Személyi testőre buktatta le Szaddámot
További Külföld cikkek
- Mégsem akar szenátor lenni Donald Trump fiának felesége
- Lezuhant egy kisrepülőgép egy brazíliai üdülővárosban
- Túlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
Muszlit hamar megtört
Huszein rokonát és testőrét Bagdadban fogták el az amerikaiak, Tikrítbe, Huszein szülővárosába szállították, ahol kihallgatásnak vetették alá. A Panorama vasárnap este képernyőre kerülő riportfilmje szerint - amely Huszein egykori környezetéből szerezte információit - Muszlit hamar megtört, és felfedte az amerikaiak előtt annak a farmnak a hollétét, ahol Szaddám Huszein rejtőzött.
A helyszínre érkezett 600 amerikai katona egy föld alatti bunkerből húzta elő a szakállas, csapzott exdiktátort tavaly december 13-án.
Nem kapta meg a vérdíjat
Muszlit jól látható volt azon a felvételen, amelyet az iraki tévé sugárzott már a háború kitörése után, és amelyen Szaddám Huszein a bagdadi utcán sétált az őt kísérő tömeg őrjöngő éltetése közepette. A diktátort később lebuktató testőr az a rövid ujjú barna trikót viselő, szemüveges, testes férfi, aki valamire felállva, a tömeg feje felett fürkészve vigyázza Huszein biztonságát a felvételen.
A Panorama szerint az amerikaiak nem fizették ki Muszlitnak azt a 25 millió dollárt, amelyet előzőleg a Huszein hollétéről döntő értesüléssel szolgálóknak helyeztek kilátásba, mivel a testőr nem önként, hanem kihallgatás során adta ki az információt.
Az amerikai hadsereg a mai napig nem fedte fel, hogy ki volt a nyomravezető. A vasárnap esti BBC-műsorban megszólaló egyik magas rangú tiszt azt azonban leszögezte, hogy a forrás nem kínzás hatására tört meg. A Panorama szerint az utolsó időkben valószínűleg Muszlit volt az egyetlen, aki ismerte Szaddám Huszein mozgását.
Verges fogja védeni Huszeint
Irak továbbra is otthon szándékozik bíróság elé állítani Szaddám Huszeint, a volt elnök jelenlegi hadifogolystátusa ellenére - közölte Hosjar Zebari iraki külügyminiszter. Decemberi elfogása után az Egyesült Államok hadifogolynak nyilvánította Szaddámot. Eszerint az exelnök a hadifoglyokkal való bánásmódról szóló genfi egyezmény hatálya alá tartozik, és Iraknak nincs joga bíráskodni fölötte. Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter mindamellett lehetségesnek mondta, hogy Washington változtat a volt diktátor hadifogolystátusán. "A szuverén iraki kormány megalakulása után kérni fogjuk a koalíciós erőket, hogy változtassák meg e minősítést, és adják át Huszeint az iraki kormánynak a per lefolytatása érdekében" - mondta az iraki külügyminiszter.
Jacques Verges francia ügyvéd lesz Szaddám Huszein megdöntött iraki elnök védője - jelentette be az ügyvéd szombaton Párizsban. Verges a volt iraki elnök unokaöccsének, Ali Barzaninak a felkérésére vállalta el Szaddám védelmét. Nemzetközileg elismert, tapasztalt ügyvédnek számít; szakterülete a terrorizmus és a háborús bűncselekmények. A volt iraki elnök perének előkészítése céljából amerikai jogászok érkeztek március elején Bagdadba. Feladatuk az, hogy feldolgozzák azokat az aktákat, amelyek jogalapként szolgálhatnak a bukott iraki rezsim tagjainak perében.