Almodovar állt a spanyolországi háborúellenes tiltakozás élére
További Külföld cikkek
- Orbán Viktor osztrák szövetségese megerősítette, kivel tervez koalícióra lépni
- Donald Trump bejelentette, hogy igényt tart Grönlandra
- Radikális váltás Németországban: a bűnözőket és terroristákat a lehető leggyorsabban kitoloncolják
- A magyar kormány reakciójában Pressman személyes, pitiáner bosszújáról beszél
- Szankciós listára tette a távozó amerikai kormány Rogán Antalt
Művészek a háború ellen
Az országban egyébként is nagyon erős befolyást gyakorolnak a művészek a közhangulatra, a kormánypárti politikusokat például meglepetésszerűen érte az Oscar-díjnak megfelelő Goya-gálán történt keményhangú háborúellenes demonstráció, amelyen az ismert szinészek, rendezők, amikor átvették a díjakat, nem a szokásos "Köszönöm anyámnak, apámnak, a hazámnak" szöveget adták elő, hanem arról beszéltek, hogy Spanyolországnak kötelező nemet mondania a háborúra, és hogy szégyenlik a kormányukat.
A díjkiosztó gála után a kulturális miniszter három-négy napig folyamatosan magyarázkodott a sajtóban, a tévében hetekig elemezték a Goya-gálán történteket. Híres színészek és rendezők azóta is gyakran vesznek részt a különböző kormányellenes, háborúellenes demonstrációkon. A napokban megnyílt ARCO nevű modern művészeti kiállítás és vásár is több háborúellenes témájú képnek, installációnak ad otthont. Pablo Picasso Guernica című festményének kartonreprodukciójával múzeumi dolgozók vonultak az utcára.
Több millióan az utcákon
A délelőtt folyamán lezajlott tüntetéseken többmillióan vettek részt. A rendőrség adatai szerint például Sevillában 500 ezren, Tenerifében 50 ezren voltak jelen. Cadizban - ahol a demonstrálók számát 45-70 ezer körülire becsülték - tiltakoztak az ellen is, hogy az ottani katonai bázist amerikai katonák kiképzésére használjak fel. Malagában a tiltakozók száma 30-50 ezer körüli volt. Az itteni transzparenseken többek között: "Bush gyilkos", "Aznarnak meg kell tanulnia, hogy Spanyolország nem eladó", "Ne ontsanak több vért olajért" "Nemet a háborúra" jelszavak voltak olvashatóak.
Performansz Madridban
A nagyobb városokban szombaton délután kezdődtek a demonstrációk. Madridban másfél millióra becsülték a tiltakozók számát, Barcelonában egymillióan, Valenciában 500 ezren gyűltek össze. Madridban este kilenc órakor az Oscar-díjra jelölt Pedro Almodóvar és Leonor Watling (Beszélj hozzá) olvastak fel háborúellenes nyilatkozatot, majd a jelenlévők bombatámadást imitáltak. A szombati madridi demonstráció a spanyol demokrácia törtenelmének eddigi legnagyobb tömegtüntetése volt. A híradások szerint a nagyobb városokban egyszerűen megbénult a közlekedés, leállt a forgalom a hatalmas tömeg miatt. A rendőrseg erőszakos beavatkozására az eddigi adatok szerint sehol sem került sor. A közszolgálati tévécsatornák egyik tömegtüntetésről sem tudósítottak előben.
Az ellenzék nagyon elégedett ezzel a közhangulattal. A szocialisták, akik 12 évig voltak hatalmon, és a mostani tüntetéshullám fő szervezői, úgy tűnik visszanyerték a nép szimpátiáját.