Felboríthatja a Közel-Keletet az iraki menekültáradat
Az elmúlt években több, mint kétmillió iraki hagyta el háború sújtotta hazáját, írja a BBC. Az ENSZ szerint havonta további ötvenezren menekülnek el, ez pedig komoly problémát jelent a környező országoknak. Egyiptomba és Libanonba is több tízezren érkeztek, de az irakiak főleg Jordániába és Szíriába tartanak, amelyek már nemzetközi segítséget is kértek a tarthatatlan helyzet megoldásához.
Az ENSZ menekültügyi ügynöksége szerint a tömeges kivándorlás már a régió stabilitását veszélyezteti. Szerintük ilyen méretű kivándorlásra 1948 óta nem volt példa a Közel-Keleten, akkor az újonnan megalakult Izraelt hagyta ott több százezer palesztin. A nemzetközi szervezet úgy tudja, hogy nagyjából másfél millió iraki tartózkodik Szíriában, és további 750 ezren érkeztek Jordániába.
A két ország mindenképpen valamilyen biztosítékot akar, hogy a menekültek belátható időn belül visszatérnek hazájukba, vagy más országokban próbálnak meg letelepedni.
1 milliárdba kerülnek
Az ENSZ nemzetközi összefogást sürget a helyzet rendezésére, mivel úgy látják, hogy Szíriának és Jordániának nincs lehetősége egyedül megbirkózni az emberáradattal. Májusban Jordánia közölte, hogy a menekültek évi 1 milliárd dollárnyi (185 milliárd forint) többletköltséget jelentenek. A két országban ráadásul nem tudnak megfelelő orvosi ellátást nyújtani az iraki gyerekeknek, és az állami iskolákban is csak néhányuknak van hely.
Az ENSZ menekültügyi ügynöksége egyelőre csak annyit tudott ígérni, hogy az év végéig várhatóan 20 ezer menekültnek találhatnak állandó lakhelyet, ugyanakkor még ezt sem ígérik biztosra.
Az Egyesült Államok az év elején még azt ígérte, hogy szeptemberig hétezer irakit engednek be az országba, ezzel szemben a szigorú biztonsági előírások miatt mindössze 133-an léphettek az USA területére.