Amerikai érdekeket sejtetnek Litvinyenko megmérgezése mögött
További Külföld cikkek
- Többen meghaltak egy kínai piacon történt tűzesetben
- Mindenféle előzmény nélkül ököllel kezdte ütni az ötéves kislányt egy nő a buszon
- A politikai elit leborult Elon Musk előtt, mindenki a következő lépését figyeli
- Trump álma: az iowai vásáron ünneplik több mint egy éven át az Egyesült Államok 250. születésnapját
- Újabb szomszédos ország akadt ki a nagy-magyarországos ajándékatlasz miatt
A Londonban megmérgezett dezertőr, Alekszandr Litvinyenko túl kis hal ahhoz, hogy az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) az életére törjön, jelentette ki egy tartalékos FSZB-ezredes dumaképviselő egy moszkvai lap keddi számában. "Az államhatalom nem ereszkedhet le az egyszerű alkalmazottakkal való kisstílű leszámolások szintjére, Litvinyenko személyes formátuma nem tette ezt lehetővé" - írta Gennagyij Gudkov a független Kommerszantban.
"Ha pusztán elméletileg feltételezzük, hogy az orosz államhatalom elszánta volna magát ilyen akcióra, akkor az első emberekre orientálta volna ügynökhálózatát, nem pedig harmadrangú halacskákra" - érvelt a Kreml-barát, de az Egységes Oroszország monopolpártból kifelé kacsingató törvényhozó. Londonban könnyű találkozni magával Borisz Berezovszkijjal, az ugyancsak brit menedékjogot élvező, és a Kreml nemezisévé vált egykori oligarchával is, akinek környezetéhez a volt FSZB-alezredes Litvinyenko tartozik, mutatott rá Gudkov, aki a Berezovszkij környezetében a mágnás pénzéért zajló harcot sejt Litvinyenko megmérgezése mögött.
Anna "Politkovszkaja (a Moszkvában megölt rendszerbíráló újságírónő), a különleges szolgálatok és a többi nem egyéb, mint körítés ehhez a banális belharchoz" - feltételezte. A nyugati lapokban felvert port Gudkov részben az orosz energiapolitikával való elégedetlenséggel magyarázta. A zajkeltésben érdekelt lehet az amerikai Demokrata Párt is, amely a kongresszusi többség megszerzése után rá akar világítani az orosz problémára. "Az amerikaiak számára minden eszköz elfogadható, hogy megoldhassák az iráni problémát, s biztosíthassák (ehhez) Oroszország maximális lojalitását" - vélte.
Litvinyenko a mérgezés előtt és után
Gudkov szerint egyébként önmagában az a tény, hogy valaki az (FSZB-előd) KGB-hez tartozott, ma nem jelent semmit: a KGB-ben tízezrek szolgáltak, és mindegyiküknek megvannak a maga nézetei. "Igen, ma mindnyájan egykori KGB-sek vagyunk. Volt KGB-s az elnök (Vlagyimir Putyin), és volt KGB-sek az ellenfelei is" - jegyezte meg Gudkov, felidézve, hogy az Egységes Oroszországból egy volt hírszerző, Igor Morozov lépett ki elsőként.