További Külföld cikkek
- Vizsgálhatják a TikTok romániai elnökválasztásban játszott szerepét
- Irán is reagált az Izrael és a Hezbollah között létrejött tűzszünetre
- Szijjártó Péter: Végre jó hírt kaptunk
- A tragédia után az újvidéki polgármester menesztését kezdeményezik az ellenzéki képviselők
- Döbbenetesen megnőtt az európai aranyvízum iránt érdeklődő amerikaiak száma
Az elnök azt is hozzátette, hogy a tudományos világ korántsem egységes a globális felmelegedés okait illetően, és ezért további kutatásokra van szükség. "Az Egyesült Államok 1990 óta 18 milliárd dollárt költött klímakutatásra - többet mint Japán és Európa együtt. Most még többet szánunk erre... Hiba volna elsietve cselekedni" - mondta.
Bush el van tájolva, vélik a zöldek
"Az elnök hozzáállását leginkább ahhoz lehetne hasonlítani, amikor valaki a tüzet kezdi tanulmányozni, miközben ég a feje felett a ház" - kommentálta szárazon Carl Pope, a Sierra Club vezetője az ENS hírügynökségnek. "Kevésbé szennyező autókra és erőművekre van szükség, méghozzá most azonnal" - mondta.
"Bush azt állítja, hogy komolyan veszi a globális felmelegedést, de a javaslatai elkéstek tíz évvel... mindössze fél év alatt egy évtized haladását tette semmivé - megkérdőjelezi a [klímaprobléma] tudományos alapjait, és aláássa a nemzetközi együttműködést" - áll a World Resources Institute nevű kutatóintézet közleményében. "Az elnök kritizálja a kiotói egyezményt, de semmi komolyat nem javasol helyette" - mondja a WRI részéről David Sandalow.
Az Egyesült Államok a legnagyobb szennyező, az emberi széndioxid-kibocsátás negyedéért felelős, bár a világgazdasági tevékenységnek is nagyjából ekkora részét adja.
|
A tudóstársadalom nagy része szerint az ember is felelős a melegedésért
Az ENSZ Klímaváltozási Kormányközi Bizottságának (IPCC) ez év elején nyilvánosságra hozott jelentései szerint a Föld felszíni átlaghőmérséklete az elkövetkező évszázadban akár 6,5 fokkal is emelkedhet. Ez természeti katasztrófákhoz, aszályhoz, és a tengerszint emelkedéséhez vezethet. Az IPCC szerint a klímaváltozásban egyértelműen szerepet játszik az ember tevékenysége, elsősorban a széndioxid-kibocsátás formájában. Több független kutatóintézet felmérései is az IPCC következtetéseit erősítik meg, és az Amerikai Tudományos Akadémia múlt pénteken publikált jelentése is erre a következtetésre jut.
De vannak kétkedők is
Egyes kutatók azonban, bár elfogadják a globális felmelegedés tényét, a mai napig kétlik, hogy ezért az ember a felelős. Rámutatnak, hogy a legnagyobb üvegházgáz a vízgőz, ennek ciklikus ingadozásairól pedig semmilyen használható modell nincs. Elképzelhető, hogy az 1970 óta megfigyelt átlaghőmérséklet-növekedésnek teljesen természetes okai vannak. "Túl sok a bizonytalan tényező, és túl bonyolult a rendszer" - mondta korábban az Indexnek Czelnai Rudolf, az MTA Földtudományok Osztályának munkatársa.
|