Válasz a terrorra: ártatlan életek árán is
További Külföld cikkek
- Magyar szemtanú a kaliforniai tűzvészről: Apokaliptikus volt, ahogy sötétbe borul minden
- Tortát nyomtak a német pártelnök arcába, a politikus visszatámadt
- A lengyel elnök szeretné, hogy Netanjahut ne tartóztassák le az auschwitzi megemlékezésen
- Joe Biden elárulta, hogy mi lett volna, ha nem lép vissza Donald Trumppal szemben
- Egy krokodil feje volt a poggyászában, letartóztatták a férfit
Figyelemre méltó, hogy még az általában kevésbé militáns, női megkérdezettek fele is úgy véli: ártatlanok ezreinek élete árán is meg kell torolni a keddi terrortámadást. A válaszadók 65 százaléka látná jónak, ha megváltoztatnák azt a törvényt, amely megtiltja az amerikai kormánynak, hogy ellenséges külföldi vezetőket meggyilkoltasson. A megkérdezettek 68 százaléka véli úgy, hogy elkerülhetetlen a háború, míg egy nappal korábban ez az érték még csak 55 százalék volt - áll a felmérésben.
Nem csak a háborún jár az eszük azonban az amerikaiaknak - nagy részük szerint jó volna minél hamarabb visszatérni a normális kerékvágásba (59 százalék). Mindössze 37 százalék véli úgy azonban, hogy ennek már eljött az ideje.
A szabadság árán is
Különösen érdekes, ámbár aligha meglepő, hogy a legtöbb amerikai úgy látja, le kell mondaniuk szabadságjogaik egy részéről a nagyobb biztonság érdekében (74 százalék). Csaknem kilenctizedük hajlandó akár három órát is várni repülőtereken és középületekben a hatékonyabb biztonsági ellenőrzésért. Alig több mint harmaduk fogadná el azonban azt, hogy a szövetségi kormány megfigyelhesse emailjeiket és lehallgathassa telefonhívásaikat.
Elégedettek Bush munkájával
Elégedettek viszont az amerikaiak George W. Bush elnöki teljesítményével. A keddi terrortámadások előtt az elnökről mindössze minden második amerikai gondolta úgy, hogy jól végzi munkáját. Azóta ez az érték folyamatosan emelkedik, pénteken a megkérdezettek 84 százaléka látta így. Optimisták az amerikaiak azt illetően is, hogy kormányuk el tudja-e fogni az elkövetőket: 91 százalékuk bízik ebben.
Gyanús arabok
Felütötte viszont fejét a gyanakvás rút réme: a válaszadók 28 százaléka szerint az arab-amerikaiak jobban szimpatizálnak a terroristákkal, mint más népcsoportok. Főként a férfiak és a republikánus kötődésűek gyanakodnak az arabokra. A megkérdezettek kilenctizede gondolja azt, hogy származásuk miatt az arab-amerikaiak igazságtalan elbánásnak lesznek kitéve a jövőben.