Több gyanúsítottat azonosított az FBI
További Külföld cikkek
- Újból letartóztatási parancsot adtak ki a dél-koreai elnök ellen
- Két holttestet találtak egy repülőgép futóművében az Egyesült Államokban
- Változások jönnek a McDonald’snál, mégsem annyira fontos a sokszínűség
- Meghalt Jean-Marie Le Pen
- Biztonsági intézkedések mellett kezdődött meg a második félév a horvát iskolákban
Bin Laden közvetítők útján tagadta, hogy ő állna az akció mögött, de azt is mondta, hogy "támogatta" a szervezőket. Ezt mondták afganisztáni tálib tisztviselők is. Elképzelhető, mondják szenátusi és hírszerzői illetékesek, hogy a merénylők bin Ladentől függetlenül cselekedtek, de az "ő köreiből" kerültek ki. Friss információk is megerősítik ezt a feltételezést. Állítólag a merényletek után lehallgattak két beszélgetést bin Laden hívei közt, amelyben a támadásról beszélnek, de ezt a külügyminisztérium erősítette meg. Nem zárják ki azonban azt sem, hogy mások hajtották végre a támadást. Egyelőre egyetlen csoport sem vállalta a felelősséget.
Floridai arabok után nyomoznak
A nyomozás több szálon is folyik Bostonban, New Jersey-ben és Floridában. Bostonban azt próbálják kideríteni, hogyan jutottak fel a merénylők a gépre. A Boston Herald értesülései szerint öt arab személyt már azonosított az FBI, akik feltehetőleg elkövették a támadást (az FBI nem erősítette meg az információt). A gyanúsítottak szerint az egyik arab képzett pilóta volt, kettejük útlevelük tanúsága szerint az Egyesült Arab Emírségekből származott.
Ügynökök lefoglaltak egy "gyanús dolgokkal teli" furgont a reptér előtt, és állítólag már házkutatási parancsokat adtak ki egy floridai házra. A merénylők egyikének táskájában, amelyet azután találtak meg, hogy a férfi lekéste a bostoni csatlakozást, egy Koránt, egy repülési útmutatót, és egy fogyasztásszámlálót találtak, jelentette a Boston Globe. Keddi sajtótájékoztatóján John Ashcroft igazságügy-miniszter azt mondta, hogy a gépeltérítők késekkel voltak felfegyverkezve, és három-öt fős csoportokban "dolgoztak".
Colin Powell amerikai külügyminiszter szerint "a nyomozás nem tart majd sokáig".
|
Hogyan tovább?
A keddi terrortámadást követően az Egyesült Államoknak újult erővel kell fellépnie a terrorizmus ellen, mondta Powell. "Politikai és katonai fronton egyaránt küzdenünk kell ellene" - mondta. Sokak szerint drasztikus váltásra van szükség. Az Egyesült Államok évi 30 milliárd dollárt költ hírszerzésre.
Egy szenátusi meghallgatáson a Nemzetbiztonsági Tanács három tagja már áprilisban felhívta a szenátus igazságügyi albizottságának figyelmét arra, hogy a legfontosabb nemzetbiztonsági kérdés egy esetleges Amerikán belüli terrortámadás bekövetkezése. A három exszenátor azt javasolta, hogy egyesítsék egy kabinetszintű hivatalban a szövetségi vészhelyzetkezelő ügynökséget, a partiőrséget, a határőrséget és a vámhivatalt, mely hatékonyan tudna kezelni egy ilyen terrortámadást. Jelenleg nincs központi terrorizmusellenes ügynökség Amerikában, mintegy ötven ügynökségnek van terroristaelhárító szervezete, azonban nincs közöttük meghatározva a hierarchia.
|