Meghalt II. János Pál
További Külföld cikkek
- Az amerikai nagykövet lehetséges utódja: Szégyen, amit Pressman tett
- Csaknem ezer halálbüntetést hajtottak végre Iránban egy év alatt
- Orbán Viktor osztrák szövetségese megerősítette, kivel tervez koalícióra lépni
- Donald Trump bejelentette, hogy igényt tart Grönlandra
- Radikális váltás Németországban: a bűnözőket és terroristákat a lehető leggyorsabban kitoloncolják
Nyolcvannégy éves korában szombat este 9 óra 37 perckor elhunyt II. János Pál pápa, a világ több mint egymilliárd katolikus hívőjének egyházi vezetője. A világon mindenütt hívők ezrei gyűltek össze az utcákon, gyertyák százai gyúltak érseksége színhelyén, a lengyelországi Krakkóban.
Imádság és tapsvihar
A római Szent Péter téren a pápa halálának utolsó óráiban imádkozó sokaság előtt Leonardo Sandri bíboros kért előbb pár perces csendet, majd jelentette be a katolikus egyházfő halálát. A hívek imádkozni kezdtek, majd a tisztelet jegyében tapsvihar tört ki a téren, jelentette a CNN. "Az örök világosság fényeskedjék neki, és nyugodjék békében" - mondta végül Sandri bíboros.
A Vatikánban az utolsó órákban az a Stanislow Dziwisz lengyel bíboros tartott misét, akit II. János Pál legközelebbi munkatársaként tarottak számon. A Vatikánban, miként a budapesti Szent István bazilikában vasárnap délelőtt tartanak gyászmisét a pápa a tiszteletére.
A Vatikán jelentése szerint a pápa holtteste a római Szent Péter bazilikában lesz felravatalozva hétfőn délután, a temetés időpontját még nem jelentették be. Az olasz kormány háromnapos gyászt rendelt el.
Nem vonult vissza a kórházba
A több hónapja betegeskedő, az utóbbi időben több kórházi kezelésen is átesett egyházfő állapota csütörtökön fordult válságosra. A pápán még februárban hajtottak végre gégemetszést légzési nehézségei miatt. Azóta az egyházfő táplálása folyamatos gondot jelentett, péntek hajnalban a szíve is leállt, de nem akart újra kórházba vonulni.
A Vatikán közreadta a pápa halotti bizonyítványát >>>
Karol Wojtylát 1978 október 16-án választották pápává, huszonhat és fél éves regnálása a harmadik leghosszabb a pápaság történetében. Pápasága alatt rekordszámú katolikust avatott szentté, és rekordszámú országba látogatott el. 1991 óta súlyos beteg volt, Parkinson-kórjára egy sebészeti beavatkozás után derült fény.
A hosszú ideje gyengélkedő pápa állapota februárban fordult válságosra, amikor influenza miatt kórházba kellett szállítani. Pápasága során először idén hagyta ki a húsvéti egyházi szertartásokat. Betegsége alatt a Vatikán szinte végig optimista maradt, a péntek hajnali szívleállást követően azonban borúlátás uralkodott el az egyházon. Jelezte ezt, hogy bár a pápaválasztó konklávét hivatalosan csak az egyházfő halála után hívják össze, a pápaválasztó bíborosok már pénteken Rómában gyülekeztek, és a gyengélkedő pápa megkapta az utolsó kenetet is.
A megrendült Krakkó
A Krakkó főterén álló Mária-székesegyház harangjai valamivel tíz óra uttán szólaltak meg jelezve, hogy meghalt a lengyel pápa. Sok ember addigra már tudomást szerzett az sms-üzenetekben és mobilhívásokon terjedő halálhírről.
A Rynek-Glowny teraszait az emberek elhagyták, a pincérek pedig az üres asztalokon gyertyákat gyújtottak. A Mária-székesegyházba este tíz után özönleni kezdtek az emberek. Akik nem fértek be, kinn állnak némán. Sokan sírtak. Mások cigarettázva meredtek maguk elé.
Helyszíni beszámoló Krakkóból >>>
Az új pápa személyéről egy 117 tagú, bíborosokból álló pápaválasztó konklávé dönt. A testületnek, amiben ötvenkét ország bíborosai vesznek részt, a pápa gyászszertartása után három héten belül kell összeülnie.
Mivel a pápaválasztó bíborosok nagy részét maga II. János Pál szentelte fel, elemzők szerint olyan pápát választanak majd, aki az ő konzervatív nézeteit vallja. Kérdés továbbá, újra Európából kerül-e ki az pápa, vagy a római katolikus hívők számát tekintve fajsúlyosabb Afrikából, illetve Dél-Amerikából.