Nyílttá vált a német választási verseny
További Külföld cikkek
- Sosem látott jelenséget észleltek a dél-koreai reptéren a katasztrófa előtt
- Kitiltják a büntetett előélettel rendelkezőket Milánó központjából
- Beiktatták az új georgiai elnököt, tüntetések törtek ki a fővárosban
- Elon Musk véleménycikkben kampányolt az AfD mellett, lemondott a mérvadó lap rovatvezetője
- Meg kell műteni Benjamin Netanjahut
Hat százalékra csökkent a német kereszténydemokraták (CDU-CSU) előnye a kormányzó szociáldemokratákkal szemben kevesebb mint egy héttel a parlamenti választások előtt, jelentette a BBC. A legfrissebb felmérések szerint kétséges, hogy bármelyik politikai oldal kormányképes többséget szerezzen a választásokon, így egyre nagyobb az esélye a nagykoalíciónak.
Gazdagság vagy igazságosság
A lehetőséget Angela Merkel, a kereszténydemokraták kancellárjelöltje sem zárta ki a pártelnökök hétfői tévévitájában. A vasárnapi választások előtti utolsó nyilvános vitában Schröder a kereszténydemokraták gazdaságpolitikai terveit bírálta, mondván az egységes adókulcs bevezetésével a jobboldal a gazdagoknak akar kedvezni, írja a BBC.
Schröder és Merkel
"Maga megbukott" - válaszolta Schröder bírálatára Merkel, utalva a rekord-munkanélküliségre. Mint mondta, Schröder ahelyett, hogy őszintén beszélne a gazdasági nehézségekről, csak riogatja a választókat.
Merkel mostani szerepléséről még nem készültek felmérések, előző tévévitájukban azonban alulmaradt Schröderrel szemben - részben ez is indokolhatja a szociáldemokraták (SPD) váratlan megerősödését. A közvélemény-kutatási adatok szerint pillanatnyilag egyik hagyományos koalíciónak, sem a kereszténydemokrata-liberális jobboldalinak, sem a szocdem-zöld baloldalinak sincs esélye a kormányképes többség megszerzésére.
Nem lesz másodhegedűs
A választások még az SPD megerősődése ellenére is Schröder politikai karrierjének a végét jelenthetik. "Schröder nem lesz kancellár" - nyilatkozta a New York Timesnak Reinhardt Schlinkert politikai elemző. Az szinte bizonyos, hogy a választásokon a kereszténydemokraták szerzik a legtöbb szavazatot, így egy nagykoalícióban ők adnák a miniszterelnököt.
Schröder egyetlen esélye a nagykoalíció kikerülése lehet, ehhez azonban a tíz százaléknyi szavazat megszerzésére esélyes Baloldali Párt támogatására is szükség lenne. Schröder azonban jó előre kijelentette, hogy nem hajlandó szövetségre lépni a legnagyobb SPD-beli riválisa és a keletnémet PDS együttműködéseként létrejött, baloldali populista párttal. "Hacsak nem gondolja meg magát, kiszáll a játszmából" - mondta Schlinkert.
A nagykoalíció viszont Merkel terveit törheti ketté. A legfrissebb kutatási adatok szerint a CDU-CSU és a liberális FDP a parlamenti helyek 49 százalékára számíthat, azaz pont nem tud majd kormányt alakítani. A szociáldemokratákkal közös kormányzás pedig pont választási programja végrehajtásában, a gazdasági reformok véghezvitelében akadályozhatja meg a kereszténydemokrata kancellárjelöltet.