Minden bizonnyal José Luis Rodríguez Zapatero személyében szocialista miniszterelnöke lesz Spanyolországnak a vasárnapi parlamenti választás nyomán, a leendő kormányfő első nyilatkozatában a terrorizmus minden formája elleni harcot hirdette meg első számú prioritásának.
José Luis Rodríguez Zapatero |
Mariano Rajoy, a Néppárt miniszterelnök-jelöltje vasárnap késő este gratulált Zapaterónak a győzelemhez, és leszögezte, hogy a PP elfogadja a szavazók ítéletét. Angel Acebes Paniagua belügyminiszter azt jelezte, hogy a kormány mindent megtesz a hatalomátadás gördülékenységének biztosítása érdekében.
Nagy részvétel
A demokrácia melletti dacos elkötelezettségük jeleként a spanyolok a négy évvel ezelőtti választáshoz képest mintegy 8 százalékkal többen járultak az urnákhoz az este 8-kor befejeződött parlamenti választásokon.
Tüntetők fogadták a leköszönő miniszterelnököt
Mind a leköszönő Aznar kormányfőt, mind a Néppárt elnökjelöltjét, Mariano Rajoyt szidalmazta a tömeg, amikor azok leadták voksukat madridi választókerületükben. A tüntetők követelték, hogy a kormány mondja meg az igazságot a terrortámadás ügyében és hívja haza a spanyol katonákat Irakból. Rendkívüli eseményről nem érkezett jelentés. Szerte az országban 106 ezer rendőr ügyelt a 34,5 millió, szavazásra jogosult állampolgár és a 24 ezer választóhelyiség biztonságára.
Kivonulnak Irakból?
A diadal tudatában Zapatero úgy vélte, hogy a választók változást akartak a kormánypolitikában, és ő készen is áll a szükséges változtatásokra. Hozzátette, hogy nyugodt átmenetre törekszik, amelynek nyomán mindenki érdekét figyelembe véve kormányozhat majd.
A leendő miniszterelnök kijelentette, hogy legfontosabb feladatának a terrorizmus minden formája elleni küzdelmet tekinti. Hozzátette, hogy ennek érdekében a politikai erők összefogását próbálja megteremteni, ezt a munkát már hétfőn megkezdi. Együtt le tudják győzni a terrort - hangoztatta a 43 éves Zapatero, aki egyébként nyilatkozatát azzal kezdte, hogy adózott a csütörtöki áldozatok emlékének.
Zapatero kizárólag szocialista párti miniszterekből álló kormányt akar alakítani - jelentette ki győztes párt kormányfő-jelöltje hétfőn este. A szocialistáknak 12 mandátumra lenne még szüksége a 176 fős abszolút többséghez. A relatív többséggel más politikai formációk támogatására szorul, amelyek azonban biztosítottnak látszanak ahhoz, hogy a parlament bizalmat szavazzon Zapatero kabinetjének.
A szocialista politikus a madridi terrorcselekményekre reagálva kijelentette, amennyiben Irakban június 30-ig nem történik meg a hatalomátadás, Spanyolország kivonhatja a közel-keleti országból mintegy 1300 katonáját.
Önkritikára szólította fel Bush-t és Blairt
Elgondolkodásra és önkritika gyakorlására szólította fel George Bush amerikai elnököt és Tony Blair brit miniszterelnököt az iraki háborúval kapcsolatban a választásokon győztes spanyol szocialisták vezetője.
A választás utáni első interjújában, amelyet a Cadena Sera rádiónak adott, José Luis Rodriguez Zapatero kijelentette, hogy "nem lehet egy népet csak úgy bombázni, nem lehet hazugságok alapján megindítani egy háborút". Zapatero szerint az amerikai és a brit vezetőnek azért kellene önvizsgálatot tartania, hogy a jövőben ne ismétlődhessenek meg hasonló esetek.