További Külföld cikkek
- Szíria új kormánya már üldözi az Aszad-rezsim volt tagjait
- Brit professzor: Magyarországgal is tervei vannak Putyinnak, holtan akarja látni Zelenszkijt
- A törökországi kurdok bebörtönzött vezetője késznek mutatkozik a „lázadás” beszüntetésére
- A kormány azt ígérte, az EU élén ismét naggyá teszi Európát – de sikerült?
- Afganisztánban bedeszkázzák az olyan helyiségek ablakát, amelyekből nőket lehet látni
Az abu-grébi kínzásoknál is nagyobb botrány fenyegeti az Irakban állomásozó amerika csapatokat. A Time értesülései szerint az amerikai tengerészgyalogság nyomozásának adatai szerint az eddigi hivatalos állásponttal szemben nem jogos katonai akció járulékos áldozatául esett 24 iraki civil az északnyugati Hadita városában. Sokkal inkább a pokolgépes merénylet sokkja után eszetlen bosszút álló tengerészgyalogosok mészárlásáról van szó.
Eltussolták
A botrányt még márciusban a Time robbantotta ki, amikor a haditai mészárlás szemtanúival, a résztvevő katonákkal és emberjogi csoportok tényfeltáróival készített interjúk alapján megkérdőjelezte a tengerészgyalogság hivatalos jelentését a haditai incidenssel kapcsolatban.
Az eredeti jelentés szerint tavaly novemberben a Kilo század katonáit bombatámadás érte. A jelentés szerint a katonákra a merénylet után tüzet nyitottak az iraki ellenálók. A jelentés szerint 15 iraki a pokolgép robbanásának áldozatául esett, a tengerészgyalogosok kilenc lázadót megöltek.
A Time tényfeltárásából azonban kiderült, hogy a megölt irakiak közül mindössze egynek volt fegyvere, és azt sem használták. Ezzel szemben a katonák rögtön a robbanás után lelőttek egy taxisofőrt és négy fegyvertelen utasát, majd házról házra járva további 19 embert végeztek ki.
Halálra ítélhetik a gyilkosokat
A tengerészgyalogság a Time kutakodásának hatására újabb vizsgálatot rendelt el, ez már "járulékos áldozatokról" tesz említést, elismerve, hogy a meggyilkolt irakiak nem voltak lázadók. Igaz, a katonákat még ez is felmentette a vádak alól.
A tengerészgyalogság a belső vizsgálattal párhuzamosan bűnügyi nyomozásba is kezdett, ez már ellentmondásokat talált az eredeti jelentés mellett a belső vizsgálat megállapításaiban is. Mi több, a nyomozók konkrétan az eset eltussolásával vádolják a Kilo század parancsnokát és a Haditában állomásozó tengerészgyalogos ezred parancsnokát is.
A Time birtokába jutott kongresszusi jelentés szerint az akcióban résztvevő egység vezetőjét, egy első iraki turnusát teljesítő, hét éve szolgáló őrmestert és legalább két másik közkatonát vádolnak a gyilkosságokkal. Ha valóban gyilkosság miatt emelnek vádat ellenük, a katonákat akár halálra is ítélhetik.
A Time riportja szerint továbbra sem tudják, miért veszthették fejüket az amúgy fegyelmezett, harcedzett – a gyilkoló alakulat legtöbb tagja már Falludzsa ostromában is részt vett – tengerészgyalogosok. A legtöbb elemző a parancsnokokat okolja. A Time szerint Vietnamban, My Lainál, ahol ötszáz vietnamit mészároltak le ok nélkül amerikai katonák, szintén a parancsnokok erkölcsi tartásának megroppanása vezetett a katonák összeomlásához.