Románia: a magyarok mentik meg a kisebbségi kormányokat
További Külföld cikkek
- Kegyetlenül meggyilkolta saját gyermekeit egy nő, életfogytiglanra ítélték
- Soha nem látott veszélyekről beszélt Trump tanácsadója: Putyin nem akar tárgyalni, egész Ukrajnát akarja
- Kihalás felé menetel az orosz társadalom, a megoldás sokakat meglep majd
- Ezeknek az iparágaknak verne oda az illegális bevándorlók tömeges deportálása az USA-ból
- Lófejjel és egy vemhes tehén tetemével próbál megfélemlíteni egy vállalkozót az olasz maffia
2000–2004
Hogyan kezdődött a kisebbségi kormányzás? Eleve nem volt kormánytöbbség a választás után.A kormány túlélési stratégiája: Paktum egy ellenzéki párttal, a kormány külső támogatásáról.
Kitartott-e a ciklus végéig? Igen.
Váltottak-e miniszterelnököt? Nem.
Tudott nyerni a kisebbségi kormányt adó legnagyobb párt a következő választásokon? Igen, de nem tudott kormányt alakítani.
2007–2008
Hogyan kezdődött a kisebbségi kormányzás? Szétesett a koalíció, két párt kilépett, az egyik meg kettészakadt.A kormány túlélési stratégiája: Több ellenzéki párt is kívülről támogatja a kormányt, hivatalos megállapodás nélkül.
Kitartott-e a ciklus végéig? Valószínűleg igen, ősszel lesznek választások.
Váltottak-e miniszterelnököt? Nem.
Tudott nyerni a kisebbségi kormányt adó legnagyobb párt a következő választásokon? Ősszel kiderül.
2000-ben a szociáldemokraták nyertek, de a Humanista Párttal kötött koalíciójuk is kevés volt a többséghez. Mégis négy éven át nyugodtan kormányozhattak, mert megállapodást kötöttek az RMDSZ-szel. Az előző (jobboldali) koalícióban benne lévő magyar párt nem lépett be a kormányba, de kívülről megbízhatóan támogatta a koalíciót. Cserébe a kormány a törvények előkészítésekor és végrehajtásakor is folyamatosan, szerződésben rögzített szabályok szerint egyeztetett az RMDSZ-szel, elsősorban kisebbségi ügyekben. A rendszer nagyjából zökkenőmentesen működött négy évig.
2004-ben megint a szociáldemokraták győztek, de nem tudtak kormányt alakítani, mert négy másik párt - köztük az RMDSZ - szövetséget kötöttek, ami meghozta nekik a kívánt többséget. Aztán a négypárti koalíció addig olvadt, hogy tavaly tavasz óta csak a képviselők 23 százaléka, vagyis kevesebb mint a negyede tagja valamelyik koalíciós frakciónak. A rendszer mégis működik.
Titkos alku volt a háttérben
A négy kormánypártból először a humanisták léptek ki, átnevezték magukat Konzervatív Pártnak, és mostanában a legtöbb szavazáskor kívülről támogatják a kormányt. A demokraták teljesen ellenzékbe vonultak, a miniszterelnököt adó nemzeti liberálisok pedig kettészakadtak, 64 képviselőjükből 29 ellenzékbe vonult. Csak az RMDSZ maradt meg egységesen kormánypártinak az eredeti koalícióból. Sikerült viszont elérni, hogy a legnagyobb frakcióval rendelkező, eredetileg ellenzéki szociáldemokraták is támogassák kívülről a kormányt. Ezt hivatalosan nem rögzíti semmilyen megállapodást, de a legtöbb román újságíró biztos benne, hogy valamilyen titkos alku biztosan van a háttérben.
Azért támogatják sokan kívülről a mostani román kormányt, mert sem a humanistából lett konzervatívok, sem a szociáldemokraták nem akartak előre hozott választást, mert azt jó eséllyel a kormányból 2007-ben kikerült demokraták nyerték volna meg. Így a baloldali ellenzék inkább megmentette a jobboldali kisebbségi kormányt, nehogy egy másik jobboldali párt szerezze meg a hatalmat.
A rendszernek nem kell sokáig kitartania, ősszel vége lesz a ciklusnak, és újabb választás következik.