További Külföld cikkek
- Tucatnyi techguru a Trump-kormányzatban, a megválasztott elnök barátai pedig a Metában
- Szinte rabszolgaként dolgoztatta a BYD Brazíliában kínai munkásait
- Letette a hivatali esküt Ausztria új ügyvivő kancellárja
- Egy kézfogás árulkodó jel a diplomáciában, ha elmarad, az még inkább
- Magyar tűzoltó magyarázta el, miért nem tudják megfékezni a Los Angeles-i tűzvészt
Diplomaták zárt ajtók mögött
A diplomaták zárt üléseken igyekeztek kimozdítani a holtpontról az 1992-es riói csúcs ajánlásainak életbe léptetését célzó dokumentum legellentmondásosabb szakaszai körüli vitát. Ennek értelmében kell megfogalmazniuk a Johannesburgi Nyilatkozatot, amelyet a csúcs utolsó napján, szeptember 4-én kell a részt vevő mintegy száz állam- és kormányfőnek aláírnia.
Különösen nehéznek tűnik a megegyezés olyan pénzügyi és kereskedelmi kérdésekben, mint a fejlett országok állami támogatásának növelése a fejlődőknek, valamint az északi állami mezőgazdasági szubvenciók fokozatos eltörlése, mivel ez lehetetlen helyzetbe hozza a Dél mezőgazdaságát. Viták vannak a korrupció elleni harc, az emberi jogok tiszteletben tartása, valamint a szegénység konkrét csökkentésének kérdéseiben is.
Az USA irreálisnak tartja a célokat
Ez utóbbival kapcsolatban az amerikai küldöttség egyik tagja még Johannesburgba indulása előtt "irreálisnak" nevezte az európaiak célkitűzését, mely szerint 2015-re a felére kell csökkenteni a Föld népességének azon hányadát, amely nem jut a megfelelő mennyiségű tiszta vízhez. Ugyanígy vélekedett arról az elképzelésről, hogy megfordítsák a természetes erőforrások eltűnésének növekvő tendenciáját, és hogy 2010-re a világ energiafogyasztásában 15 százalékra emelkedjen az újra felhasználható energiák - mint a szél-, vagy a napenergia - aránya.
Mások, köztük egy, a szervezőbizottsághoz közel álló illetékes, úgy vélekedett, hogy a szegénység konkrét csökkentésének dossziéja kevésbé problémás, mint amilyennek tűnik, s utalt arra, hogy a víztisztítás kérdésében közeledtek az álláspontok az európaiak, az Egyesült Államok és a fejlődőket tömörítő G-77 képviselői között. Ez utóbbiak azonban nagyon megosztottak az energia és a természetes erőforrások megóvásának kérdésében.
A diplomaták szerint korai Johannesburg "előre beprogramozott kudarcáról" beszélni a nagy nézeteltérések miatt. Bár nem tartják kizártnak, hogy a kudarc bekövetkezik, úgy látják, hogy "növekedtek a siker esélyei."
Több tízezer embert várnak az engedélyezett tüntetésre
Közben az ENSZ biztonsági emberei a helyi rendőrökkel és katonákkal együtt készülnek a nagy megmozdulások kivédésére. Ezek közül a legnagyobb az augusztus 31-re tervezett, a konferencia központja elé engedélyezett felvonulás, amelyre több tízezer környezetvédőt várnak. A dél-afrikai sajtó szerint a "földnélküliek" mozgalma is csatlakozni akar ehhez a menethez, mint olyan más kisebb csoportok, amelyek nem kaptak engedélyt a tüntetésre - jelentette az AFP.
Már vasárnap helikopterek szálltak a tanácskozás körzete felett, és mindenütt cirkáltak a rendőrőrjáratok, gépkocsin, lóháton és gyalog, szigorúan ellenőrizve mindenkit, aki a tanácskozás színhelyének közelébe került.