Budapesti tüntetés a világsajtóban
További Külföld cikkek
- Megszólalt a német hírszerzés vezetője: Putyin támadásra készül a Nyugat ellen, a NATO kudarcát akarja
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A libanoni tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: Bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
Több világhírügynökség is részletes tudósításokat közölt a Budapesten hétfőn este lezajlott tüntetésről és a Magyar Televízió épületének ostromáról. A Reuters helyszíni jelentésében azt írta, hogy miközben a Magyar Szocialista Párt felsorakozott Gyurcsány Ferenc miniszterelnök mögött, aki 2004-es hivatalba lépése óta a legnagyobb kihívással szembesül, az ellenzék és 10 ezer tüntető a lemondását követelte, miután a magyar köztársasági elnök azt mondta, hogy Gyurcsány "erkölcsi válságot" idézett elő.
A tudósítónak nyilatkozott egy középkorú tüntető nő, aki azt mondta, azért vannak a parlament előtt, mert új választást és kormányvűltást szeretnének.
Az AP beszámolója szerint a parlament előtt második napja tüntető többezres tömeg többnyire békés volt, bár egyesek időnként üvegeket hajigáltak a rohamrendőrök felé, és a tömeg kitartóan tovább követelte Gyurcsány lemondását. Néhány százan az állami televízió közelben álló székháza elé vonultak, mert követeléseiket élőben akarták beolvasni a televízióban. A rendőrség könnygázt és vízágyúkat vetett be a többségükben fiatal emberek (köztük borotvált fejűek) visszaszorítására, akik megostromolták a székház főbejáratát - olvasható a tudósításban.
A miniszterelnök televíziós szereplései ellenére a közhangulat hétfőn Gyurcsány-ellenes volt - írta az AP - az ellenzéki pártok lemondását követelték, és Sólyom László államfő bírálta őt, amiért tudatosan kockáztatja az emberek demokráciába vetett hitét, és arra kérte Gyurcsányt, hogy nyilvánosan ismerje el tévedését.
Az AFP helyszíni tudósításban számolt be a televízió ostromáról, a könnygáz és vízágyú bevetéséről. Megemlítette, hogy a Fidesz hétfő este teljes szolidaritásáról biztosította a tüntetőket, akik a francia hírügynökség szerint "főként militáns nacionalistákból és a futballmérkőzésekről ismert garázdákból" álltak. Megemlítették, hogy tüntetések voltak több magyarországi városban is, néhány ezer résztvevővel.
Élő tudósítást közölt az MTV ostromáról a CNN, a BBC és a Sky News hírtelevízió is.